ŚWIAT

Akwizgran. Zełenski i naród ukraiński z Nagrodą im. Karola Wielkiego

Niemcy. Wołodymyr Zełenski spotkał się z ukraińskimi żołnierzami

W Akwizgranie wręczono Nagrodę im. Karola Wielkiego, którą w tym roku otrzymał naród ukraiński za wkład w umacnianie jedności europejskiej i obronę wolności.

W niemieckim Akwizgranie odbyło się wręczenie Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego, która została przyznana narodowi ukraińskiemu za wkład w umacnianie jedności europejskiej i ochronę wolności na kontynencie europejskim.

W imieniu Ukraińców nagrodę odebrał prezydent Wołodymyr Zełenski. „Miliony ludzi, którzy walczą i pracują za nasze wartości i wolność, za naszą wolną Europę – wszyscy Ukraińcy, każdy z naszych bohaterów zasługuje na to, by tu stanąć i otrzymać tę nagrodę” – podkreślił.

Głowa tego państwa podkreśliła, że ​​dziś Ukraińcy walczą z rosyjskim agresorem i zbliżają się do wspólnego zwycięstwa nad tym, który „wyjął stare zło z kart przeszłości, aby zniszczyć przyszłość, o której marzy cała Europa dla swoich dzieci. ”

Prezydent Ukrainy wezwał do wsparcia ukraińskich żołnierzy broniących Europy bronią zbrojeniową oraz do udziału w realizacji punktów ukraińskiej formuły pokojowej.

„Każdy, kto dołącza do naszej formuły, skutecznie czyni ją swoją własną. I jestem pewien, że ukraińska formuła pokoju może stać się niemiecką formułą pokoju, europejską formułą pokoju, formułą pokoju dla świata” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent podkreślił, że jedność europejska staje się supermocarstwem, więc czas na zapis takiej siły jedności wraz z decyzją o przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej, a także określeniem algorytmu wejścia naszego kraju do NATO.

„Wszystko zależy od naszej jedności z Wami, od naszej szybkości z Wami, od naszej determinacji, by wygrać z Wami. A więc mój główny apel do was dzisiaj: bądźcie godni charakteru Karola Wielkiego! Wygraj” – nalegał Wołodymyr Zełenski.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w ratuszu w Akwizgranie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organów Unii Europejskiej, w szczególności przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, ambasadorowie szeregu państw europejskich i USA, członkowie rządów i przedstawiciele korpusu parlamentarnego, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych.

Jak poinformowała burmistrz Akwizgranu Sybbila Koipen, na uroczystość zaproszono laureatów Nagrody im. Karola Wielkiego z lat ubiegłych, w tym m.in. a także laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, ukraińska obrończyni praw człowieka Oleksandra Matviychuk.

Akwizgran. Nagroda im. Karola Wielkiego. Zełenski (fot. president.gov.ua)

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaznaczył w swoim przemówieniu, że w tych murach nigdy nie słyszano języka ukraińskiego z ust laureata.

„Od teraz, kiedy Ukraina powróci do swojej rodzinnej europejskiej ojczyzny, wierzę, że język ukraiński będzie tu słyszany jeszcze nie raz – w uznaniu jego szczególnego wkładu w jedność europejską” – powiedział.

„Po raz pierwszy prezydent i cały naród otrzymują Nagrodę Karola Wielkiego. I z wielką odwagą wasz kraj broni się przed taką totalną rosyjską agresją, odpierając rosyjski atak dzień po dniu z niespotykaną siłą. Wojna rosyjska zbliżyła narody europejskie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Zjednoczeni i solidarni stoimy po stronie Ukrainy” – powiedział Olaf Scholz.

„Ukraina może liczyć na nasze pełne wsparcie – humanitarne, gospodarcze i zbrojeniowe” – dodał.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że ​​naród ukraiński walczy o wolność i pokój i swoją krwią i życiem dosłownie zapewnia przyszłość swoim dzieciom i dzieciom innych narodów europejskich.

„Prezydent Zełenski i naród ukraiński dokładnie wiedzą, o co walczą” – przekonuje Ursula von der Leyen.

Według niej Ukraina udowadnia swoją siłę i odwagę każdego dnia, począwszy od 24 lutego 2022 r., kiedy to na jej terytorium wkroczyły kolumny rosyjskich czołgów i tysiące żołnierzy.

Uhonorowanie narodu ukraińskiego Nagrodą Karola Wielkiego zostało nazwane przez premiera RP Mateusza Morawieckiego jednym z symbolicznych przykładów integracji Ukrainy z rodziną europejską.

„Europa stanie się w pełni zjednoczona tylko wtedy, gdy Ukraina dołączy do nas jako pełnoprawny członek UE. Wiem, że to jest wasze marzenie i jest to również nasze pragnienie” – powiedział.

„Okażmy pełne wsparcie Wołodymyrowi Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu. Tylko w ten sposób będziemy w stanie faktycznie umocnić pokój i bezpieczeństwo w Europie” – podkreślił premier RP.

Głowa państwa ukraińskiego dokonała również wpisu do Złotej Księgi Akwizgranu.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego nosi imię założyciela Cesarstwa Franków i de facto założyciela Świętego Cesarstwa Rzymskiego, który rządził państwem z Akwizgranu. Nagroda jest przyznawana corocznie od 1950 roku przez niemieckie miasto Akwizgran osobom, które wniosły znaczący wkład w realizację europejskich ideałów. Pierwszym laureatem nagrody został założyciel Ruchu Paneuropejskiego Richard Nicholas Kudenhofe-Kalergi.

Decyzja o przyznaniu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i całemu narodowi ukraińskiemu Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego została podjęta pod koniec 2022 roku z inicjatywy 177 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Akwizgran. Zełenski spotkał się z ukraińskimi żołnierzami (fot. president.gov.ua)

Wołodymyr Zełenski odwiedził bazę wojskową w Niemczech i spotkał się z ukraińskimi żołnierzami

W ramach oficjalnej wizyty w Niemczech prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził bazę wojskową w Akwizgranie, w której szkolą się ukraińscy żołnierze.

Zełenski i kanclerz federalny Niemiec Olaf Scholz rozmawiali z ukraińskimi żołnierzami studiującymi w Bundeswehrze.

„Chcę Wam podziękować za reprezentowanie naszego kraju. Rozmawialiśmy dzisiaj z kanclerzem – wszyscy szanują nasze Siły Zbrojne. Czekamy na Was w domu, wracajcie i wzmacniajcie naszą armię na polu walki” – powiedział prezydent.

Wołodymyr Zełenski podziękował kanclerzowi Niemiec za wsparcie misji szkoleniowej dla ukraińskich sił zbrojnych.

Prezydent Ukrainy wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe. Za odwagę osobistą, ofiarne działania w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, wzorowe wykonywanie obowiązków wojskowych żołnierze ukraińscy otrzymali Order III stopnia „Za odwagę”.

Wołodymyr Zełenski i Olaf Scholz zapoznali się z elementami szkolenia, a także obejrzeli próbki niemieckiego sprzętu wojskowego, na którym szkolą się ukraińscy żołnierze i który trafia na Ukrainę.
(president.gov.ua)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button