764. Jarmark św. Dominika otwarty. Festiwal Cudów w Gdańsku czas zacząć!

Trójmiasto

W sobotę nastąpiło rozpoczęcie 764. Jarmarku św. Dominika.

Część oficjalną, czyli przekazanie klucza do miasta kupcom, poprzedziła i zwieńczyła część artystyczna. Jarmark św. Dominika potrwa do 18 sierpnia. Wystawcy czekają codziennie od godz. 10:00 do 20:00. Wyjątkiem będzie strefa gastronomiczna w piątki i soboty, która będzie otwarta do godz. 21:00. Do zobaczenia na Festiwalu Cudów!

Dźwięki płynące z Carillonu zainaugurowały 764. Jarmark św. Dominika. Ceremonia Otwarcia, rozpoczęła się od scenki rodzajowej, w której główne role odegrały aktorki: Katarzyna Bujakiewicz – turystka oraz Dorota Stefańska – gdańszczanka. Wszystko w asyście aktorów Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Gdańskiego Garnizonu.

Po części artystycznej nadszedł czas na część oficjalną.

– Jarmark, który się rozpoczyna to efekt pięknej historii, tradycji, która rozpoczęła się od zakonu braci Dominikanów. Cieszę się, że możemy kontynuować tę tradycję, bo nasze miasto bardzo mocno jest zakorzenione w historii. Jest to jednak historia, do której zawsze dokładamy domieszkę nowoczesności – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Jarmark to oczywiście kupcy, to artyści, ale to także rozmowa, spotkanie z drugim człowiekiem. To dyskusja na bardzo ważne tematy na różnych naszych przystankach, m.in. na przystanku równość znajdującym się na Skwerze Heweliusza – dodała prezydent Gdańska.

Oficjalną część otwarcia zwieńczyło przekazanie przez prezydent Gdańska klucza do miasta na ręce Pawła Orłowskiego, wiceprezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora wydarzenia oraz odegranie jarmarkowego hejnału, który od tego roku składa się z 764 nut.

Gdańsk. 764. Jarmark św. Dominika. Oświadczyny (fot. G. Mehring/UMG)

W tym momencie kupcy „przejęli” Główne i Stare Miasto w Gdańsku i zaczęło się świętowanie. Ulicą Długą ruszyła parada barwnych postaci, której przewodził Hermes. Niespodziewanie stał się on jej pierwszoplanową postacią – oświadczając się Fortunie. Nie była to jednak częścią scenariusza. W życiu prywatnym aktorzy odgrywający wspomniane role są parą. A od soboty narzeczeństwem. Oto gdański festiwal cudów!

Gdańsk. 764. Jarmark św. Dominika. Oświadczyny (fot. G. Mehring/UMG)

– Na początku tego wydarzenia chcemy przywołać na myśl Braci, którzy mieli odwagę, żeby zaproponować miastu Gdańskowi ten jarmark i zobaczyć jak wspaniale rozwinęła się ta idea, to wydarzenie. I myślę, że możemy sobie życzyć tego, aby nasza rzeczywistość, którą widzimy dookoła, przekraczała nawet nasze marzenia i wyobrażenia. Witajcie na jarmarku świętego Dominika – powiedział o. Michał Osek OP, przeor Zakonu św. Dominika w Gdańsku.  

Parada dotarła do Przystanku Równość, gdzie także odbyło się oficjalne otwarcie części Jarmarku św. Dominika na Skwerze Heweliusza. Nowością był oficjalny start każdego przystanku z osobna: Przystanku Smaków – wraz z otwarciem pierwszych domków jarmarkowych, Przystanku Przygoda z AmberSky – po pojawieniu się parady maskotek, która wyruszyła wcześniej z Przystanku Równość, Przystanku Retro – pokazem mody z lat 70. i 80. minionego wieku, a na koniec Przystanku Port Gdańsk pod Żaglami – koncertem Pana B.

– Przechadzając się po uliczkach Gdańska widzicie Państwo nazwy ulic, które niegdyś nadała gildia rzemieślników. One obrazują wielkość Gdańska, który został zbudowany właśnie dzięki kupcom, dzięki handlowi i dzięki rzemieślnikom. Macie dzisiaj świetną okazję drodzy państwo obejrzeć nie tylko handlujących kupców, ale także i rzemiosło – powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

– Każda ulica Gdańska jest teraz przepiękna, wypełniona radosnymi ludźmi, którzy chcą z drugim człowiekiem rozmawiać, którzy chcą się spotkać, czasami coś kupić lub coś sprzedać. Witamy wszystkich bardzo serdecznie na Jarmarku, w samym sercu Gdańska – dodał marszałek.

