WARSZAWA

76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja Żonkile

76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2019 r. przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przez cały dzień prowadzi już po raz siódmy wraz z wolontariuszami akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Do grona ambasadorów akcji dołączyli w tym roku Bartosz Kurek, Ewa Błaszczyk, Brodka, Maria Dębska, Kortez, Marian Turski i Adam Woronowicz.​

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, już po raz siódmy wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile – symbol pamięci. Już wiadomo, że tym razem do akcji zgłosiła się rekordowa liczba chętnych, by zostać jej wolontariuszem lub wolontariuszką – ponad 2,5 tysiąca. Podczas akcji Żonkile w tym roku rozdanych zostanie 200 tysięcy kwiatów.

– 19 kwietnia jest dla mnie wyjątkowym dniem w roku. Jako wolontariuszka akcji Żonkile właśnie tego dnia mam wrażenie, że robię coś bardzo ważnego dla pamięci historycznej Warszawy, Polski, a nawet całej Europy i świata. Żonkil wręczany przechodniom jest dla mnie nie tylko przypomnieniem tragicznych wydarzeń i oddaniem hołdu heroicznie walczącym powstańcom, ale przede wszystkim niesie nadzieję, że taki scenariusz już nigdy się nie powtórzy. Wyjątkowe jest dla mnie również to, że tę pamięć i nadzieję mogę nieść z bardzo różnymi ludzi, których tego dnia łączy jeden wspólny cel – zauważa Agnieszka Sochal, która regularnie wspiera akcję.

Dlaczego akurat żonkile? Wiąże się to z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizowała powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. W tym roku stanie się to w momencie szczególnym – w 100. rocznicę urodzin ostatniego przywódcy powstania i 10. rocznicę jego śmierci. Dodajmy, że rok 2019 jest w Warszawie rokiem Marka Edelmana.

Do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli w tym roku: Bartosz Kurek, Ewa Błaszczyk, Monika Brodka, Maria Dębska, Kortez, Marian Turski i Adam Woronowicz. W kampanii pod hasłem Łączy nas pamięć z ich udziałem najważniejsze jest rozpowszechnianie symbolu żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. – Powstanie w getcie warszawskim to historia wszystkich mieszkańców Warszawy. 19 kwietnia pokażmy, że łączy nas pamięć podczas akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum POLIN – mówi ambasador akcji Żonkile Bartosz Kurek.

Kampania z udziałem ambasadorów akcji edukacyjno-społecznej Żonkile już jest widoczna w internecie, w szczególności na kanałach mediów społecznościowych Muzeum POLIN – na Facebooku, Instagramie (wraz z hashtagami #akcjaŻonkile #Żonkile i #ŁączyNasPamięć), Twitterze oraz jako kampania odsłonowa w Onecie. Dodatkowym wsparciem będą reklamy w prasie, spoty kinowe. Do końca kwietnia o rocznicy powstania w getcie warszawskim będzie można się również dowiedzieć z przestrzeni miejskiej. Grafiki i plakaty z ambasadorami akcji Żonkile łatwo będzie można dostrzec na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie, na metroboardach i citylightach. W komunikacji miejskiej zaś będą wyświetlane w autobusach, tramwajach i SKM.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button