RÓŻNOŚCI

762. Jarmark św. Dominika w Gdańsku oficjalnie otwarty

Trójmiasto

23 lipca 2022 r., w samo południe, władze Gdańska przekazały symboliczne klucze do Miasta kupcom, którzy będą handlować na ulicach Starego i Głównego Miasta do 14 sierpnia.

Uroczystość odbyła się przed Dworem Artusa, w sąsiedztwie Fontanny Neptuna. Wzięło w niej udział kilkaset osób, zarówno mieszkańców, jak i gości naszego miasta.

Jarmark św. Dominika 2022 (fot. Piotr Wittman/UMG)

Kogut, gołębie i hejnał na otwarcie Jarmarku św. Dominika

Już przed godziną 12 wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa zaczął zbierać się kolorowy tłum ludzi. Wielu z nich przebywa obecnie na wakacjach w naszym mieście. Postanowili wziąć udział w otwarciu słynnego na całą Europę jarmarku. Sprzyjała temu słoneczna, choć nie upalna, pogoda. Na początek obecni usłyszeli, po krótce, historię Jarmarku św. Dominika. Karmazynowy kogut – symbol gdańskiego jarmarku, wielokrotnie piał w tym czasie z zachwytu.

Parę minut po godz. 12 na przedprożu Dworu Artusa pojawiły się władze Gdańska, województwa pomorskiego i organizator jarmarku. Zastępca prezydent Gdańska, Piotr Grzelak przekazał symboliczny klucz do bram Gdańska Pawłowi Orłowskiemu, wiceprezesowi Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem jarmarku – kupcy zwrócą go Miastu za trzy tygodnie.

Następnie odegrano hejnał Jarmarku św. Dominika, który liczy tyle nut, ile lat ma jarmark (co roku jest o jedną nutę dłuższy). Odegrało go 16 trębaczy, którym towarzyszył dźwięk carillonowych dzwonów. Świetne wykonanie, nie tylko sprzed Dworu Artusa, ale i z okien sąsiednich kamienic, spotkało się z owacjami zebranych. Kolejnym punktem programu były oficjalne przemówienia.

Jarmark św. Dominika 2022 (fot. Piotr Wittman/UMG)

Jarmark św. Dominika to symbol gdańskiej gościnności

– Gdańsk od setek lat słynie z gościnności – podkreślał Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji. – To tu, od dawna, gdy z różnych stron świata przybywali goście, witaliśmy ich zawsze z otwartym sercem. My, gdańszczanie, słyniemy z gościnności, a w tym roku nabrała ona dodatkowo innego wymiaru. Wielu z nas przyjęło bowiem gości zza wschodniej granicy. Dlatego przy tej okazji – Jarmarku św. Dominika, który jest symbolem gościnności, chciałbym Wam za to serdecznie podziękować. Jarmark to nasze święto. Cieszmy się, bawmy, także dlatego, że do Gdańska, po pandemicznych latach, znowu przybywają turyści, nasi goście.

Przeor gdańskich dominikanów, o. Michał Osek, przypomniał początki gdańskiego jarmarku.

– Ponad 700 lat temu dominikanie postanowili dać coś więcej od siebie Gdańskowi i zorganizowali jarmark, który wyrósł dookoła uroczystości związanych ze świętym Dominikiem. Temu wydarzeniu od samego początku przyświecała idea, przekonanie, że każdy człowiek nosi w sobie jakieś bogactwo i może innym ludziom coś ważnego dać. I my to podczas jarmarku zobaczymy – zapewniał przeor Michał Osek.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button