Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową i… przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego

Polska PiS wciąż jest...

– Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 rok oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej – poinformowała podczas briefingu Szef KPRP Małgorzata Paprocka.

Przekazała, że wątpliwości głowy państwa wzbudzały zapisy dotyczące zmian w budżetach Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Minister akcentowała, że ustawa budżetowa przede wszystkim reguluje wszelkie kwestie związane z wydatkami i przychodami państwa, ale zawiera również bardzo istotne regulacje dla obywateli.

– Mam tutaj przede wszystkim na myśli kwestie związane z podniesieniem wynagrodzeń w sferze budżetowej; nauczycieli, żołnierzy, funkcjonariuszy, również waloryzację rent i emerytur w tym roku – mówiła. Dodała, że to również finansowanie programu „Rodzina 800+” oraz 13. i 14. emerytury.

Zdaniem Małgorzaty Paprockiej te podwyżki są bardzo oczekiwane przez Polaków w sytuacji, gdy coraz bardziej pogarsza się sytuacja gospodarcza w Polsce – spowodowana inflacją oraz wzrostem cen. Wyjaśniła, że prezydent mając na uwadze powyższe kwestie zdecydował, że podpisze ustawę, by świadczenia mogły być wypłacane.

Minister zwróciła uwagę, że „w toku prac nad ustawą budżetową zostały wprowadzone poważne poprawki w części dotyczącej przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa”.

– Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, że z ustawy budżetowej nie wynika i nie może wynikać zgodnie z prawem jakiekolwiek zablokowanie wypłat wynagrodzeń sędziom Trybunału Konstytucyjnego – powołanym legalnie, co nie budzi żadnych wątpliwości – mówiła. Jak dodała, analogiczna sytuacja dotyczy również członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Podsumowując Małgorzata Paprocka przekazała, że „tak poważne zmiany w budżetach przede wszystkim TK i KRS – zdaniem Pana Prezydenta – powinny podlegać ocenie przez Trybunał Konstytucyjny, czy te zmiany zostały wprowadzone zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem”.

Exit mobile version