76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku

USA

Prezydent Andrzej Duda z małżonką w Stanach Zjednoczonych Ameryki m.in. wziął udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

– Solidarność wobec pandemii, nieodwracanie się od praw człowieka i praw całych narodów, rozwój ONZ uwzględniający prymat prawa międzynarodowego oraz odwaga w wyznaczaniu i realizowaniu ambitnych celów w walce o planetę, powinny być naszą dewizą i wspólnym działaniem – mówił prezydent Andrzej Duda na forum 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent wskazywał, że pragnienia ludzkości są te same: to życie w bezpieczeństwie, w godnych warunkach, w dobrobycie, to demokracja i prawa człowieka, to świat bez wojen, bez gwałtów i naruszania granic, to narody respektujące wzajemnie swoje terytoria, języki i tożsamość, to świat bez dyskryminacji, bez obrażania przyrodzonej godności człowieka, świat zgodny m.in. z założeniami twórców Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. – Świat oparty na międzyludzkiej i międzypaństwowej solidarności – akcentował.

– Dwa najważniejsze punkty mojego programu wizyty w Nowym Jorku to wystąpienie na forum sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz drugi, który już miał miejsce, spotkanie organizowane przez Atlantic Council w związku z Trójmorzem – podkreślał.

Andrzej Duda pytany o współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena wymieniał wzajemne zaproszenia na szczyty międzynarodowe, w tym szczyt klimatyczny i szczyt Trójmorza, w których obaj brali udział. – Więc te spotkania są regularne, współpracujemy – zaznaczył. W jego opinii także, w tej chwili administracja prezydenta Joe Bidena ma bardzo wiele problemów, chociażby takich jak problem Afganistanu, którymi musi się zająć. – I zapewne są to znacznie bardziej pilne potrzeby niż współpraca w relacjach z Polską, w których nic złego się nie dzieje – podkreślił.

Pytany o sprawę Nord Stream 2 prezydent przyznał, że liczy na refleksję USA w tej sprawie. – Jeśli, gdzieś mówimy o jakiejś refleksji, która jest potrzebna w relacjach pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, uważam, że Nord Stream 2 powinien być powodem do takiej refleksji – mówił Andrzej Duda. – Dokładnie chodzi o zgodę amerykańską na to, żeby ta inwestycja została dokończona – dodał.

Prezydent USA Joe Biden (fot. KPRP)

Relacjonując spotkanie z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsanaro wyraził nadzieję, że w marcu lub na początku kwietnia Prezydent Brazylii przyjedzie do Polski.– Cieszę się z tego, bo Brazylia to partner gospodarczy Polski, ale przede wszystkim największy kraj Ameryki Południowej o wielkim potencjale – mówił, dodając że byłoby dobrze, gdybyśmy rozwijali nasze stosunki, przede wszystkim gospodarcze.

Duda spotkał się w Nowym Jorku z prezydentem Republiki Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Wśród tematów rozmowy: Afganistan, poparcie dla Ukrainy, współpraca gospodarcza.

Przyszłość Afganistanu i sprawa uchodźców – to główne tematy rozmowy Dudy z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem.

Wśród spotkań prezydent wspomniał również o rozmowie z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix. – Rozmawialiśmy o naszej misji w Libanie. Pan podsekretarz chwalił to, w jaki sposób nasi żołnierze tę misję wykonują. Rozmawialiśmy o potencjalnych możliwościach wsparcia dla różnych misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, misji pokojowych – przekazał Andrzej Duda.

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z prezydent Republiki Mołdawii Maią Sandu oraz premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim.

Andrzej Duda poinformował też o spotkaniu z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem. – Otrzymałem zaproszenie od Pana Prezydenta do Mongolii – przekazał. – Mamy nadzieję na zwiększenie wymiany młodzieży, że będzie jeszcze więcej studentów z Mongolii. Mamy nadzieję też na rozwój relacji gospodarczych, bo Mongolia to też kraj z wielkim potencjałem i mam nadzieję, że będzie jeszcze bardziej otwarty dla naszych przedsiębiorców – wspomniał.

Exit mobile version