Akcja Żonkile. Syreny alarmowe w 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Akcja Żonkile – po raz dziesiąty

W tym roku przypada 79. rocznica powstania w getcie warszawskim.

Aby uczcić pamięć Bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, we wtorek 19 kwietnia o godz. 12:00 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

– Wzorem roku ubiegłego, w rocznicę powstania w getcie warszawskim, zostaną włączone syreny alarmowe na terenie Warszawy – w ten sposób chcemy upamiętnić Bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Sygnał zostanie uruchomiony na terenie Warszawy, potrwa 1 minutę i będzie to sygnał ciągły. Jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Alert z informacją o uruchomieniu syren będzie wysłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujące się do polskiej sieci.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne na terenie warszawskiego getta, powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Zryw powstańców getta warszawskiego z 1943 roku był pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, podjętą przeciwko Niemcom.

До відома мешканців

19 квітня 2022 року о 12:00 годині буде запущено безперервний навчальний сигнал в районі столиці Варшава і триватиме 1 хвилину. Це буде сигнал попередження, який символізує 79-ту річницю повстання у Варшавському гетто.

Мешканцям не слід робити жодних дій, так як сирена не означає оголошення тривоги.

Звертаєм увагу, що сповіщення з інформацією про включення сирен буде надіслано всім хто має українську SIM-карту, яка входять у польську мережу. 

Повстання у Варшавському гетто спалахнуло 19 квітня 1943 року і тривало до 16 травня.  Безпосередньою причиною повстання, викликаного єврейськими підпільними збройними формуваннями у Варшавському гетто, стало рішення німців ліквідувати Варшавське гетто в рамках плану знищення європейських євреїв.  Повстання було першою військовою акцією такого масштабу проти німців.  Щороку Музей історії польських євреїв POLIN організовує суспільно-просвітницький захід, пов’язаний з річницею повстання у Варшавському гетто.

Akcja Żonkile – po raz dziesiąty

Z okazji 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim na ulicach stolicy trwa akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. Wolontariusze już po raz 10. przypinają warszawiakom żółte, papierowe kwiaty na znak pamięci.

Hasłem tegorocznej akcji Żonkile jest „miłość”. Organizatorzy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podkreślają, że w Europie znów giną ludzie, ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Dlatego przypominają słowa Mariana Turskiego, że „Auschwitz nie spadło z nieba” i apelują o solidarność z walczącą Ukrainą. Akcję wspierają w tym roku nowi ambasadorzy: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska.

Akcja Żonkile. Janusz Gajos (fot. A. Karczmarczyk/Polin)

Do końca kwietnia przy metrze Centrum można oglądać mural upamiętniający osoby, których historie na różne sposoby łączą się z tegorocznym hasłem kampanii: Alinę Margolis-Edelman, Annę Braude-Heller, Stefanię Wilczyńską, Polę Lifszyc, Marysię Ajzensztadt, Cywię Lubetkin i Icchaka Cukiermana, Irenę Sendler i Adama Celnikiera, Gelę Seksztajn i Izraela Lichtensztajna, Stanisława Chmielewskiego oraz Władysława Bergmana.

Muzeum POLIN zachęca także do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych, oznaczając je hashtagami #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile. 

Spektakle tematyczne

Poza akcją Żonkile, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało monodram “Mama zawsze wraca” na podstawie przejmującej książki Agaty Tuszyńskiej. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marka Kalitę w roli głównej wystąpi Aleksandra Popławska. Bilety dostępne są na stronie muzeum. Z kolei w Teatrze Żydowskim na dzisiaj zaplanowano premierę spektaklu “I była miłość w getcie” na podstawie książki Marka Edelmana i Pauli Sawickiej.

Exit mobile version