TRÓJMIASTO

ALERT RCB: 14 i 15 września – neutralizacja min morskich w Gdańsku

Neutralizacja niewybuchów min morskich

14.09 i 15.09 od 8:00 do 15:00 zaplanowano neutralizację niewybuchów min morskich.

Nie zbliżaj się do plaż na odcinku Gdańsk Brzeźno – Mikoszewo.

W poniedziałek (14 września) i wtorek (15 września), wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzi neutralizację min morskich zalegających w korycie kanału Wisła Śmiała.

Wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu 10730 m, licząc od punktu niszczenia min, która obejmuje linię brzegową na odcinku: Gdańsk Brzeźno (Park Brzeżnieński im. JJ Hafnera) – Mikoszewo (gmina Stegna, Rezerwat „Mewia Łacha”) wraz z obiektami rozmieszonymi do 500 m. w głąb lądu.

Operację koordynuje Urząd Morski w Gdyni (działania na morzu) i Pomorski Urząd Wojewódzki (działania w strefie brzegowej).

Strefa rażenia odłamkami – trasa holowania obiektów niebezpiecznych w kanale Wisły Śmiałej (mat. prasowe Urzędu Morskiego w Gdyni)

W dniach 14 – 18 września 2020 r. (lub w terminie zapasowym 21 – 25 września) usuwane będą niebezpieczne miny, które znajdują się na dnie Wisły Śmiałej nieopodal jej ujścia do Zatoki Gdańskiej. Na czas operacji wyznaczona została strefa bezpieczeństwa, w której obowiązywał będzie zakaz wchodzenia do wody, rybołówstwa i wszelki prac podwodnych.

Informację o neutralizacji dwóch niemieckich min typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej przekazał Urząd Morski w Gdyni, który wraz z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim koordynuje całe przedsięwzięcie. Miny zostaną przemieszczone z Wisły Śmiałej w głąb Zatoki Gdańskiej, a następnie zneutralizowane. Zajmie się tym Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Wyznaczono dwa terminy ramowe 14 – 18 września i zastępczy 21-25 września. Operacja przewidziana jest na dwa dni i najprawdopodobniej, w zależności od warunków pogodowych, będzie miała miejsce 14 i 15 września br.

Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni (Wydział Pomiarów Morskich). Ustalono, że są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości na 4,1m.

Obecnie planowana akcja będzie drugą w tym roku, przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza miała miejscu w czerwcu.

W trosce o bezpieczeństwo, apelujemy o zastosowanie się do obostrzeń, które będą obowiązywały w dniu przeprowadzania neutralizacji min oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji ich neutralizacji (zniszczenia).

Mając na uwadze moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minach, wyznaczono specjalną strefę bezpieczeństwa. Będą w niej obowiązywać następujące ograniczenia i zakazy:

 • 10730 m dla kapiących się – zakaz kąpieli (obszar wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na odcinku: od Gdańsk Brzeźno -Park Brzeźnieński im. JJ Hafnera do miejscowości Mikoszewo gmina Stegna- Rezerwat „Mewia Łacha” włącznie
 • 1400 m dla urządzeń precyzyjnych, aparatury pomiarowe
 • 2100 m dla nurków w wodzie – zakaz prowadzenia wszelkich prac podwodnych;
 • 1000 m dla statków – zakaz przepływu, kotwiczenia i uprawiania rybołówstwa;
 • 500 m dla ludzi i zwierząt gospodarczych: strefa rażenia odłamkami – zakaz przebywania ludzi i zwierząt
 • gospodarczych poza pomieszczeniami zamkniętymi (na lądzie i wodzie, wzdłuż biegu kanału Wisły Śmiałej)

Powyższa strefa bezpieczeństwa znajduje się wokół:

 • Pozycji zalegania obiektu nr 1 (obrotnica na rozgałęzieniu Wisły Martwej i Wisły Śmiałej)
 • Pozycji zalegania obiektu nr 2 (południowy kraniec grobli na Wiśle Śmiałej)
 • Pozycji neutralizacji obiektów niebezpiecznych
 • Trasy holowania obiektów niebezpiecznych w kanale Wisły Śmiałej, od pozycji zalegania do w kierunku ujścia do
 • Zatoki Gdańskiej, do wyznaczonej pozycji neutralizacji.
  (UMG)
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button