Afera RARS. Paweł Szopa zatrzymany na Dominikanie

Polska po PiS

Paweł Szopa był poszukiwany w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

25 października został zatrzymany w Dominikanie.

Prokuratura w śledztwie dot. nieprawidłowościami w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zarzuca m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Był poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu w związku z praniem pieniędzy oraz narażeniem na wielomilionowe straty instytucji państwowych.

Teraz ze stroną dominikańską trwają ustalenia trybu przekazania Pawła Szopy do Polski. Są dwie procedury, tj. ekstradycyjna lub deportacyjna.

W zatrzymaniu Szopy pomógł zespół EL PAcCTO. Jest to komórka Interpolu, która zwalczania międzynarodową przestępczość zorganizowaną na terenie Ameryki Południowej, Karaibów i Europy.

Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycji z Dominikaną. Nie jest to problem, gdyż między państwami obowiązuje „zasada wzajemności”.


Szopa zostanie jak najszybciej sprowadzony do Polski.

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA:

„Podejrzenie zorganizowanej grupy przestępczej, działania na szkodę interesu publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, prania brudnych pieniędzy i przekroczenia uprawnień to główne zarzuty w intensywnym śledztwie prokuratury i CBA w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w latach 2021-2023. Zatrzymanie na Dominikanie dzięki sprawności polskiej policji i międzynarodowej współpracy policyjnej kolejnego podejrzanego to milowy krok do ustalenia prawdy o bardzo prawdopodobnym ogromnym złodziejstwie w samym sercu rządu PiS. Żaden podejrzany nawet na drugim końcu świata nie ukryje się przed polskim wymiarem sprawiedliwości.”

„Paweł Szopa, twórca i właściciel firmy Red is Bad, zatrzymany na Dominikanie! Zła wiadomość dla środowiska Mateusza Morawieckiego. Wielkie brawa dla polskich służb!

Poszukiwany kilka miesięcy Szopa najpierw miał być za granicą „na wakacjach”, a teraz okazuje się, że jak namierzyły go polskie służby, to już „planował” wrócić do kraju z Dominikany i nawet na przyszły tydzień kupił bilet lotniczy. Taki tam półroczny urlopik bez komórki, resecik. Poziom bzdur pełnomocników pisowców, którzy uciekli za granicę w strachu przed odpowiedzialnością, sięga zenitu” – Krzysztof Brejza, europoseł.

– Służba konsularna udziela pomocy Prokuraturze Krajowej w sprowadzeniu podejrzanego na łono ojczyzny – napisał w mediach społecznościowych Radosław Sikorski.

Bartosz Lewandowski, mecenas, pełnomocnik Pawła Szopy napisał:

„W związku z nieprawdziwymi informacjami jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej na temat zatrzymania p. Pawła Szopy, oświadczam, że mój Mocodawca złożył organom Dominikany – jeszcze przed zatrzymaniem – oświadczenie o zamiarze dobrowolnego powrotu do Polski. W załączeniu zdjęcie dokumentu z 21.10.

Zarówno INTERPOL, jak i organy ścigania oraz organy ds. migracji były w stałym kontakcie z moim Mocodawcą oraz z jego dominikańskim adwokatem. Paweł Szopa miał wylecieć z Polski dobrowolnie 30.10.


Pomimo tego, w dniu wczorajszym został zatrzymany. Z informacji jakie posiadam wynika, że nastąpiło to najprawdopodobniej na wyraźne żądanie strony polskiej.

Nie jest prawdą, że polskie organy ścigania nie miały wiedzy gdzie przebywał p. Paweł Szopa. Na potrzeby postępowania o wydanie listy żelaznego przed Sądem Okręgowym w Warszawie zostało złożone stosowne oświadczenie mojego Klienta wskazujące na miejsce jego pobytu. Nie było to dla polskiej Prokuratury i polskich służb żadną tajemnicą.

Przypominam, że Sądy rozpoznające wniosek Prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wskazały, że część zarzutów, jakie Prokuratura stawia mojemu klientowi nie są nawet uprawdopodobnione. W szczególności należy podkreślić, że nie jest uprawdopodobniony zarzut głównie uzasadniający stosowanie tymczasowego aresztowania, czyli rzekomy udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 KK).

Paweł Szopa jest cały czas objęty domniemaniem niewinności i żaden sąd prawomocnym orzeczeniem nie stwierdził popełnienia przez niego żadnego przestępstwa.”

Exit mobile version