INNELEKKOATLETYKA

Adrianna Sułek i Wojciech Nowicki triumfatorami Lauru Królowej Sportu

Bydgoszcz

Mistrz Europy i wicemistrz świata w rzucie młotem Wojciech Nowicki oraz wicemistrzyni Europy w siedmioboju Adrianna Sułek zwyciężyli w trzynastej edycji Lauru Królowej Sportu.

Złoty laur odebrali Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, utytułowani polscy biegacze, którzy w 2022 roku zakończyli sportową karierę.

Gala 13. Lauru Królowej Sportu. Marcin Lewandowski i Adam Kszczot (fot. Paweł Skraba)

Gala Lauru Królowej Sportu odbyła się w niedzielę 16 października w Bydgoszczy. Wydarzenie jest okazją do wspólnego świętowania sukcesów, zdobytych na arenach międzynarodowych i krajowym podwórku. Co roku wyróżniani są najlepsi lekkoatleci z regionu i kraju.

– To kolejne spotkanie z gwiazdami lekkiej atletyki w Bydgoszczy. To święto dziś ma mniej sportowy charakter, ale takie dni też są potrzebne, aby motywować zawodników do ciężkiej pracy. Obyśmy zawsze mieli taki wysyp sukcesów, żeby wybory były równie trudne jak w tym roku – przekonuje Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletki.

Zawodnikiem roku został Wojciech Nowicki, który w sierpniu w Monachium wywalczył tytuł mistrza Europy w rzucie młotem. W Eugene na mistrzostwach świata młociarz ustąpił jedynie Pawłowi Fajdkowi.

– Cieszę się, że miniony sezon był dla mnie stabilny i dobry wynikowo, okraszony dwoma medalami na MŚ i ME. Cieszę się, że zostałem wyróżniony i otrzymałem Laur Królowej Sport – to też sukces i praca całego mojego zespołu, z którym na co dzień współpracuje – powiedział aktualny mistrz olimpijski.

Młociarz nie zamierza spoczywać na laurach. – Ostatni czas był dla mnie bardzo przyjemny, bo spędziłem go w domu, z rodziną. Na najbliższy czas chce dobrze przejść okres przygotowawczy, a później będę się starał o jak najlepsze rezultaty i rzucać jak najdalej – obiecuje Nowicki.

Zawodniczką roku wybrano Adriannę Sułek. – Ten sezon to był dla mnie rollercoaster. To był rok, który pokazał mi, że wbiłam się do światowej czołówki i będę się starać, żeby z niej nie wypaść – uważa. W marcu wieloboistka wywalczyła srebrny medal na HMŚ w Belgradzie. Polka srebro zdobyła również na ME. Do kolejnego krążka zabrakło niewiele – Sułek była czwarta na MŚ.

– Zrozumiałam, że rzeczy niemożliwe dla mnie nie istnieją i mogę osiągać dobre wyniki, o których zawsze marzyłam. Mam nadzieję, że to był dopiero przedsmak mojej seniorskiej kariery. Dzisiejszy wieczór jest bardzo przyjemny i wierzę, że dla wszystkich będzie wyjątkowy – stwierdziła Sułek. Bydgoszczanka odebrała również wyróżnienie w kategorii zawodniczka roku w regionie. W obu kategoriach nagrodzono także jej trenera – Marka Rzepkę.

Wśród panów w województwie kujawsko-pomorskim najlepszy był Adrian Brzeziński, który w tym roku ze sztafetą 4×100 m wywalczył brązowy medal na ME. Chodziarka Katarzyna Zdziebło została okrzyknięta odkryciem roku. W tym roku zawodniczka wywalczyła dwa srebrne medale na MŚ na dystansach 20 i 35 km, a dodatkowo była druga na ME na pierwszym z nich. Kinga Gacka otrzymała tytuł odkrycia roku w regionie. Sprinterka wywalczyła srebro na ME i brąz na HMŚ razem ze sztafetą 4×400 m.

Gala 13. Lauru Królowej Sportu (fot. Paweł Skraba)

W kategorii niespodzianka roku wygrała Anna Kiełbasińska, która w zakończonym sezonie miała potrójne powody do świętowania na ME – dwa srebra zdobyte w sztafetach na 4×100 i 4×400 m oraz indywidualny brąz na 400 m.

– Dzisiejszy wieczór to uwiecznienie sezonu, włożonej pracy i poświęcenia. Dla mnie to już moment i zakończenie kariery, ale oczywiście mam jeszcze plany na kolejny sezon, gdzie chce powalczyć o kolejne trofea – zapowiada biegaczka.

Laur honorowy przyznano zmarłemu w 2020 roku Witoldowi Baranowi. Specjalista od biegów średnich w 1962 roku w Belgradzie zajął drugie miejsce na ME na dystansie 1500 m. Złoty laur w tym roku powędrował do rąk dwóch sportowców, którzy przez lata sprawiali, że kibice z wypiekami na twarzach śledzili biegi na średnich dystansach na najważniejszych międzynarodowych imprezach. Marcin Lewandowski i Adam Kszczot, których drogi na bieżni wielokrotnie się krzyżowały, karierę zakończyli w tym samym roku.

Gala 13. Lauru Królowej Sportu (fot. Paweł Skraba)

Zwycięzcy Lauru Królowej Sportu 2022:

ZAWODNIK ROKU POLSKA: Wojciech Nowicki

ZAWODNICZKA ROKU POLSKA: Adrianna Sułek

ZAWODNIK ROKU REGION: Adrian Brzeziński

ZAWODNICZKA ROKU REGION: Adrianna Sułek

TRENER ROKU POLSKA: Marek Rzepka

TRENER ROKU REGION: Marek Rzepka

ODKRYCIE ROKU POLSKA: Katarzyna Zdziebło

ODKRYCIE ROKU REGION: Kinga Gacka

NIESPODZIANKA ROKU: Anna Kiełbasińska

NADZIEJE ROKU: Maria Jarosińska (MKL Toruń), Aneta Orzechowska (LKS Vectra Włocławek), Maja Woźniak (LKS Vectra Włocławek), Tomasz Bajraszewski (LKS Vectra Włocławek), Radosław Lach (MKL Toruń)

MASTERKA ROKU: Jolanta Morawczyńska

MASTER ROKU: Czesław Roszczak

LAUR HONOROWY: śp. Witold Baran

ZŁOTY LAUR: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button