WARSZAWAZIELONA GÓRA

Aleja Pawła Adamowicza w Warszawie. Płaskorzeźba w Zielonej Górze

Warszawa i Zielona Góra uhonorowały Pawła Adamowicza

Aleja w śródmiejskim parku będzie nosić imię Pawła Adamowicza – tak zdecydowali 16 stycznia warszawscy radni, przyjmując w głosowaniu odpowiednią uchwałę.

Inicjatorem uczczenia w ten sposób tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska był Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

– Skorzystałem z przysługujących mi prerogatyw i wystąpiłem z wnioskiem o upamiętnienie Pawła Adamowicza już teraz, rok po zamachu na prezydenta Gdańska. Cieszę się, że radni poparli mój wniosek, a stolica zyskała nowego patrona – mówi prezydent Trzaskowski.

Nazwę Aleja Pawła Adamowicza (nazwa skrócona: al. P. Adamowicza) nosić będzie śródmiejska aleja parkowa, biegnąca od ulicy Jazdów, wzdłuż zachodniej krawędzi Parku Tadeusza Mazowieckiego, a następnie już w granicach parku – do ulicy Górnośląskiej.

Wcześniej projekt uchwały został zaopiniowany przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy oraz Radę Dzielnicy Śródmieście. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

W czwartkowym posiedzeniu Rady Miasta Stołecznego Warszawa uczestniczył Piotr Grzelak, Zastępca Prezydent Gdańska oraz poseł Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta.

– Warszawa już w kilka dni po śmierci prezydenta zdecydowała się nadać mu tytuł honorowego obywatela. Dziś na wniosek prezydenta Trzaskowskiego największy polski samorząd podjął decyzję o uhonorowaniu śp. Pawła Adamowicza w przestrzeni stolicy. To szczególnie symboliczne. Nowa aleja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parku im. Tadeusza Mazowieckiego, twórcy III RP, która swój rozwój w dużym stopniu zawdzięcza samorządowi i przygotowanej przez rząd premiera Mazowieckiego reformie samorządowej. Idea silnego samorządu jako fundamentu silnej Rzeczpospolitej była szczególnie bliska prezydentowi Adamowiczowi – podkreśla zastępca prezydent, Piotr Grzelak.

Przed rokiem radni Warszawy także uczcili zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska. Zaledwie kilka dni po jego śmierci, 17 stycznia, jednogłośnie zdecydowali oni o nadaniu Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa stolicy. Tytuł przyznano pośmiertnie. Sesję Warszawy zwołano na wniosek prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego. W porządku obrad był tylko jeden punkt – głosowanie w sprawie uchwały o przyznaniu Pawłowi Adamowiczowi tytułu Honorowego Obywatela. Została ona zwołana w trybie nadzwyczajnym w reakcji na tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w Gdańsku 13 stycznia podczas zeszłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zielona Góra upamiętniła prezydenta Adamowicza

W niedzielę, 12 stycznia, na placu przy Filharmonii Zielonogórskiej odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą prezydenta Pawła Adamowicza. Płaskorzeźba, w kształcie pękniętego serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, została odsłonięta w trakcie 28. finału WOŚP. Została odsłonięta przed „światełkiem do nieba”.

– Wszyscy pamiętamy wydarzenie, które spowodowało, że serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pękło, na chwilę przestało bić. Pod Filharmonią Zielonogórską zbieraliśmy się, żeby uczcić pamięć prezydenta Pawła Adamowicza. Dzisiaj w tym miejscu jest rozdarte serce. Ale my wszyscy dajemy dowód tego, że WOŚP będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej – powiedziała podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby Wioleta Haręźlak, przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego.

Paweł Bogdan Adamowicz (ur. 2 listopada 1965 w Gdańsku, zm. 14 stycznia 2019 tamże) – polski prawnik, samorządowiec i polityk, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, w latach 1998–2019 prezydent Gdańska. Był jednym z organizatorów strajków w 1988 jako przewodniczący studenckiego komitetu strajkowego na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1990 uzyskał mandat radnego, a w latach 1994–1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został śmiertelnie ugodzony nożem.
(UMG, UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button