5 września prezydent Andrzej Duda rozpocznie wizytę w Afryce Zachodniej.
Odwiedzi Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Senegal. W połowie września prezydent uda się do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
– Polska jest dużym krajem, stać ją na to, by prowadzić politykę znacznie szerszą niż nasze sąsiedztwo. Zarówno Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej, jak i Senegal to są kraje kluczowe dla Afryki Zachodniej – kraje, które odgrywają tam bardzo dużą rolę polityczną. Zaczynamy od rozmowy z nimi. Potem wizyta w Nowym Jorku z okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ będzie okazją, by jeszcze raz naszym partnerom spoza Europy powiedzieć, co tak naprawdę dzieje się na naszych granicach – komentuje szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Zapewne pojawią się głosy, że Duda robi sobie kolejną „wycieczkę”. Jego kadencja wygasa w 2025 roku.
– To bardzo ważna wizyta w kontekście tego, co dzieje się na rynkach żywności, tego, co robi Rosja na Ukrainie, niszcząc zasoby żywności i ograniczając napływ do krajów najbardziej potrzebujących – mówił podczas spotkania z dziennikarzami. – Polska od początku deklarowała, że jest w stanie wspierać eksport ukraińskiej żywności, na ile to może wesprzeć państwa najbardziej potrzebujące. Nie uchylamy się od odpowiedzialności – dodał.
– Prezydent zamierza się bardzo dokładnie wsłuchać w głos Afryki, zanim wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób przeciwdziałać rosyjskiemu szantażowi żywnościowemu, ale również jasno chcemy przekazać to, w jaki sposób nasz region Europy – który nigdy nie był kolonizatorem – postrzega imperializm rosyjski, który wpisuje się w najgorsze tradycje zdobywania i kolonizowania cudzych ziem.
– Nasi afrykańscy partnerzy, państwa afrykańskie od miesięcy znajdują się pod silną presją rosyjskiej propagandy. Wiemy też, że wiele z nich także rozumie, jak naprawdę sytuacja wygląda, ale o tym trzeba mówić, mówić, mówić – akcentował prezydencki minister.
– Wojna na Ukrainie dotyczy bezpieczeństwa naszego państwa. Rozmowy będą także dotyczyły oczywiście współpracy gospodarczej – również w kwestiach surowcowych; będą na miejscu przedstawiciele Orlenu i PGNiG. Przynajmniej dwa z tych trzech państw to kraje, które są dostarczycielami surowców – szczególnie Nigeria – jest jednym z największych dostarczycieli surowców, a Senegal to kolejny otwierający się rynek, na który zostaliśmy zaproszeni do tego, by brać udział, pomagać, współpracować w rozpracowywaniu złóż senegalskich – podkreślił.
– Wizyta polskiego prezydenta w krajach afrykańskich była dyskutowana w kręgach dyplomatycznych z innymi państwami europejskimi, wiemy, że bardzo przychylnie odnosi się do niej m.in. Francja, której Prezydent również był w Afryce, żeby pokazać europejską perspektywę – dodał Jakub Kumoch.