Apel o zapewnienie bezpieczeństwa ukraińskim kobietom i dzieciom

Warszawa

Z każdym dniem rośnie liczba przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy.

Większość osób oferujących im pomoc, ma dobre intencje. Ale niestety niektórzy chcą wykorzystać trudną sytuację. Dlatego Warszawa wspólnie z organizacją pozarządową La Strada apelują o zapewnienie przybywającym kobietom i dzieciom odpowiedniej ochrony, aby zminimalizować ryzyko nadużyć i handlu ludźmi.

Bezpieczeństwo jest dzisiaj niesłychanie istotne. Przy tak dużej liczbie osób – głównie kobiet z dziećmi – naszym obowiązkiem jest właśnie przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Niestety, jak w przypadku każdego kryzysu, pojawiają się osoby, choć na szczęście nie jest ich wiele, które chcą wykorzystać ludzi w trudnej sytuacji – zwracał uwagę Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jednocześnie wskazał, by jak najszybciej rozpocząć rejestrację przybywających do Polski dzieci oraz stworzyć oficjalny system relokacji uchodźców na terenie całego kraju. Pozwoli to m.in. określić dokąd finalnie udają się osoby przybywające z Ukrainy i jakie są ich dalsze losy. Jako najlepszą platformę do organizacji takiego systemu wskazał Unię Europejską, która ma już w tym zakresie doświadczenie.

Jednym ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom jest także weryfikacja mieszkań, do których trafiają. Warszawa prowadzi takie działania od momentu rozpoczęcia kryzysu uchodźczego. Stołeczni wolontariusze i koordynatorzy są odpowiednio instruowani, na co zwracać uwagę podczas takiej weryfikacji.

O konieczności wypracowania odpowiedniego systemu bezpieczeństwa mówiła też Irena Dawid-Olczyk, prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada.

Myślę, że 99% osób ma dobre chęci. Ale niestety obudziły się też hieny, zdarzały się różne sytuacje. Podejrzewamy, że mogą pojawić się także sytuacje związane z wykorzystywaniem w pracy. Żadne prawa, nie mówimy tu tylko o prawach człowieka, nie są zawieszone – przypominała. Prezes przedstawiła również przygotowaną przez Fundację w kilku językach ulotkę z pięcioma zasadami bezpieczeństwa:

Sytuacja w stolicy

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji do Polski z Ukrainy przybyło 1,6 mln osób. Ponad 350 tys. dotarło do Warszawy, większość z nich zdecydowała się tu zostać – to już 15 procent całej ludności miasta. Coraz częściej przybywający do stolicy potrzebują wsparcia z zewnątrz, nie mają tutaj rodziny ani przyjaciół. Dziś o nocleg w warszawskich punktach pyta już około 30 procent osób, jeszcze kilka dni temu było to 5-10 procent.

Warszawa stara się stale odpowiadać na to zapotrzebowanie. W tej chwili w miejskich punktach noclegowych przebywa ponad 2 tysiące osób, w tym ponad 800 dzieci. Zapewniane jest też wsparcie medyczne i psychologiczne. Przygotowywane są warszawskie placówki oświatowe. Już teraz uczą się tam niemal 4 tysiące ukraińskich uczniów, a każdego dnia przybywa ich około tysiąca.
(UMW)

Exit mobile version