POLSKA

Akcja sadzenia drzew „sadziMY”. Para Prezydencka w Rytlu. Czeka do odbioru 100 tys. sadzonek [WIDEO]

Akcja sadzenia drzew „sadziMY”

Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą zainaugurowali ogólnopolską akcję #sadziMy.

Para Prezydencka przyjechała do leśnictwa Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel (woj. pomorskie), przez które w sierpniu 2017 r. przeszedł huragan, niszcząc setki hektarów lasu.

– Lasy chronią klimat. To drzewa pochłaniają i magazynują w sobie i w ziemi dwutlenek węgla. Lasy są nam bardzo potrzebne – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas akcji.

– Dzisiaj jesteśmy w bardzo szczególnym miejscu. Tutaj, w nadleśnictwie Rytel, gdzie prawie dwa lata temu przeszła straszliwa nawałnica i zmasakrowała, zniszczyła wspaniały fragment Borów Tucholskich, zabierając życie także dwóm młodym harcerkom – Asi i Oldze – dodał prezydent.

Zaplanowano, że łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys. sztuk.

Do akcji #sadziMy można było dołączyć w całej Polsce. W nadleśnictwach przygotowano dla chętnych ponad sto tysięcy sadzonek do posadzenia na własnym gruncie.

Tuż przed rozpoczęciem akcji #sadziMy Para Prezydencka złożyła kwiaty przy kamieniach upamiętniających tragiczną śmierć dwóch nastoletnich harcerek z obozu w Suszku. Zginęły one przed dwoma laty podczas nawałnicy.

Huragan w 2017 r. był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia nawałnice wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Huragan stulecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.

Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Teraz jest czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button