Alexander De Croo i Ursula von der Leyen w Warszawie. KPO odblokowane. Tusk: Mamy to! Do Polski popłynie 137 mld euro

UE i Polska

W piątek (23.02) w Polsce wspólną wizytę złożyli Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo.

KPO zostanie odblokowany (blisko 60 mld euro) oraz unijne fundusze spójności (ok. 76 mld euro).

„Chciałbym serdecznie podziękować za to spotkanie w Warszawie. To jest ważny dzień dla nas wszystkich. Cieszę się, że poruszyliśmy dzisiaj tematy związane z wojną na Ukrainie, bezpieczeństwem energetycznym, i aktualną sytuacją w Europie” – powiedział premier Donald Tusk.

„Trochę czekaliśmy, ale mamy to! Do Polski popłynie około 600 mld zł, to środki, które umożliwia realizację programów. To dzięki zaufaniu Polek i Polaków, którzy 15 października dokonali wyboru” – kontynuował.

„Pierwsze szybkie płatności, to będzie ok. 1,5 mld euro, które bezpośrednio trafią do małych i średnich producentów żywności. To pierwszy taki zastrzyk finansowy, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę dla naszych rolników.


To jest dzień, w którym, mam takie głębokie poczucie jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec narodu, który dla demokracji zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie w ostatnich kliku dziesięciu latach. To ważny sygnał, który mam nadzieję, zostanie dobrze odebrany w Europie i na świecie.

Protest rolników ma swoje głębokie uzasadnienie. Jest on dramatyczny, bo część tego protestu odbywa się na granicy z Ukrainą. Chcę wyraźnie podkreślić, że protestujący rolnicy w Polsce nie są antyukraińscy.

Protestujący rolnicy na granicy, protestują nie dlatego, że są przeciw Ukrainie. To ci sami ludzie, którzy w ostatnich dwóch latach udostępniali swoje mieszkania i pieniądze uchodźcom z Ukrainy. Nigdzie w Europie nie ma tak jednolitej opinii publicznej jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy w jej wysiłku wojennym.

Unia Europejska jest też od tego, żeby chronić rynek obywateli UE. Chciałbym, żebyście dobrze zrozumieli, dlaczego to ważne dla nas. Czekaliśmy prawie 10 lat, aby polscy rolnicy mieli równe prawa ze swoimi partnerami w UE. Rolnicy chcą konkurencji na równych prawach. Pomagając Ukrainie, równocześnie nie możemy poświęcić życiowych i fundamentalnych interesów dużych grup w UE, a szczególnie w Polsce.

Będę szukał wspólnych rozwiązań, aby przekonać naszych partnerów w UE, że potrzebne są tu jeszcze bardziej ambitne kroki. W interesie Europy i Ukrainy, aby w tej przyjaźni i solidarności polsko-ukraińskiej oraz europejsko-ukraińskiej, wszyscy byli wygranymi. To warunek wspólnego zwycięstwa.

Belgijska prezydencja UE jest efektywna. Po niej nastąpi węgierska, a następnie polska – na początku przyszłego roku. Cieszę się, że będziemy wykorzystywać te dni i tygodnie do programowania lepszej przyszłości Europy wspólnej z belgijskimi przyjaciółmi” – mówił szef rządu.


„600 miliardów złotych – to jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy. Ponad 6 miliardów złotych, które bezpośrednio trafią do małych, średnich producentów żywności. I to będzie pierwszy taki zastrzyk, który może przynieść poczucie bezpieczeństwa, także dla naszych rolników.

Jeśli będzie trzeba, to w najbliższych dniach będziemy podejmowali też kolejne decyzje dotyczące efektywnej kontroli na naszej granicy, jeśli chodzi o produkty, które trafiają do UE i do Polski” – dodał polityk.

