ŚWIAT

74. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Duda na Konwencji Praw Dziecka

Andrzej Duda w USA

Ostatniego dnia wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla, poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka.

Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z polskiej inicjatywy – to nasz kraj w latach 70. zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ uchwalenie konwencji i przedstawił projekt.

– Tradycja naszego zaangażowania w poprawę sytuacji dzieci na całym świecie bazuje na wrażliwości polskiego społeczeństwa i naszej spuściźnie historycznej – mówił prezydent RP podczas środowej debaty w siedzibie ONZ, wspominając cierpienia polskich dzieci podczas I i II wojny światowej

Tuż po nim głos zabrał młody przedstawiciel Polonii Anthony Rogalski: Chcemy móc na was, dorosłych, liczyć, ale potrzebujemy też wolności, by poznawać świat; chcemy wam ufać i móc otwarcie rozmawiać o naszych wątpliwościach i dylematach.

Andrzej Duda wziął też udział w spotkaniu poświęconym intensyfikacji działań na rzecz wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju. – Biorąc pod uwagę bagaż zaszłości historycznych i realia geopolityczne, w Polsce udało się osiągnąć bardzo wiele – podkreślił.

Po południu czasu lokalnego w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami organizacji żydowskich. Ostatnim punktem wizyty prezydenta w Nowym Jorku było spotkanie z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Ostatnim punktem wizyty prezydenta w Nowym Jorku było spotkanie z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Poniedziałkowy szczyt klimatyczny, został zorganizowany w przeddzień debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wzięli w nim udział przywódcy ok. 60 krajów, w tym Andrzej Duda wraz z polską delegacją.

Wspólny udział z prezydentem RP Andrzejem Dudą w spotkaniu nt. ochrony wolności religijnych, rozmowa z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. przeciwdziałania terroryzmowi Władimirem Woronkowem i spotkanie w gronie ministrów spraw zagranicznych UE w formule FAC były głównymi punktami drugiego dnia wizyty ministra Czaputowicza w Nowym Jorku.
(KPRP,MSZ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button