Atak Putina na Ukrainę. Unia Europejska – sankcje na Rosję. Zamrożenie aktywów Putina i Ławrowa

Wojna Rosja - Ukraina

Minister Zbigniew Rau uczestniczył w Brukseli w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE.

Była ona poświęcona unijnej odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę – przyjęciu surowych sankcji na Rosję i zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy.

W reakcji na rażące naruszenie przez Moskwę prawa międzynarodowego ministrowie formalnie przyjęli szeroki pakiet sankcji na Rosję, na bazie uzgodnień poczynionych dzień wcześniej przez przywódców krajów członkowskich UE podczas Rady Europejskiej. Pakiet obejmuje sektor finansowy, energetyczny, transportowy (lotniczy), dóbr podwójnego zastosowania, kontroli i finansowania eksportu i polityki wizowej oraz sankcje indywidualne wymierzone w rosyjskich oligarchów i elitę polityczną wspierającą agresję, a także przedstawicieli białoruskich struktur siłowych. Podjęto decyzję o zamrożeniu aktywów W. Putina i S. Ławrowa w UE.

W trakcie obrad minister Rau zwrócił uwagę, że atak rosyjski trwa, przez co UE musi być przygotowana na dalsze wzmacnianie sankcji – zarówno sektorowych, jak i indywidualnych. Szef polskiego MSZ przedstawił konkretne propozycje w tym zakresie.

Minister ponadto zaapelował o dalsze, jak najszersze wsparcie ze strony UE i państw członkowskich dla Ukrainy, wskazując, że Kijów nie może pozostać sam w zmaganiach z rosyjską agresją. Podkreślił, że kluczowym wyzwaniem krótkoterminowym, przed jakim stoi Ukraina, jest zachowanie stabilności jej waluty i budżetu. Zaznaczył, że UE powinna natychmiast uruchomić pakiet ratunkowy dla Ukrainy, zawierający m.in. fundusz gwarantujący emisję nowego długu oraz pomoc rzeczową dla społeczeństwa.

Szef polskiej dyplomacji wskazał w tym kontekście na działania wzmacniające Ukrainę, które Polska podejmuje dwustronnie, jak np. gotowość do przyjęcia uchodźców ukraińskich, przygotowanie dodatkowej pomocy wojskowej w odpowiedzi na prośbę Kijowa, ustanowienie specjalnego funduszu dla Ukrainy, czy też złożenie Ukrainie przez Narodowy Bank Polski oferty swapu walutowego.

Komunikat o decyzji Komitetu Ministrów Rady Europy

25 lutego 2022 r. Komitet Ministrów Rady Europy w Strasburgu podjął decyzję o zawieszeniu Federacji Rosyjskiej w prawach członka Rady Europy. Oznacza to, że przedstawiciele Rosji tracą ze skutkiem natychmiastowym prawo uczestnictwa w pracach wszystkich organów Rady Europy.

Decyzja ta jest odpowiedzią na bezprecedensowy akt rosyjskiej agresji na Ukrainę, stanowiący brutalne pogwałcenie norm prawa międzynarodowego, w tym fundamentalnych zasad Rady Europy. Jest to zdecydowany i jednoznaczny sygnał, że Organizacja zbudowana na wartościach takich jak prawa człowieka, demokracja i praworządność, nie będzie tolerować w swoim gronie państwa-agresora.

Polska usilnie zabiegała o zdecydowaną reakcję Rady Europy wobec agresywnych i całkowicie nieakceptowalnych działań Rosji i z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą decyzję.
(gov)

Exit mobile version