Oświadczenie prasowe przewodniczącej Ursuli von der Leyen w ramach spotkania z premierem Belgii Alexandra De Croo i premierem Donaldem Tuskiem

„Bardzo dziękuję, drogi Donaldzie, za przyjęcie nas w Warszawie. Cieszę się, że mogę tu być wraz z Alexandrem De Croo, premierem Belgii, która sprawuje obecnie prezydencję. To wspaniale, że możemy tu być, ponieważ jest to ważny moment dla wspierania w Polsce demokratycznych wartości. Jesteśmy pod wrażeniem działań Twojego rządu oraz wysiłków Polaków na rzecz przywrócenia praworządności jako podstawy społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym wszyscy przestrzegają zasad. Społeczeństwa, w którym obywatele i przedsiębiorstwa mogą ufać instytucjom i pociągać władze do odpowiedzialności. Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie. Ponieważ wszystkie te elementy są niezbędnym warunkiem, aby obywatele czuli się bezpieczni i wolni. Dlatego też z dużym zadowoleniem przyjmuję plan działania, który polski rząd przedstawił państwom członkowskim w tym tygodniu. Jest to odważna deklaracja, jasny plan działania dla Polski, a Wasze wysiłki mają decydujące znaczenie. Mając na uwadze rozpoczęte przez Was reformy oraz szereg natychmiastowych działań, jakie podjęto w odniesieniu do niezależności sądów, mam dobre wiadomości. W przyszłym tygodniu kolegium przedstawi dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które są obecnie zablokowane dla Polski. Decyzje te pozwolą wypłacić Polsce nawet 137 mld euro. Środki te będą pochodzić z instrumentu Next Generation EU oraz z funduszy spójności. Ich ochronę zagwarantuje prokurator europejski. To wspaniała wiadomość dla Polaków i dla Europy. To dzięki Wam.

Silne rządy prawa oznaczają również bardziej odporne społeczeństwo. Dziś jest to potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Putin i jego poplecznicy robią wszystko, co w ich mocy, aby zatruć debatę publiczną w całej Europie. Rozpowszechniają kłamstwa i dezinformacje, próbując siać niezgodę. Zarówno w poszczególnych krajach, jak i między sąsiadami, również w Polsce. Byliśmy tego świadkami w tym tygodniu. Musimy piętnować te działania. Dlatego to bardzo dobrze, że wspólnie z Francją i Niemcami Polska postanowiła wprowadzić system ostrzegania i reagowania umożliwiający wykrywanie kłamstw i przeciwdziałanie próbom ich szerzenia. Pragnę zapewnić, że będziemy wspierać Was w tej pracy. W szczególności za pośrednictwem grupy zadaniowej Komisji, która ma wykrywać i dementować dezinformacje.


Omówiliśmy również sytuację rolników w całej Europie, a także w Polsce. Mam głęboki szacunek dla codziennej ciężkiej pracy rolników, którzy dostarczają zdrową żywność na nasze stoły. Dzięki ich wysiłkom Europa ma żywność o najwyższej jakości na świecie. Rolnicy zmagają się jednak z wieloma wyzwaniami. I niepokoją się o swoją przyszłość. Jest to uzasadnione. Dlatego słuchamy. I podejmujemy działania. Europa już teraz wspiera polskich rolników kwotą 22 mld euro w ramach wspólnej polityki rolnej. Tego wsparcia będzie więcej. Na przykład pierwsza płatność w ramach NextGenerationEU obejmuje 1,4 mld euro. Kwota ta będzie dostępna natychmiast dla polskich rolników i ma im pomóc im w rozszerzeniu i modernizacji produkcji oraz wejściu na nowe rynki. Ponadto podejmujemy działania mające ułatwić życie rolnikom w całej Europie, począwszy od odstępstwa dotyczącego gruntów ugorowanych, a skończywszy na właśnie przedstawionych propozycjach ograniczenia biurokracji. W ramach dialogu strategicznego wspólnie przygotowujemy też podstawy przyszłego rolnictwa w Europie.

