POLSKA

Adam Niedzielski: „Nie chciałbym, by Zakopane było początkiem trzeciej fali pandemii, naszym San Siro”

Koronawirus w Polsce

W Polsce zaszczepiono 2 122 245 osób (dane aktualne na 15.02.2021 r. – 10:30).

– Nie chciałbym, żeby Krupówki były początkiem trzeciej fali epidemii w Polsce. To co obserwowaliśmy w weekend, zwłaszcza obrazki z Zakopanego, trudno komentować. Każdy kto to widział musiał łapać się za głowę. Nie chciałbym, żeby wysiłek medyków został zniweczony przez takie głupie, nieodpowiedzialne zachowanie.

Przypomnę, że jednym z takich kluczowych zdarzeń w rozwijaniu się pandemii był mecz Ligi Mistrzów, który odbywał się na stadionie San Siro w Mediolanie. Tam Atalanta Bergamo grała z Valencią i w związku z dużym nagromadzeniem się kibiców, śpiewaniem, zabawą niestety doszło się do ogromnej skali rozprzestrzeniania się wirusa.

Nie chciałbym, żeby Zakopane stało się naszym San Siro, żeby to Krupówki były początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce! – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

„To pierwszy tydzień, od wielu tygodni, kiedy liczba średnio-dziennych przypadków zakażenia zwiększyła się i jest to zauważalne. To zwiększenie o blisko 5 proc.

Jesteśmy na granicy odwrócenia trendu. Wskaźnik R, informujący o rozprzestrzenianiu wirusa, w ostatnich tygodniach oscylował ok. 1. Teraz doszło do wzrostu. W najbliższych dniach dojdzie zapewne do przekroczenia tego poziomu.

Tendencja do raportowania nawet kilkuset przypadków dziennie więcej jest już z nami obecna praktycznie od tygodnia. Ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych rośnie.

Apeluję o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nie chcemy, aby to co działo się w ostatni weekend w Zakopanem stało się początkiem III fali pandemii koronawirusa w Polsce.

Zakładamy, że około 5 proc. przypadków zakażeń w Polsce jest generowane przez mutację brytyjską.

Państwowa Inspekcja Sanitarna wraz z policją w miniony weekend skontrolowała ponad 2,7 tys. obiektów. Właściciele hoteli stanęli na wysokości zadania i zachowali się odpowiedzialnie. W trakcie kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

2 nieprawidłowości, 36 pouczeń i jedna zamknięta restauracja spośród 2,7 tys. skontrolowanych obiektów” – dodał Adam Niedzielski.

– Sytuacja, która miała miejsce w Zakopanem, jest wyrazem absolutnego braku odpowiedzialności – stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Zakopane. Bójki, tańce, bez dystansu i maseczek. Tak bawią się „prawdziwi Polacy”!

Zakopane: ataki na policjantów, spłonął samochód. Czy otwarcie stoków i hoteli to był dobry pomysł?

Od początku pandemii w Polsce ujawniono ponad 1 milion 591 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło prawie 41 tysięcy zarażonych osób, a wyzdrowiało blisko 1 milion 348 tysięcy osób.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button