Andrzej Bargiel – kolejny cel. Czeka na niego Mount Everest. Zjedzie ze szczytu na nartach

Andrzej Bargiel

Nieco ponad rok po spektakularnym sukcesie projektu K2 SKI CHALLNEGE 25 sierpnia 2019 Andrzej Bargiel wyrusza do Katmandu.

Jest to najnowsza wyprawa w ramach autorskiego projektu SUNT LEONES, który rozwija od 2013 roku, a który zakłada eksplorację narciarską najwyższych szczytów Ziemi.

Celem wyprawy „EVEREST SKI CHALLENGE” jest sportowe wejście (bez użycia tlenu) i zjazd na nartach (bez ich odpinania) z najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everestu (8 848 m. n. p. m.). Nikomu na świecie jeszcze się to nie udało.

Zjazd na nartach z Everestu to wyzwanie, którego ideą jest pokazanie, że uprawianie narciarstwa jest możliwe nawet na Dachu Świata. Termin wyprawy nie jest przypadkowy – jesień to okres, kiedy na Evereście nie odbywają się inne wyprawy.

– Bardzo mało ludzi weszło na Everest jesienią. To bardziej skomplikowane, bo jest chłodniej, wieje i okien pogodowych jest dużo mniej – na pewno będzie to spore wyzwanie. Teraz Everest kojarzymy z kolejkami, dużą liczbą osób, które usiłują na ten szczyt wejść. Myślę, że ta wyprawa pokaże to miejsce troszeczkę z innej strony, że można w nim znaleźć spokój i przestrzeń do realizacji swoich planów, pomimo tego, że eksploracja tej góry jest dosyć intensywna i naprawdę wchodzi na nią mnóstwo ludzi – tłumaczy Andrzej.

Planowana wyprawa potrwa około 5 tygodni, a punkt kulminacyjny, czyli zdobycie i próba zjazdu ze szczytu, odbędą się pod koniec września 2019.

Najnowszy projekt ma wyraźny aspekt ekologiczny. Ma zwrócić uwagę na problemy zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, których efekty nie ominęły również najwyższych gór świata – Himalajów. Jednocześnie ukazać prawdziwe, surowe piękno tego wyjątkowego regionu z wielu różnych perspektyw.

ANDRZEJ BARGIEL:

Wychował się w Łętowni w Małopolsce. Od najmłodszych lat wykazywał talent do narciarstwa i skialpinizmu. Jako nastolatek przeprowadził się do Zakopanego, aby rozwijać swoje umiejętności pod okiem starszego brata Grzegorza. Bardzo szybko okazało się, że posiada ponadprzeciętne predyspozycje do sportów wytrzymałościowych.

Jest trzykrotnym mistrzem Polski w skialpiniźmie, trzecim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, rekordzistą świata w biegu na Elbrus.

Od 2013 roku realizuje swój autorski projekt „Hic Sunt Leones” których celem jest szybkościowe wejście, bez użycia tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi.

Jest pierwszym Polakiem, który zjechał na nartach z wierzchołka ośmiotysięcznika Sziszapangma (SHISHAPANGMA SKI CHALLENGE 2013).

W 2014 roku ustanowił 2 rekordy świata: rekordowy czas wejścia na szczyt Manaslu (14h 5 min.) oraz rekordowy czas wejścia na szczyt z zejściem (zjazdem) do bazy (21h 14min.).

Jako drugi człowiek w historii (pierwszy Polak) zjechał z tego szczytu na nartach do bazy (MANASLU SKI CHALLENGE 2014). Rok później w ramach wyprawy BROAD PEAK SKI CHALLENGE zdobył szczyt i jako pierwszy człowiek na świecie zjechał z niego na nartach. W 2016 roku otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery” za pobicie (o 12 dni) rekordu świata w zdobyciu pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR tzw. Śnieżnej Pantery.

Największym sukcesem sportowca jest projekt K2 SKI CHALLENGE 2018 polegający na zdobyciu szczytu i historycznym zjeździe na nartach z wierzchołka tej niezwykle trudnej i wymagającej technicznie góry czego nie udało się dokonać wcześniej żadnemu człowiekowi na świecie. Mieszka i trenuje w Zakopanem.

Exit mobile version