Druga sobota października to start wielkiej „finałowej” machiny.
9 października Jurek Owsiak ogłosi cel jubileuszowego, 30. Finału WOŚP. Akcja, wzorem ostatniej edycji, odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia.
– Za każdym razem bardzo skrupulatnie sprawdzamy wszystkie dane dotyczące zdrowia dzieci, aby nasz temat Finału jak najbardziej odpowiadał potrzebom pacjentów. 9 października, ogłaszając temat 30. Finału WOŚP, zaprosimy Polaków, aby pomogli nam rozwiązać problem, o którym będziemy Was informowali i jestem absolutnie pełen wiary i przekonania, że wszyscy razem po raz kolejny sprawimy, że Finał będzie sukcesem głównie dla dzieciaków – powiedział Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.
Ogłoszenie tematu 30. Finału WOŚP 9 października, przy okazji spotkania ze Sztabami z całej Polski. Dwa dni po ogłoszeniu celu, 11 października, ruszy rejestracja sztabów. Zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku.
O 29. Finale WOŚP
Mimo pandemii i wiążących się z nią obostrzeń, które wpłynęły m.in. na zmianę terminu zbiórki, w styczniu tego roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 29. – wyjątkowo radośnie i, jak się okazało, z fantastycznym finansowym wynikiem. Na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano 210 813 830,10 PLN – ponad 20 milionów PLN więcej niż podczas poprzedniego Finału WOŚP i najwięcej w historii wszystkich zbiórek „Orkiestry”. Oznacza to, że podczas ostatniej edycji zbiórki WOŚP zebrała prawie tyle samo, co w ciągu 13 pierwszych lat swoich działań łącznie (kwesty w latach 1993-2005 to zebrane w sumie 222,5 miliona złotych).
Ostateczny wynik 29. Finału WOŚP to ponad 80 milionów PLN więcej od kwoty deklarowanej – 127 495 626 PLN – którą Fundacja podała do wiadomości publicznej, kończąc wielkie granie 31 stycznia. Suma ta na koncie Finału znalazła się już w ostatnim tygodniu lutego, gdy cel kwesty wciąż można było wspierać na rozmaite sposoby.
Zgromadzone środki pozwolą na zakup urządzeń dla oddziałów dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy, m.in. zestawów endoskopów laryngologicznych, egzoskopów i laserów diodowych.
W 29. Finał włączyły się 1362 sztaby, w tym 79 Sztabów zagranicznych w 28 krajach, m.in. Australii, Chorwacji, Tanzanii czy Wietnamie. Zbiórce, realizowanej w sumie w 120 tys. miejsc i na 26 różnych sposobów (w dniu Finału), towarzyszyły tysiące aktywności organizowanych przez lokalnych wolontariuszy, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”, w którym w 3,5 tys. miast uczestniczyło 15 887 biegaczy. Łącznie pokonali oni ponad 130 tys. kilometrów.