ŚWIAT

75. rocznica zwycięskiej Bitwy o Ardeny. Duda: żołnierze walczyli za wolny świat

75. rocznica zwycięskiej dla wojsk alianckich Bitwy o Ardeny

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odbywających się uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zwycięskiej dla wojsk alianckich Bitwy o Ardeny, w której uczestniczyli polscy lotnicy.

– Dzisiaj w Belgii oraz Luksemburgu spotkaliśmy się w gronie przywódców zachodnioeuropejskich, ale także z amerykańskim Sekretarzem Obrony i weteranami, aby uczcić pamięć tych żołnierzy, którzy walczyli tutaj wtedy za wolny świat, za wolną Europę – przypomniał Andrzej Duda.

W Belgii uroczystości odbyły się w Bastogne – mieście, które było bronione w trakcie ofensywy w Ardenach przez wojska amerykańskie. Uczestniczyli w nich Król Belgów Filip I, Wielki Książę Luksemburga Henryk, Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Sekretarz Obrony USA Mark Esper.

– Cieszę się bardzo, że także my, jako Polska, zostaliśmy tu zaproszeni – powiedział prezydent, przypominając, że polscy lotnicy brali udział w końcowej fazie tej bitwy. – To gest, który oddaje honor naszym żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej, przede wszystkim tutaj na froncie zachodnim, ramię w ramię z Amerykanami, z Brytyjczykami – zaznaczył.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button