Kilka słów na temat szczególnej sytuacji w Polsce na granicy z Ukrainą. I w tym przypadku słuchamy. I podejmujemy działania. Np. umowa dotycząca transportu drogowego, którą zamierzamy zaktualizować. W pełni uwzględniliśmy Wasze obawy. Obecnie w szybkim tempie rośnie eksport z Ukrainy szlakiem czarnomorskim. To dobrze, ponieważ pozwala to odciążyć granice lądowe. Nasze obecne wysiłki powinny koncentrować się na wspieraniu Ukrainy w odbudowie jej zdolności eksportu na cały świat. Jest to dla nas ważne.

Drogi Donaldzie!

Drogi Alexandrze!

Jutro upłyną dwa lata od inwazji Rosji na pokojowo nastawionego sąsiada – Ukrainę. Wspieramy Ukraińców w ich bohaterskiej walce. Jestem przekonana, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z konsekwencjami tej wojny dla Europy. Ukraińcy walczą o praworządność, sprzeciwiając się prawu pięści, oraz o demokrację i wolności, sprzeciwiając się tyranii. Stają w obronie naszych wartości i bezpieczeństwa. Dlatego będziemy ich wspierać tak długo, jak to potrzebne.

Dziękuję!”

Więcej. 137 mld euro dla Polski z UE

Tusk spotkał się w Warszawie z Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz Premierem Belgii Alexandrem De Croo. Szefowa KE przekazała bardzo dobre wiadomości dla Polski. Niebawem do naszego kraju trafi do 137 mld euro. Oprócz środków unijnych, liderzy omówili kwestie związane z interesami polskich rolników, wojną na Ukrainie, a także zbliżającą się polską prezydencją w Radzie UE.

Polska na drodze do odzyskania praworządności

Przywrócenie praworządności w Polsce jest jednym z priorytetów rządu Premiera Donalda Tuska. Podjęte przez Polskę kroki zostały pozytywnie ocenione przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Jesteśmy pod wrażeniem waszych wysiłków oraz wysiłków Polaków w kierunku odtworzenia praworządności jako kręgosłupa społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym każdy trzyma się zasad. Społeczeństwa, w którym ludzie i firmy, biznesy mają zaufanie do instytucji i są w stanie pociągnąć do odpowiedzialności władze. Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie – mówiła przewodnicząca KE.

Premier Donald Tusk podkreślił, że prawdziwymi bohaterami zmiany w naszym kraju są Polki i Polacy, którzy 15 października wybrali demokrację i rządy prawa.

To jest dzień, w którym mam głębokie poczucie, też jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec kraju, narodu, który dla praworządności, demokracji, zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie, w ostatnich kilkudziesięciu latach – podkreślił szef polskiego rządu.

UE odblokuje gigantyczne środki dla Polski

Konsekwencją pozytywnych zmian, jakie zachodzą w naszym kraju jest odblokowanie środków europejskich – to blisko 137 mld euro. W przeliczeniu jest to ok. 600 mld zł.

To jest też bardzo ważny sygnał, który mam nadzieję dobrze zostanie odebrany wszędzie, w każdym zakątku Europy i na świecie, że jak kiedyś powiedział mój przyjaciel Władysław Bartoszewski – “warto być przyzwoitym”. Skromnie dodam do tego: “i opłaca się być przyzwoitym” – mówił polski premier.

Protest polskich rolników nie jest wymierzony przeciwko walczącej Ukrainie

Ważnym tematem rozmów były potrzeby polskich rolników. Premier Donald Tusk zaznaczył, że protest rolników ma swoje głębokie uzasadnienie. Szef polskiego rządu przypomniał o długim procesie dostosowania Polski do standardów europejskich
w rolnictwie.

Dziękuję za te słowa o polskich rolnikach, którzy krzyczą dzisiaj głośno tylko w jednej sprawie – chcemy konkurować na równych prawach. Nie możemy, pomagając Ukrainie równocześnie poświęcić życiowych, fundamentalnych interesów dużych grup ludzi w Europie, a szczególnie tu, w Polsce – mówił premier D. Tusk.

