POLSKA

Akcja „Zaszczep się w majówkę”. Zrobisz to bez wcześniejszego umawiania się

Od 1 do 3 maja ruszy akcja „Zaszczep się w majówkę”

Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych.

Wszyscy zainteresowani z aktywnym e-skierowaniem mogą zaszczepić się w bez wcześniejszego umawiania się. Majówkowe punkty szczepień będą szczepić jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Personel odpowie na wszystkie pytania związane ze szczepieniem wektorowym.

W terminie od 1 do 3 maja w każdym województwie stanie specjalny kontener lub namiot do szczepień powszechnych. Będziesz mógł się w nim bez trudu zaszczepić! Wystarczy, że posiadasz aktywne e-skierowanie. Pamiętaj, że szczepienia to jedyna możliwość, żeby uchronić siebie i bliskich przed niebezpieczną chorobą, jaką jest COVID-19.

Na szczepienie można przyjść z marszu. Wystarczy zgłosić się w mobilnym punkcie szczepień powszechnych i poczekać na swoją kolej. Mając e-skierowanie, nie musisz nigdzie się rejestrować. Szczepić będą wyłącznie osoby uprawnione i przeszkolone. Przed szczepieniem pacjent przejedzie standardową kwalifikację.

Jak sprawdzić, czy mam aktywne e-skierowanie?

Nie jesteś pewien, czy możesz przyjść do punktu szczepień w majówkę bez umawiania wizyty? Wszyscy 30-latkowie lub starsi, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale tego roku, mają aktywne e-skierowanie. Pozostałe osoby mają wystawione takie skierowanie zgodnie z harmonogramem szczepień. Sprawdź swój rocznik:

 • 29 kwietnia – roczniki 1980 i starsze,
 • 30 kwietnia – roczniki 1982-1983,
 • 1 maja – roczniki 1984-1985,
 • 3 maja – roczniki 1986-1987.

Jeżeli Twój rocznik znajduje się w harmonogramie, to znaczy, że automatycznie otrzymałeś e-skierowanie. Możesz wybrać się na szczepienie bez koniecznej rezerwacji terminu. Logując się Profilem Zaufanym na stronie www.pacjent.gov.pl możesz sprawdzić aktywność e-skierowania.

Sprawdź, gdzie możesz się zaszczepić w majówkę bez rejestracji

Przy PGE Narodowym w Warszawie premier Mateusz Morawiecki osobiście odprawił kontenery, które staną w województwach. W jakich lokalizacjach pojawią się namioty lub kontenery do szczepień?

 1. Dolnośląskie – plac przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 1
 2. Kujawsko-pomorskie – plac przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, Aleja Solidarności 1-3
 3. Lubelskie – Plac Zamkowy w Lublinie
 4. Lubuskie – Park Górczyński w Gorzowie Wielkopolskim
 5. Łódzkie – Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (potocznie Park na Zdrowiu), Al. Unii, Srebrzyńska, Krakowska, Krzemieniecka, Konstantynowska
 6. Mazowieckie – przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie, pl. Bankowy 3/5
 7. Małopolskie – Rynek Główny w Krakowie
 8. Opolskie – przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim w Opolu, ul. Piastowska 14
 9. Podkarpackie – parking przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, Grunwaldzka 15
 10. Podlaskie – plac przed Pałacem Branickich w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 1
 11. Pomorskie – Skwer Kościuszki w Gdyni
 12. Śląskie – Park Śląski w Chorzowie, aleja Różana 2
 13. Świętokrzyskie – teren przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, ul. Al. IX Wieków Kielc 3
 14. Warmińsko-Mazurskie – przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 7/9
 15. Wielkopolskie – teren przy jeziorze Malta, dojazd od ulicy Krańcowej
 16. Zachodniopomorskie – przed Szpitalem Wojskowym z Przychodnią – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szczecinie, ul. Piotra Skargi 9-11

– Narodowy Program Szczepień staje się narodowym programem odpowiedzialności. Właśnie od tego, jak szybko będziemy w stanie zaszczepić jak największą liczbę Polaków, będziemy mogli zwalczyć Covid-19. Do tego zmierzamy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Nic nas nie zwalnia od odpowiedzialności. Dziś mamy coraz więcej szczepionek i chcemy poprzez coraz więcej kanałów aplikować więcej tych preparatów. Temu służy program, z którym ruszamy dzisiaj. Docieramy w różne zakątki Polski z naszymi punktami szczepień. W przyszłości chcemy mieć wypracowane takie mechanizmy, że jeżeli ktoś nie będzie mógł dotrzeć do punktu szczepień, to punkt szczepień dotrze do potrzebującego.

A co po majówce?

Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać na szczepienie przeciw COVID-19. Dodatkowo będzie kontynuowana rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

• 4 maja – roczniki 1988-1989,

• 5 maja – roczniki 1990-1991,

• 6 maja – roczniki 1992-1993,

• 7 maja – roczniki 1994-1996,

• 8 maja – roczniki 1997-1999,

• 9 maja – roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

Niewykorzystane dawki dla wszystkich chętnych

Przypominamy również o możliwości wykorzystania szczepionki w przypadku rezygnacji innej osoby ze swojego terminu. Nie chcemy, by jakakolwiek dawka się zmarnowała. Narodowy Program Szczepień przyspiesza, dlatego istnieje ryzyko, że jakaś dawka może pozostać niewykorzystana. Rząd przyjął odpowiednie rozporządzenie dopuszczające szczepienie każdej chętnej osoby powyżej 18. roku życia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button