73. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W kuluarach o słowach prezydenta Trumpa nt. Polski

73. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w rozpoczęciu debaty podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Podczas obrad wybrzmiało mocne przemówienie przywódcy USA Donalda Trumpa, który kilkakrotnie wspomniał w nim o Polsce i Polakach.

Na marginesie obrad w siedzibie ONZ Prezydent Duda spotkał się m.in. z Królem Jordanii Abdullahem II, Prezydentem Albanii Ilirem Metą czy Prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Polska w styczniu br. objęła dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent Duda w środę weźmie udział w posiedzeniu Rady, która odbędzie się pod przewodnictwem Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Andrzej Duda zabierze także głos podczas drugiego dnia obrad Zgromadzenia Ogólnego. Tematem przewodnim wystąpienia Prezydenta RP będzie wizja pozytywnego multilateralizmu związanego z budowaniem realnej wspólnoty międzynarodowej, opartej na suwerennej równości państw.

Spotkanie wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping”

– Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji dotyczącej wzmocnienia operacji pokojowych ONZ – zadeklarował Andrzej Duda podczas debaty w nowojorskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych. Spotkaniu na wysokim szczeblu ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping” przewodniczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

W kuluarach sesji ONZ o słowach Prezydenta Trumpa nt. Polski

Słowa Prezydenta Donalda Trumpa na temat Polski oraz nieobecność najważniejszych polityków z Niemiec były jednymi z głównych tematów kuluarowych rozmów podczas pierwszego dnia 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku – mówił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Według ministra, wstąpienie Prezydenta Trumpa było najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. – Myślę, że zrobiło duże wrażenie na wszystkich słuchaczach, co było widać na sali – powiedział polskim dziennikarzom.

Minister Szczerski powiedział, że w kuluarach obrad dominowały dwa tematy. Pierwszy dotyczył Polski. – Wszyscy zwrócili uwagę na to, że Polska była wymieniona jako jeden z czterech krajów, które w konstelacji Donalda Trumpa będą uznawane przez niego za głównych sojuszników, partnerów i państwa myślące podobnie, jak Stany Zjednoczone. To były Indie, Izrael, Arabia Saudyjska i Polska właśnie – dodał.

Zaznaczył, że Polska została w tym gronie wymieniona przez przywódcę USA jako jedyny kraj europejski, co – zdaniem Krzysztofa Szczerskiego – pokazuje, że rozmowa, która odbyła się między Prezydentami Dudą i Trumpem w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie „zaowocowała już dziś kontynuacją w tych opiniach Prezydenta Trumpa”.

Prezydencki minister zaznaczył, że drugą kwestią, o której mówiło się we wtorek w kuluarach Zgromadzenia Generalnego ONZ był fakt, że Niemcy są reprezentowane na obecnej sesji przez przedstawicieli dość niskiej rangi; do Nowego Jorku nie przybył ani Prezydent Frank-Walter Steinmeier ani Kanclerz Angela Merkel.

– W przyszłym roku Niemcy obejmują członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa i wszyscy spodziewali się, że to będzie moment, kiedy strona niemiecka zaprezentuje swój program członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Ze strony Niemiec nie przyjechał ani Prezydent, ani Kanclerz, co pewnie jest spowodowane trudną sytuacją wewnętrzną w tym kraju, ale też zostało odnotowane, że wśród państw, co do których się spodziewano, że będą miały ważne wystąpienia polityczne na tym posiedzeniu, nie było Niemiec – mówił Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski był też pytany o sprawę budowy w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. – Tarcza antyrakietowa została wpisana w deklarację polsko-amerykańską, którą podpisało dwóch Prezydentów. Nie ma w USA nic ważniejszego i poważniejszego niż dokument, który podpisał amerykański Prezydent. Więc jeśli ta tarcza znajduje się w tym dokumencie, to znaczy, że tylko czeka na zakończenie budowy – powiedział minister Szczerski.
(KP)

Exit mobile version