Agresywni pasażerowie na pokładzie samolotu. Akcja pirotechników Straży Granicznej

Warszawa i Katowice

Ponad 100 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Akcja pirotechników Straży Granicznej i pozostałych służb lotniskowych. Tym razem było bezpiecznie i bez opóźnień w ruchu lotniczym.

Każdy pozostawiony bez nadzoru bagaż traktowany jest, jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, 25 maja była to reklamówka z jak się później okazało artykułami spożywczymi. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur. W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza się strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje się osoby postronne. Następnie funkcjonariusze-pirotechnicy przeprowadzają rozpoznanie pirotechniczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu i z pomocą psa służbowego, szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W razie braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego, co oznacza zniszczenie walizki wraz z zawartością. Tego typu interwencje powodują zazwyczaj poważne utrudnienia – ponieważ są czasochłonne, mogą mieć wpływ na opóźnienia lotów.

Bagaże mogą być zostawione przez roztargnienie lub bezmyślność, np., gdy właściciel walizki zostawia ją bez opieki, idąc na zakupy czy do toalety. Czasem bagaż jest po prostu porzucany, jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Bywa też, że pozostawiona walizka jest pusta, ponieważ rzeczy zostały przepakowane do innej torby. W takiej sytuacji należy zostawić ją otwartą przy koszu na śmieci, ponieważ ukrycie jej w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji.

Podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w podróży na upragnione wakacje, oraz sankcji karnych w postaci mandatu.

Interwencje na Lotnisku Chopina

21 maja 2021 r. funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie dwukrotnie podejmowali interwencję wobec pasażerów niewykonujących poleceń załogi statku powietrznego.

W pierwszym przypadku funkcjonariusze interweniowali wobec obywatela RP, który przyleciał z Keflaviku. Pasażer zakłócał porządek na pokładzie samolotu – nie stosował się do obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas lotu oraz wykazywał agresywne zachowanie wobec personelu pokładowego i pasażerów. Po wylądowaniu samolotu, na miejsce przybyli funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych. Pasażer został wezwany do opuszczenia samolotu i pouczony o możliwości użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego w przypadku nie wykonywania przez niego poleceń funkcjonariuszy. 33-latek dobrowolnie opuścił pokład samolotu i w asyście funkcjonariuszy GIS został przewieziony do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej, gdzie zgodnie z art. 210 ust. 1 pkt. 9 Ustawy Prawo Lotnicze za popełnione wykroczenie został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego kredytowanego.

Do podobnego zdarzenia doszło tego samego dnia, po przylocie samolotu z Oslo. Tym razem funkcjonariusze interweniowali wobec 38-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna poza nie stosowaniem się do poleceń kapitana statku podczas rejsu oraz odmowy noszenia maseczki ochronnej był pod wpływem alkoholu. Po wylądowaniu samolotu i opuszczeniu go w asyście funkcjonariuszy z GIS, podróżny został doprowadzony do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej. Z uwagi na silny stan upojenia alkoholowego, mężczyznę poddano badaniu bezustnikowym testerem AlcoLook na obecność alkoholu. Wynik pomiaru wskazał 2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego podjęto decyzję o umieszczeniu 38-latka w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. W trakcie interwencji, mężczyzna zachowywał się bardzo agresywnie i wulgarnie. Za swoje zachowanie, które wyczerpało znamiona art. 210 ust. 1 pkt 9 ustawy Prawo Lotnicze oraz art. 141 kodeksu wykroczeń, został ukarany mandatami karnymi kredytowanymi w kwocie 500 zł oraz 100 zł.

Interwencja na pokładzie statku powietrznego

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach interweniowali wobec pasażerów, którzy naruszyli przepisy porządkowe na pokładzie samolotu.

21 maja około godz. 11.30, funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach otrzymali informację o konieczności interwencji na pokładzie samolotu lecącego z Cancun (Meksyk). Na pokładzie znajdowało się dwóch 29-letnich Polaków, którzy nie wykonywali poleceń załogi oraz kapitana statku powietrznego. Po przybyciu funkcjonariuszy Straży Granicznej na pokład samolotu pasażerowie zachowywali się spokojnie, samodzielnie opuścili samolot i zostali przeprowadzeni do pomieszczeń służbowych. Mężczyźni za naruszenie przepisów porządkowych na pokładzie statku powietrznego i niestosowanie się do poleceń wydawanych przez personel samolotu zostali ukarani mandatami karnymi.
(SG)

Exit mobile version