ŚWIAT

Ambasadorzy NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji

Sojusz Północnoatlantycki

Sojusznicy NATO podpisali protokoły akcesyjne dla Finlandii i Szwecji.

Ambasadorzy NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w Kwaterze Głównej NATO (5 lipca 2022 r.) w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział: „To naprawdę historyczny moment. Za Finlandię, Szwecję, NATO i nasze wspólne bezpieczeństwo”.

W zeszłym tygodniu na szczycie w Madrycie przywódcy Sojuszu zgodzili się zaprosić Finlandię i Szwecję do przystąpienia do NATO po zawarciu trójstronnego memorandum między Turcją, Finlandią i Szwecją. 5 lipca podpisano Protokoły Akcesyjne, rozpoczynając proces ratyfikacji.

Sekretarz Generalny powiedział, że drzwi NATO pozostają otwarte dla europejskich demokracji, które są gotowe i chętne do wnoszenia wkładu w nasze wspólne bezpieczeństwo: „Mając 32 narody wokół stołu, będziemy jeszcze silniejsi, a nasi ludzie będą jeszcze bezpieczniejsi, ponieważ mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od dziesięcioleci”.

Dania, Norwegia oraz Islandia są pierwszymi krajami, które ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Polska ma to uczynić do końca sierpnia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button