Donald Tusk jednoznacznie podkreślił, że protestujący rolnicy w Polsce nie podważają konieczności pomocy naszych sąsiadom. To są bardzo często ci sami ludzie, którzy po wybuchu wojny na Ukrainie aktywnie pomagali uchodźcom z Ukrainy.

Nigdzie w Europie nie ma tak jednolitej opinii publicznej, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy w jej wysiłku wojennym. Ale proszę mnie dobrze zrozumieć – z punktu widzenia nie tylko polskiego rolnika, Unia Europejska jest od tego, żeby efektywnie pomóc Ukrainie w wojnie z Rosją. I mamy tu dużo jeszcze do zrobienia – powiedział premier Donald Tusk.

Działania UE w ramach wsparcia rolników

Szefowa KE poinformowała, że Europa już wspiera polskich rolników oferując m.in. 22 mld euro poprzez wspólną politykę rolną

Pierwsza płatność w ramach kolejnego funduszu to 1,4 mld euro, które będą dostępne bezpośrednio dla polskich rolników, aby pomóc im w modernizacji swojej produkcji i w wejściu na nowe rynki – poinformowała przewodnicząca U. von der Leyen.

Szefowa KE mówiła także o działaniach jakie UE podejmuje, aby ułatwić życie rolnikom w całej Europie.

Od derogacji, jeśli chodzi o ugorowanie, po propozycje ograniczenia biurokracji oraz przygotowanie przyszłość rolnictwa w Europie wspólnie w ramach strategicznego dialogu. Jeśli chodzi o konkretną sytuację w Polsce na granicy z Ukrainą, to słuchamy i działamy – np. umowa o transporcie drogowym, którą będziemy aktualizować. Wzięliśmy w pełni wasze obawy pod uwagę – poinformowała szefowa KE.

Premier Donald Tusk podziękował za podjęte pierwsze kroki. Jednocześnie podkreślił, że potrzebne są dalsze działania – jeszcze ambitniejsze.

Musimy znaleźć rozwiązanie – te kroki, jakie podjęliście, są w dobrym kierunku. Pewne ułatwienia dotyczące “green deal”, jeśli chodzi o rolnictwo – to są także kroki w dobrym kierunku, ale niewystarczającym z punktu widzenia bardzo wielu rolników, producentów rolnych. Będę w Brukseli, Warszawie, wszędzie szukał wspólnie rozwiązań i argumentów tak, żeby wszystkich naszych partnerów w Europie przekonać, że potrzebne są kroki jeszcze ambitniejsze – mówił szef rządu Donald Tusk.

Wspólne działania na rzecz Ukrainy

W sobotę, 24 lutego, miną dwa lata od brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Przewodnicząca KE zapewniła, że UE będzie wspierać wschodniego sąsiada Polski.

Ukraińcy walczą o praworządność, walczą o demokrację, o wolność przeciwko tyranii, walczą o nasze wartości, o nasze bezpieczeństwo. I dlatego wspierać ich będziemy tak długo jak będzie to konieczne – mówiła szefowa KE.

O wsparciu zapewnił także Premier Alexander De Croo. Szef belgijskiego rządu poinformował o zatwierdzeniu 13. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Podziękował również Polsce za dotychczasową pomoc i solidarność okazaną Ukrainie.

My, jako Belgia, zapewniając obecnie prezydencję, będziemy wspierać ten proces, proces tego, by Ukraina wchodziła na drogę zwycięstwa. Będziemy się trzymali naszych zobowiązań. Właśnie zatwierdziliśmy 13. pakiet sankcji przeciwko Rosji i to jednogłośnie. W tej chwili około dwóch tysięcy jednostek czy osób znajduje się na tej liście sankcji. Jest to ogromne osiągnięcie i pokazuje jedność 27 państw członkowskich. Nadal będziemy wspierać Ukrainę, jeśli chodzi o dostarczanie amunicji. Jest to koalicja 16 państw, Belgia jest jej częścią. I tutaj tak naprawdę do 2025 r. zobowiązaliśmy się dostarczać tę pomoc militarną – poinformował belgijski premier.

Exit mobile version