763. Jarmark św. Dominika otwarty. Na miłośników Gdańska czeka mnóstwo atrakcji

Trójmiasto

Tłum gdańszczan i miłośników Gdańska zebrał się w sobotnie południe na przedprożu Dworu Artusa i wokół Fontanny Neptuna, by zobaczyć huczne, tradycyjne otwarcie Jarmarku św. Dominika.

Podczas wydarzenia prezydent uroczyście przekazała klucz do bram miasta, którym przez trzy tygodnie będą „rządzić” kupcy.

W sobotę, 22 lipca, jak co roku na Długim Targu przed Dworem Artusa zebrały się setki gdańszczan i osób odwiedzających nasze miasto, by być świadkami uroczystości otwarcia 763. Jarmarku św. Dominika. Jak na zamówienie pogoda dopisała i słońce wyszło akurat na czas ceremonii, która rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00.

W tegorocznej edycja jarmarku wystawiono aż 760 stoisk, z czego 20 proc. to stoiska lokalne.

Jarmark św. Dominika – nie tylko handel

– Jarmark św. Dominika to wielowiekowa tradycja, która jest jednym z elementów tożsamości Gdańska. Gdańsk to miasto hanzeantyckie, które ukształtował handel – przypomniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która powitała licznie przybyłych na otwarcie imprezy. – To, co jest bardzo ważne w handlu, poza zarobkiem, to spotkanie ludzi. I mam nadzieję, że kolejny Jarmark św. Dominika przyniesie wam wiele ciekawych spotkań z ludźmi, rozmów, wydarzeń kulturalnych, których nie brakuje na jarmarku. Korzystajcie z różnych stref tematycznych, także tych społecznych, gdzie poruszamy ważne sprawy, które nurtują mieszkańców Gdańska, Pomorza i całej Polski. Bawcie się dobrze, handlujcie uczciwie i zostawcie miasto w stanie niepogorszonym, a jeśli się uda, to jeszcze lepszym, i wróćcie tu za rok.

Podczas uroczystego otwarcia obecni byli przedstawiciele organizatorów, w tym Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Międzynarodowych Targów Gdańskich, oraz inni goście: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz gdańscy radni, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Bojanowski, senator Bogdan Borusewicz, poseł Piotr Adamowicz i Magdalena Adamowicz, europsłanka, marszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i o. Michał Osek – przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.

Muzyczny finał i barwna parada

Po przemówieniach odbyło się uroczyste odegranie hejnału Jarmarku, który został skomponowany specjalnie na tę okazję przez związanego z Gdańskiem trębacza i kompozytora Pawła Hulisza. Hejnał, który wybrzmiał z okien Dworu Artusa, co roku liczy sobie tyle nut, ile lat ma wydarzenie – zatem w tym roku miał 763 nuty. Zagrało go 16. trębaczy, z towarzyszeniem carillonu, przy którym tradycyjnie zasiadła miejska carillonistka Monika Kazimierczak.

Gdańsk. Jarmark św. Dominika (fot. Dominik Paszliński/UMG)

Po zakończonej muzycznym akcentem ceremonii na przedprożu Dworu Artusa, ulicami miasta ruszyła barwna parada prowadzona przez werblistów z zespołu „Taraban”. Goście Jarmarku tłumnie ruszyli ulicami Starego Miasta na skwer Heweliusza. Była to okazja, by jak co roku spotkać kolorowe postaci, odgrywające scenki rodzajowe i popisujące się swoim kunsztem: Złotego Hermesa (patrona kupców) Karmazynowego Koguta (symbol jarmarku), postacie alegoryczne, błazenki, kuglarzy, żonglerów, a także postaci, w które wcieliły się grupy rekonstrukcyjne: Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki.

Otwarcie Przystanku Przygoda

Przystanek Przygoda uroczyście otworzy się dla odwiedzających w niedzielę o godz. 12. To miejsce dedykowane najmłodszym – kreatywne, pełne uśmiechu, zabawy, warsztatów, baniek mydlanych i zdrowej rywalizacji sportowej. Tu nie ma nudy i warto odwiedzać nas każdego dnia! Spektakle teatralne – znane i lubiane Bajkowisko w tym roku będzie obchodziło jubileusz 25-lecia! – animacje i zabawy, występy taneczne. Warsztaty plastyczne, ekologiczne, kreatywne, edukacyjne, pszczelarskie z robotyki, quilling, a także zajęcia sportowe i sprawnościowe. Nie możemy też zapominać o Hydrosferze. To atrakcja skierowana do najmłodszych, ale osoby w każdym wieku znajdą tu dla siebie coś ciekawego. Uczymy się bowiem całe życie! A poza tym zawsze warto dowiedzieć się nie tylko jak działa Ziemia czy sama woda, ale też jak o nie właściwie dbać! Na Przygodzie zawsze coś się dzieje – bez względu na porę dnia. Zapraszamy też do korzystania z atrakcji stałych, przygotowanych przez partnera – Poszukiwacz Skarbów (spływ rwącą rzeką w symulatorze wirtualnej rzeczywistości) czy Karuzela – na które jest 10% zniżki z Kartą Mieszkańca.

XXVIII Święto Chleba

Pierwsza niedziela Jarmarku to tradycyjnie już Święto Chleba. 23 lipca zapach świeżego chleba wykonywanego rzemieślniczymi metodami roznosić się będzie na Ołowiance. W programie wydarzenia m.in. konkurs na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku. To także możliwość poznania sztuki wypieku pieczywa i wyrobów cukierniczych, podpatrzenie czy podpytanie mistrzów cechu. Przy okazji to wydarzenie ma wymiar edukacyjny, pokazujący jak ważne jest odpowiednie dobieranie produktów żywnościowych, aby dieta była zdrowa i pełnowartościowa.

763. Jarmark św. Dominika potrwa do 13 sierpnia.
(UMG)

Exit mobile version