POZOSTAŁE

Arnold Schwarzenegger w Auschwitz. Aktor oddał hołd ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego. „Jeszcze tu wrócę”

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz

Amerykański aktor Arnold Schwarzenegger, laureat specjalnej nagrody za przeciwdziałanie nienawiści przyznaną przez Auschwitz Jewish Center Foundation, odwiedził 28 września Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz.

Podczas czerwcowej uroczystości wręczenia nagrody, która miała miejsce w Nowym Jorku na pokładzie amerykańskiego lotniskowca Intrepid, Arnold Schwarzenegger zadeklarował chęć odwiedzenia Miejsca Pamięci, by pogłębić swoją wiedzę i kontynuować działania na rzecz walki z uprzedzeniami.

– Jestem świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli i dlatego dzielę się tymi bolesnymi wspomnieniami ze światem w nadziei, że w przyszłości uda się zapobiec takim tragediom. Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył – powiedział wówczas Schwarzenegger.

W czasie wizyty Arnoldowi Schwarzeneggerowi towarzyszył przewodniczący AJCF Simon Bergson.

75-letni amerykański aktor oddał hołd ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Gości powitał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Przeszli oni przez historyczną bramę Arbeit Macht Frei, zwiedzili blok 4 i 5, gdzie zobaczyli model komory gazowej i krematorium II oraz osobiste przedmioty należące ofiar Zagłady, a także wystawę austriacką w bloku 17. Przed Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tysiąca osób, głównie Polaków, więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo, zapalono znicze, oddając hołd wszystkim ofiarom obozu.

Na zakończenie wizyty w byłym obozie Auschwitz I goście zobaczyli budynek pierwszej komory gazowej i krematorium. Arnold Schwarzenegger wpisał się do Księgi Pamiątkowej Muzeum.

Arnold Schwarzenegger w Auschwitz (fot. www.auschwitz.org)

W drugiej części wizyty goście odwiedzili były obóz Auschwitz II-Birkenau, m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów. Na zakończenie wizyty złożono znicze przy pomniku położonym obok ruin komór gazowych i krematoriów II i III.

– Chociaż nasze ścieżki życia są zupełnie inne, to zarówno Arnold, jak i ja urodziliśmy się w Austrii zaraz po II wojnie światowej, on w Grazu, a ja w obozie przejściowym, gdzie moi rodzice trafili po wyzwoleniu z obozu Auschwitz. Teraz obaj razem walczymy z nienawiścią i staramy się zmieniać świat. Arnold i ja jesteśmy żywym dowodem na to, że w ciągu jednego pokolenia nienawiść można wykorzenić – powiedział Simon Bergson przed wizytą.

Arnold Schwarzenegger od wielu lat publicznie występuje przeciwko nienawiści w mediach społecznościowych, gdzie regularnie zamieszcza filmy i oświadczenia skierowane do swoich fanów. Jego ojciec był nazistą.

– Przysiągłem, że tu przyjadę. I jestem. Obiecuję, że to nie jest ostatni raz. Jeszcze tu wrócę – powiedział hollywoodzki gwiazdor podczas wizyty w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.

Po wizycie w Muzeum były gubernator Kalifornii odwiedził także jedyną zachowaną synagogę w Oświęcimiu i sąsiadujące z nią Muzeum Żydowskie, gdzie spotkał się z ocalałą z Auschwitz Lidią Maksymowicz.

Organizatorem wizyty Arnolda Schwarzeneggera była fundacja Centrum Żydowskie w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation) założona w 2000 r. aby upamiętnić miejscową społeczność żydowską oraz uczyć o współczesnych zagrożeniach wynikających z antysemityzmu, oraz innych uprzedzeń.

Przed II wojną światową ponad 50% mieszkańców Oświęcimia było Żydami. Historia obecności Żydów w mieście sięga XVI w. Żydowscy mieszkańcy nazywali je Oszpicin (z jidysz: goście). W wyniku Holokaustu zginęli niemal wszyscy miejscowi Żydzi. Ostatni ocalony z Zagłady żydowski oświęcimianin Szymon Kluger zmarł w 2000 r.
(www.auschwitz.org)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button