Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy 21 sierpnia 2019 r ujawnili w miejscu zamieszkania 57-letniego mieszkańca województwa kujawsko-pomorskiego, substancje i przyrządy wybuchowe oraz broń palną i amunicję, głównie z okresu II wojny światowej.
Na pomoc wezwano saperów
Mężczyzna przechowywał militaria w budynku mieszkalnym oraz garażu, jak również w pobliskim lesie. Na posesji ujawniono m.in. 3 bomby, minę przeciwpiechotną, 10 granatów ręcznych, głowicę pancerfaust, granat ręczny, granat moździerzowy, 2 karabiny maszynowe, 8 karabinów powtarzalnych, 15 rewolwerów i pistoletów, 3 pistolety maszynowe, 519 sztuk amunicji strzeleckiej różnych kalibrów oraz 266 sztuk pocisków artyleryjskich różnych kalibrów. Do zabezpieczenia i neutralizacji tego arsenału wezwano saperów z Jednostki Wojskowej w Chełmnie.
Przedstawiono zarzuty
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Wąbrzeźnie przedstawił mężczyźnie zarzut posiadania substancji i przyrządów wybuchowych oraz broni palnej i amunicji. Czyny te kwalifikowane są z art. 171 par. 1 kk oraz art. 263 par. 2 kk. Podejrzanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Kolekcjoner militariów planował umieścić je w muzeum
Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Wyjaśnił, iż kolekcjonował broń od około 4 lat. Dodał, że należy do bractwa rycerskiego, które zarejestrowało Muzeum Militarne. Wszystkie ujawnione przez funkcjonariuszy przedmioty, miały w przyszłości trafić do tego muzeum. Większość jednostek broni i amunicji znalazł sam w lesie, część zaś nabył na terenie Wielkiej Brytanii. Mężczyzna samodzielnie rozbrajał znalezione materiały wybuchowe. Rozkręcał je, następnie wytapiał ładunki wybuchowe, po czym spalał je w piecu. Rozbrojone materiały sprzedawał innym kolekcjonerom. Czynności te wykonywał w domu.
Zagrożenie dla okolicznych mieszkańców
Przechowywanie przez mężczyznę tego typu przedmiotów w miejscu zamieszkania oraz samodzielne ich rozbrajanie, a zwłaszcza wytapianie ładunków wybuchowych, stwarzało realne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców oraz ich mienia.
Prokurator skierował wniosek o areszt
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
„Wystrzałowe” znalezisko podczas prac polowych
Mieszkaniec jednej z miejscowości w gminie Mrocza, pow. nakielski, podczas prac polowych znalazł pochodzącą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej skrzynkę z amunicją karabinową. O nietypowym znalezisku powiadomił nakielskich policjantów, którzy zabezpieczyli miejsce. Jak się okazało niebezpiecznych „skarbów” było znacznie więcej.
22.08.19 r. około 16.30 nakielska policja została powiadomiona przez mieszkańca Wiela, gm. Mrocza, że podczas prac polowych znalazł amunicję. Na miejsce natychmiast pojechał patrol, w tym policjant z grupy minersko–pirotechnicznej.
Mundurowi ustalili, że nietypowe znalezisko to skrzynka z amunicją karabinową z czasu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli znalezisko przed dostępem osób postronnych i wezwali na miejsce wojskowy patrol rozminowywania. Ta wyspecjalizowana jednostka sprawdziła przyległy teren i… wykopali kolejne niebezpieczne „skarby”. W sumie zabezpieczono sześć metalowych skrzynek z amunicją. Całym niebezpiecznym znaleziskiem zajęło się wojsko.
Policjanci przypominają, że niewybuchy stanowią śmiertelne zagrożenie. Samodzielne ich wydobywanie, czy przenoszenie jest bardzo niebezpieczne dlatego w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewypał powinniśmy natychmiast powiadomić odpowiednie służby.
Niebezpieczne znaleziska
Ręczny granatnik przeciwpancerny oraz kilkadziesiąt sztuk pocisków moździerzowych pochodzących z czasów II wojny światowej zabezpieczyli policjanci z komendy w Świeciu. Na nietypowe znalezisko natrafili dwaj mężczyźni podczas prowadzonych prac ziemnych w miejscowości Głogówko Królewskie.
Dyżurny policji w Świeciu został poinformowany o wykopaniu niewybuchów. Na nietypowe znalezisko natrafili dwaj mężczyźni, wykonujący prace ziemne przy drodze w Głogówku Królewskim (pow. świecki). Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Funkcjonariusze ustalili, że wykopane niewybuchy to ręczny granatnik przeciwpancerny oraz 46 sztuk pocisków moździerzowych pochodzących z czasów II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko do czasu przybycia saperów z Chełmna zabezpieczyli mundurowi ze Świecia.
Przypominamy!
Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu! W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Apelujemy o ostrożność i rozwagę.
(PK,KWP)