POLITYKAŚWIAT

Andrzej Duda z wizytą w Państwie Katar. Prezydent spotkał się m.in. z Emirem Tamimem Bin Hamadem Al Thanim

Prezydent Duda

Prezydent Andrzej Duda składa wizytę oficjalną w Państwie Katar.

Dzisiaj prezydent spotkał się z Emirem Kataru szejkiem Tamimem Bin Hamadem Al Thanim.

Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Amiri Diwan zaplanowane są rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydenta RP i Emira Państwa Katar, a następnie spotkanie przywódców „w cztery oczy”.

Jak podkreślał Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch najważniejszym celem wizyty Dudy w Katarze jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki.

– Katar jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w dziedzinie LNG – mówił minister.

Duda spotka się jeszcze z premierem Państwa Katar szejkiem Khalidem Bin Khalifą Bin Abdulazizem Al Thanim

Prezydentowi towarzyszą Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i Sekretarz Stanu w KPRP Małgorzata Paprocka.

Andrzej Duda z wizytą w Państwie Katar. Przedstawiciele polskiego i katarskiego biznesu (fot. KPRP)

W sobotę Andrzej Duda z małżonką spotkali się z przedstawicielami polskiego i katarskiego biznesu.

– Mam nadzieję, że nasze dzisiejsze spotkanie będzie kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia obecności polskiej na rynku katarskim – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zachęcał też katarskich przedsiębiorców, aby inwestowali na polskim rynku, aby interesowali się Polską.

Andrzej Duda podkreślał, że Polska jest państwem o niezwykle urozmaiconych walorach, pod każdym względem – społecznym, krajobrazowym, geograficznym. – Jest z czego u nas skorzystać, aby zarobić pieniądze – mówił. Akcentował również, że Polska jest krajem bardzo pracowitych i niezwykle ambitnych ludzi, których wielką ambicją jest podniesienie poziomu życia i dogonienie pod względem rozwojowym bogatych państw Zachodu. – I robimy to każdego dnia – zapewniał.

– Gorąco zapraszamy! Polska cały czas jest i na pewno będzie przez najbliższe dziesięciolecia wraz z całą Europą Środkową bardzo atrakcyjnym terenem do inwestowania i rozwijania działalności – przekonywał prezydent.

Andrzej Duda z wizytą w Państwie Katar. W bazie Straży Ochrony Wybrzeża (fot. KPRP)

Wizyta w Narodowym Centrum Dowodzenia, bazie Straży Ochrony Wybrzeża Kataru oraz terminalu LNG Ras Laffan Industrial City

Duda przebywający z wizytą w Katarze odwiedził Narodowe Centrum Dowodzenia.

Wcześniej Andrzej Duda złożył wizytę w bazie Straży Ochrony Wybrzeża Kataru oraz odwiedził terminal LNG Ras Laffan Industrial City. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska.

Pierwszego dnia wizyty w Katarze prezydent złożył wizytę w terminalu LNG Ras Laffan Industrial City, a także odwiedził bazę Straży Ochrony Wybrzeża Kataru, której część kadetów szkoliła się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. – To było wzruszające, bo widać, jak duży wkład ma Polska w budowę bezpieczeństwa państw Zatoki Perskiej. Również jesteśmy w przyszłości zainteresowani współpracą w szkoleniu sił wojskowych Kataru – podkreślił minister Kumoch.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button