PIERWSZY TYDZIEŃ JARMARKU ŚW. DOMINIKA

Tegoroczny Jarmark to 760 stoisk, na których sprzedaje 613 wystawców, z czego 210 z Pomorza, w tym 130 z Gdańska. 18 kuchni świata, rękodzieło, różnego rodzaju sztuka, rzeczy kolekcjonerskie, antyki czy moda – to wszystko znajduje się w jarmarkowych kramach. Jarmark to także część artystyczno-kulturalna z ponad 150 pozycjami w programie dziennym.

– W samym sercu miasta, które łączy historię z nowoczesnością zaczyna się Festiwal Cudów. Tak, to Jarmark św. Dominika. To święto rzemiosła, sztuki, handlu i smaku. Ale przede wszystkim, to święto bycia ze sobą, spotkań. Do tego zachęcamy i mamy nadzieję, że zobaczymy się na wielu jarmarkowych przystankach, których łącznie jest pięć. Życzę wszystkim dobrej zabawy – powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Już w niedzielę można wybrać się na Przystanek Równość na Święto Chleba. Tegoroczna 29. edycja wydarzenia odbędzie się na Skwerze Heweliusza, oferując wiele atrakcji i degustacje pysznego pieczywa i wyrobów cukierniczych. Program na scenie i w namiotach programowych będzie towarzyszył odwiedzającym od godziny 10 do godziny 17. XXIX Święto Chleba w Gdańsku jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

W poniedziałek, również na Przystanku Równość odbędzie się Dzień Sztuki. Na odwiedzających czekać będą plenery malarskie i opowieści Cystersów organizowane we współpracy z Domem Zarazy. Będzie również okazja wzięcia udziału w warsztatach ,,Zabawa z włóczką”. Organizatorzy zapraszają wszystkie seniorki i seniorów do wspólnej zabawy. Będzie ciekawie, kolorowo i po prostu fajnie!

Na Przystanek Przygoda z AmberSky można wybrać się na Spektakularne Poniedziałki – Olimpiada Dominika. To dzień pełen ruchu i zabawy! W formie zawodów olimpijskich będzie sprawdzana sprawność i siła. Na chętnych czekać będą takie dyscypliny, jak judo czy piłka, tor przeszkód i wiele innych sportowych wyzwań.

Poniedziałek zamknie seans w Kinie Letnim na Przystanku Port Gdańsk pod Żaglami. Pierwszym filmem, który zostanie wyświetlony na plenerowym ekranie będzie „Rodzina do wynajęcia”.

Gdańsk. 764. Jarmark św. Dominika (fot. G. Mehring/UMG)

Przystanek Retro wypełni we wtorek rozmowa nt. przedmiotów z duszą z „Łowcami Skarbów”, czyli Joanną Lewandowską, Łukaszem Baruchą i Arkadiuszem Wożniakiem. A po nich licytacja antyków. Nieco inne tematy zostaną poruszone na Przystanku Przygoda z AmberSky, podczas literackiego spotkania z Anną Nisiewicz.

Od środy można odwiedzać stoisko Live more. Pomerania na Przystanku Równość. To inicjatywa koordynowana przez Invest in Pomerania. Jej celem jest podkreślanie walorów województwa pomorskiego w innych regionach oraz za granicą poprzez promocję jego możliwości zarówno do pracy, studiowania, jak i życia.

Projekt prezentuje ofertę pomorskiego rynku pracy w kluczowych, rozwojowych sektorach. Buduje mosty między biznesem a nauką, działa na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych i budowania wymarzonych ścieżek rozwoju.

Prowadzi również aktywności na rzecz społeczności imigranckiej, wspiera jej relokację i proces zadomowienia się poprzez edukację i organizację serii przeznaczonych dla niej spotkań.

Live more. Pomerania pokazuje szerokie perspektywy zawodowe krzyżujące się z ekscytującym stylem życia. To nie tylko rynek pracy, to tętniący życiem plac zabaw dla innowacji. Pomorze to region, który łączy najnowocześniejszą technologię i zapał start-upowy z tętniącym życiem dziedzictwem kulturowym przyprawionym piaskiem, wiatrem i wodą.

Środę zakończą Anna Jopek i Jakub Klemensiewicz – duet młodych artystów, którzy wystąpią na Przystanku Port Gdańsk pod Żaglami.

W czwartek, m.in. Teatr Miniatura i przestawienie „Czerwony Kapturek” na Przystanku Przygoda z AmberSky czy pierwsza odsłona Jarmarkowej Kuźni Talentów na Przystanku Równość.

To tylko niektóre propozycje z bogatego programu dziennego Jarmarku św. Dominika.

Exit mobile version