PIŁKA NOŻNAREPREZENTACJA

AMP Futbol. Poznamy gospodarza EURO 2020 i grupy Ligi Mistrzów

W sobotę poznamy gospodarza EURO 2020

Już w piątek i sobotę w Warszawie odbędzie się kongres Europejskiej Federacji Ampfutbolu (European Amputee Football Federation), podczas którego ogłoszony zostanie gospodarz mistrzostw Europy 2020.

Poznamy także  nowego prezesa organizacji oraz odbędzie się losowanie pierwszej edycji ampfutbolowej Ligi Mistrzów.

To będą dwa bardzo ważne dni dla europejskiego ampfutbolu, a mogą być również wyjątkowo istotne dla rozwoju dyscypliny w Polsce. Podczas kongresu EAFF w Warszawie wybrany zostanie gospodarz przyszłorocznych mistrzostw Europy. O prawo organizacji EURO 2020 ubiega się Kraków, który miesiąc temu pomyślnie przeszedł wizytację przedstawicieli EAFF.

– Jesteśmy pod dużym wrażeniem przygotowań Polski do organizacji turnieju – mówił Simon Baker, sekretarz generalny organizacji i przewodniczący delegacji, która wizytowała m.in. stadiony Wisły, Cracovii i Garbarnii oraz spotkała się z Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa.

Organizacja ampfutbolowego EURO 2020 wiąże się z olbrzymim prestiżem, a gospodarz musi być gotowy nie tylko na ugoszczenie 16 europejskich reprezentacji, ale także przyjęcia tłumu kibiców, którzy z pewnością zjadą na turniej. Wystarczy przypomnieć, że finał EURO 2017 na Vodafone Arena w Stambule obejrzało na żywo 41 tysięcy widzów, a transmisje z polskich meczów na ostatnim mundialu miały milionowe zasięgi.

Gospodarz mistrzostw Europy 2020 zostanie ogłoszony przez EAFF w sobotę około godziny 10:00.

Również w sobotę o godzinie 15.00 rozpocznie się ceremonia losowania grup ampfutbolowej Ligi Mistrzów (transmisja na Facebooku EAFF www.facebook.com/EuroAMP/). W historycznej, bo pierwszej edycji imprezy, weźmie udział sześciu mistrzów europejskich lig, w tym mistrz Polski – zwycięzca Amp Futbol Ekstraklasy 2018. Najlepsze klubowe zespoły kontynentu spotkają się 25 i 26 marca w Tbilisi.

– Do Gruzji jedziemy po wygraną, tak jak wszystkie pozostałe zespoły – mówi Mateusz Szczepaniak, trener Glorii Varsovia.

Obok mistrzów Polski w Lidze Mistrzów EAFF wezmą udział również tak znane kluby jak Everton FC (Anglia), Cork City (Irlandia), Osmanlispor Ankara (Turcja) oraz AFC Tbilisi (Gruzja) i Dinamo Ałtaj (Rosja).

Oprócz ogłoszenia gospodarza Euro 2020 i losowania grup ampfutbolowej Ligi Mistrzów podczas kongresu odbędą się także wybory prezesa EAFF. Europejskiej organizacji od jej powstania w 2015 roku przewodził Mateusz Widłak, który ubiega się o reelekcję.

– Za nami cztery lata ciężkie pracy i niesamowitego rozwoju europejskiego ampfutbolu! – podkreśla Widłak.

W czasie jego pierwszej kadencji EAFF nawiązała bliską współpracę z UEFA, zorganizowała historyczne mistrzostwa Europy w ampfutbolu, których finał obejrzało ponad 41 tysięcy osób, uruchomiła programy juniorskie i zorganizowała trzy edycje międzynarodowych obozów Junior Camp z udziałem młodych zawodników z 12 krajów. Po stronie sukcesów należy również zapisać uruchomienie ampfutbolowej Ligi Mistrzów, nawiązanie współpracy promocyjnej z piłkarskimi gwiazdami, 3 edycje projektu European Amputee Football Weeks, mecze pokazowe podczas UEFA Champions League Festivals w Berlinie, Mediolanie, Cardiff i Kijowie oraz przede wszystkim skokowe zwiększenie liczby krajów (z 11 do 16 w ciągu 4 lat), lig, klubów, zawodników i juniorów uprawiających ampfutbol w Europie.

– Pierwsze cztery lata istnienia EAFF to naprawdę świetna historia. Jeżeli będę miał taką możliwość, to w trakcie kolejnej kadencji chciałbym rozbudować i wzmocnić istniejące projekty oraz federację, stworzyć odpowiednie komisje, uruchomić rozgrywki juniorskie i przede wszystkim pokazać jak ampfutbol może zbliżyć się do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego – zapowiada Widłak.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button