Od spotkania z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Armenii Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w tym kraju.
– Dziękuję za to, że przez całe lata niestrudzenie podtrzymujecie tu polskość, za to, że dajecie świadectwo polskości, krzewicie naszą kulturę, przekazujecie ją młodym, wystawiacie Polsce i nam wszystkim jak najlepsze świadectwo – mówił Andrzej Duda do naszych rodaków.
Prezydent RP przypomniał, że miejscowa Polonia prowadzi w Armenii wiele narodowych akcji, np. Narodowe Czytanie oraz licznie uczestniczy w obchodach polskich narodowych świąt.
Za wybitne zasługi w działalności polonijnej Duda wręczył odznaczenia państwowe.
Erywań. Polityczne rozmowy prezydenta RP
Wzmacnianie politycznych i gospodarczych więzi między Polską a Armenią oraz zbliżenie Armenii do wspólnoty europejskiej to główne tematy rozmów Andrzeja Dudy z prezydentem Republiki Armenii Wahagnem Chaczaturianem. Wtorek to drugi dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Armenii.
– W niedługim czasie Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Kwestia zbliżania Armenii – wielkiego narodu o wielotysiącletniej historii – do wspólnoty europejskiej ma dla nas ogromne znaczenie – podkreślił Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Republiki Armenii Wahagnem Chaczaturianem po porannych rozmowach obu przywódców. – Trzeba pamiętać o tym, że Armenia na poziomie państwowym przyjęła chrześcijaństwo w IV wieku, można więc śmiało mówić, że jest pierwszym na świecie państwem prawdziwie chrześcijańskim.
– Nie ma żadnych wątpliwości, że wkład Armenii w rozwój cywilizacji europejskiej jest ogromny – zaznaczył prezydent RP.
Jak dodał, Polska chce zacieśniać z Armenią nie tylko więzi polityczne – jeszcze dziś prezydent RP złoży wizytę na Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, której większościowym udziałowcem jest warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Umowę w tej sprawie w obecności przywódców Polski i Armenii zawarto przed dwoma laty podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.
– Cieszę się, że ten projekt rozwijania rynku kapitałowego jest z sukcesem realizowany. To dla mnie duża satysfakcja. Chciałbym, aby gospodarcza współpraca między Polską a Armenią rozszerzała się także na inne kierunki: nowe technologie, ochronę klimatu, zieloną energię – przekazał Andrzej Duda.
Prezydenci rozmawiali też o niestabilnej sytuacji bezpieczeństwa. – Z polskiej perspektywy to przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę i jej straszliwe skutki, także jeżeli chodzi o napływ ukraińskich uchodźców. Oczywiście ta wojna przekłada się też na to, co dzieje się na Kaukazie, jest związana z różnymi rosyjskimi działaniami, wynikającymi z chęci dominowania nad innymi państwami i narodami – ocenił. – Obserwujemy to i dążymy do tego, by wszystkie konflikty zakończyły się jak najszybciej w sposób pokojowy.
Rozmowa dotyczyła również wieloletniego sporu o granice między Armenią a Azerbejdżanem. – Bardzo nam zależy na tym, by te narody, które mają tak wielką historię – przede wszystkim Ormianie – mogli żyć tutaj spokojnie jako wolne narody, mając swoje suwerenne państwa o ustabilizowanych granicach. To ma wielki wpływ także na bezpieczeństwo Europy. Gdybyśmy byli potrzebni w stabilizowaniu tej sytuacji, jesteśmy w każdej chwili gotowi, by szukać pokojowych rozwiązań i możliwości porozumienia – zapewnił prezydent RP.
Jak przypomniał, przed dwoma tygodniami rozmowę na ten temat prowadził z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Aliyevem na marginesie konferencji klimatycznej COP29 w Baku.
Andrzej Duda przekazał, że zaprosił prezydenta Republiki Armenii do Polski.
Rano Wahagn Chaczaturian uroczyście przywitał polskiego przywódcę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Erywaniu.
Prezydenci spotkali się na rozmowach „w cztery oczy”, następnie wzięli udział w spotkaniu delegacji obu państw.
Jeszcze dziś prezydent RP spotka się z premierem Nikolem Paszynianem oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Alenem Simonianem.
W środę Andrzej Duda złoży wizytę w Kwaterze Głównej Misji UE w Armenii (EUMA), utworzonej w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. W skład misji wchodzi ponad sto osób. Misja została ustanowiona w celu m.in. monitorowania sytuacji i patrolowania pogranicza Armenii i Azerbejdżanu.