LEKKOATLETYKA

7. Memoriał Zygmunta Szelesta i mityng Zlatá Tretra. Dobre wyniki biało-czerwonych

Tydzień w polskiej lekkoatletyce

Trzy najlepszy wyniki w Europie – w skoku wzwyż pań, rzucie młotem i pchnięciu kulą mężczyzn – padły podczas 7. Memoriału Zygmunta Szelesta na warszawskiej AWF.

W konkurencji memoriałowej, rzucie oszczepem, triumfowali Klaudia Regin i Marcin Krukowski.

W Warszawie Kamila Lićwinko, zawodniczka Podlasia Białystok pokonała na Stadionie im. Zygmunta Szelesta najpierw 1.90, a później 1.94 zostając liderką wśród skoczkiń wzwyż na Starym Kontynencie. Rekordzistka Polski bez powodzenia atakowała jeszcze 1.96.

Klasą dla siebie był w Warszawie Michał Haratyk (Sprint Bielsko-Biała). Mistrz Europy najpierw pchnął 21.51, by po chwili poprawić się na 21.92. Swój bezapelacyjny triumf przypieczętował w szóstej próbie, w której uzyskał 22.17! To nie tylko najlepszy wynik w Europie w tym sezonie, ale także czwarty rezultat na świecie.

Liderem europejskich tabel został w sobotni wieczór także Paweł Fajdek. Młociarz klubu AZS-AWF Katowice w najpierw zbliżył się do wyniku Wojciecha Nowickiego uzyskując 77.58, by później posłać młot poza granicę 78 metra. Rezultat 78.67 to drugi wynik na świecie i najlepszy w Europie w tym sezonie. Podopieczny Szymona Ziółkowskiego jest teraz faworytem do startu w drużynowych mistrzostwach kontynentu, które pod koniec maja ugości Stadion Śląski.

W konkurencji memoriałowej najlepszy był Marcin Krukowski. Pierwszy start w sezonie oszczepnik Warszawianki zakończył z rezultatem 79.61. Drugie miejsce, z drugim wynikiem w karierze, zajął Mateusz Kwaśniewski – 79.28. Podium zawodów uzupełnił Cyprian Mrzygłód, który w najlepszej próbie osiągnął 78.86. Czwarty był Dawid Wegner (76.58). Z dobrej strony zaprezentował się Eryk Kołodziejczak – junior Startu Nakło poprawił rekord życiowy rzucając 74.77 i obecnie w kat. U20 zajmuje trzecie miejsce na świecie.

Konkurs pań zakończył się zwycięstwem Klaudii Regin (53.80), która pokonała Karolinę Bołdysz (51.15).

W rzucie dyskiem Robert Urbanek wygrał z wynikiem 63.13. Daleko rzucali także Bartłomiej Stój (60.81) oraz Oskar Stachnik (60.43).

Świetnie spisała się na stadionie im. Szelesta Pia Skrzyszowska, która w biegu na 100 metrów (przy wietrze wiejącym w twarz z siłą 0,7 m/s) ustanowiła rekord życiowy 11.37.

Ostrawa: trzy polskie zwycięstwa podczas mityngu Zlatej Tretry

Malwina Kopron w rzucie młotem, Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów oraz Marcin Lewandowski na dystansie 1500 metrów triumfowali podczas środowego mityngu Zlatá Tretra (World Athletics Continental Tour Gold) w Ostrawie.

Kopron konkurs z 74.74 wygrała swoją rywalizację. Najlepszy rezultat Polki plasuje ją na piątym miejscu w światowych tabelach. Trzecia w konkursie była Anita Włodarczyk, która w drugiej kolejce rzutów posłała młot na 72.72.

Startująca w biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) zwyciężyła z rywalkami z Czech oraz Słowacji, a wynikiem 52.23 ustanowiła rekord życiowy.

Na dystansie 1500 metrów Marcin Lewandowski (AZS UMCS) w pierwszym starcie triumfował w silnie obsadzonym biegu. Polak rozpoczął sezon od uzyskania wyniku 3:35.57, którym otwiera drugą dziesiątkę najlepszych na świecie. Ósmy metę minął Michał Rozmys – 3:37.10.

Drugie miejsce w konkursie kulomiotów zajął Michał Haratyk (Sprint Bielsko-Biała). Polak w pierwszej części konkursu dwukrotnie osiągnął 21.30, miał też próbę na 21.25. Dalej pchał jedynie Chorwat Filip Mihaljević (21.58). Drugi z naszych reprezentantów – Konrad Bukowiecki – był szósty z wynikiem 19.84.

Los Angeles – 15 maja

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami pierwsza była Aneta Konieczek 9:36.74. To szósty wynik w polskich tabelach historycznych.
(PZLA)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button