„Arka Fundacja Dzieci”. Lukas Podolski pomaga dzieciom z ubogich rodzin. Przekaż 1% podatku

„Arka Fundacja Dzieci”. Lukas Podolski jej założycielem

Zaledwie kilka przystanków dzieli ścisłe centrum Warszawy od jednego z najbiedniejszych rejonów stolicy.

Warszawska Szmulowizna to enklawa, w której szczególnie dzieci mają ograniczone możliwości na rozwój. Właśnie tam powstała „Arka Fundacja Dzieci”, która w sporcie połączonym z nauką upatruje dla nich szansę na prawidłową socjalizację i lepszą przyszłość. Jej założycielem jest znany piłkarz Lukas Podolski, który od lat angażuje się na rzecz wspierania dzieci z ubogich polskich rodzin.

Szmulki, Stara i Nowa Praga to jedne z najbiedniejszych rejonów Warszawy. Tylko w 2018 r. zakłócanie porządku mieszkańcy zgłaszali tam 506 razy. Specyficzne środowisko powoduje zamknięcie się na świat istniejący poza nim. Występujące tam problemy mają także znaczący wpływ na rozwój dzieci, które często nie mogą skonfrontować zasad obowiązujących w ich otoczeniu z zachowaniem rówieśników z tzw. dobrych domów.

W ramach Fundacji Arka na warszawskiej Pradze prowadzona jest świetlica dla dzieci z ubogich rodzin. Jak mówi Lukas Podolski, jej założyciel: Często środowisko, w którym wychowują się sprawia, że samodzielnie nie są one w stanie czerpać z otoczenia pozytywnych wzorców. W ramach świetlicy chcemy pełnić rolę opiekunów, którzy poprzez zbudowanie bliskiej relacji z dziećmi pomogą im przyswoić umiejętności niezbędne do dalszego życia.

Z oczywistych powodów znaczącą rolę w Fundacji odgrywa piłka nożna.

Jak pokazują doświadczenia z innych krajów, ułatwia ona wyjście z tego środowiska i otwiera drzwi do lepszej przyszłości. Dzieci, które systematycznie uprawiają sport są bardziej optymistycznie nastawione do świata od ich rówieśników i łatwiej nawiązują relacje. Lepiej przyswajają także umiejętności potrzebne w dorosłym życiu – obowiązkowość, współpracę, rozwiązywanie sporów czy dążenie do celu. Aktywność ruchowa poprawia także zdolność koncentracji, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce i większą motywację do udziału w zajęciach edukacyjnych.

– Pracownicy Fundacji mierzą się z dużym wyzwaniem, ponieważ obowiązujące na ulicy reguły są mniej wymagające. Zdarza się, że nasi wychowankowie niechętnie podchodzą do wszelkim zmian. Nie wynika to jednak z ich złej woli, ale braku wykształconej umiejętności rozróżniania dobra i zła. Praca z nimi nie jest łatwa, ale indywidualne podejście owocuje. Zaczynają dostrzegać, że świat jest kolorowy i przy odrobinie dobrej woli stoi przed nimi otworem. I oni też mogą do niego dążyć – mówi Bogumiła Manek, kierownik świetlicy, Fundacja Arka Fundacja Dzieci.

Aby nauczyć dzieci, że w dorosłym życiu nie ma nic za darmo, w Arce wprowadzony został specjalny system przyznawania punktów. Dzieci dostają je za poszczególne wykonane zadania, takie jak: odrobione lekcje, udział w zajęciach językowych, plastycznych czy sportowych lub spotkaniach z gośćmi. Zgromadzone punkty wymienić mogę później na wybrane przez siebie atrakcje – wyjście na basen lub wycieczkę. Już na tym etapie życia, muszą uświadomić sobie, że wszystko zależy od nich – dodaje Lukas Podolski.

„Arka Fundacja Dzieci” (fot. org.)

Rosnąca potrzeba wsparcia

Fundacja finansowana jest dzięki wsparciu jej założyciela Lukasa Podolskiego oraz prywatnych darowizn. Tylko do końca kwietnia każdy rozliczając swoje roczne zeznanie podatkowe, może zasilić konto Arki, przekazując 1% podatku na jej rzecz. Dzięki pomocy z zewnątrz beneficjentami Fundacji będzie mogło zostać jeszcze więcej potrzebujących dzieci.

Jak to zrobić?

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39), w rubryce o nazwie: WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO OPP”, w polu „Numer KRS” należy wpisać numer KRS 0000443862, a w polu „Wnioskowana kwota” kwotę 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Arka Fundacja Dzieci posiada status organizacji pożytku publicznego. Fundacja figuruje w „Wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2018” na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Exit mobile version