POZOSTAŁE

Apel ośmiu europejskich państw o nałożenie na Rosję sankcji w obszarze kultury

Wojna na Ukrainie

O objęcie Rosji pełnymi sankcjami w obszarze kultury apelują w przyjętym wspólnym stanowisku ministrowie kultury ośmiu europejskich państw – Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Słowenii i Rumunii.

Jest to inicjatywa ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Ministrowie kultury ośmiu europejskich państw podczas Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu (EYCS) w Luksemburgu we wspólnym stanowisku wyrazili gotowość do zawieszenia wszelkich relacji kulturalnych z Federacją Rosyjską realizowanych ze środków publicznych. Uznali również, że członkostwo Federacji Rosyjskiej we wszystkich organizacjach międzynarodowych i pozarządowych działających w obszarze kultury powinno zostać zawieszone. Ponadto wyrazili sprzeciw wobec planów organizacji i przewodnictwa 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO przez Federację Rosyjską i zaproponowali, aby odbyła się ona w Paryżu lub innym kraju będącym członkiem Komitetu.

Przedstawiciele ośmiu krajów sformułowali także pełną aprobatę dla zakazu korzystania z platform cyfrowych przez rosyjskie media państwowe i inne media zaangażowane w politykę dezinformacyjną wobec Ukrainy. Jednocześnie wskazali, że rosyjskie i białoruskie kanały państwowe w Europie powinny zostać zastąpione kanałami państwowej telewizji ukraińskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button