FESTIWALEFILM I SERIALE

61. Krakowski Festiwal Filmowy otwarty. Wreszcie nie tylko online [ZDJĘCIA]

KFF 2021

Uroczystą galą i premierą filmu „Polański, Horowitz, Hometown” zainaugurowany został 61. Krakowski Festiwal Filmowy.

Jeszcze w trochę okrojonej wersji, jeszcze częściowo online ale za to z przebogatym programem i ilością filmów (170) jaka jeszcze nigdy nie miała miejsca w poprzednich edycjach.

Na premierze w Kijów Center pojawił się jeden z głównych bohaterów filmu Ryszard Horowitz wraz ze swoją siostrą Bronisłąwą Horowitz – Karakulską. Było wiele łez wzruszeń gdy od młodych twórców filmu dostali nieoczekiwane prezenty. Anna Kokoszka – Romer wręczyła Pani Bronisławie chustę jej opiekunki z Marcyporęby. Pan Ryszard z rąk Mateusza Kudły dostał pieczęć z napisem „to dzieło nie przedstawia żadnej wartości”, jakim kiedyś nadgorliwa urzędniczka ostemplowała prace będące własnością artysty.

Galę otwarcia poprowadził Krzysztof Gierat i wyjątkowo na scenie pojawiło się tylko jury konkursu głównego w niepełnym składzie wraz z przewodniczącym składu Janem P. Matuszyńskim. W publiczności można było wypatrzeć min. Księdza Adama Bonieckiego, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha czy Krystynę Zachwatowicz.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia norweska. W ramach cyklu Fokus na Norwegię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Norwegii oraz program dla dzieci i młodzieży. Przedstawiciele branży filmowej Norwegii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji. Partnerami cyklu jest Ambasada Królestwa Norwegii i Norweski Instytut Filmowy.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego w poniedziałek, 31 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuk otrzyma Piotr Dumała – mistrz animacji i twórca autorskich technik filmowych. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureata oraz jego lekcja mistrzowska.

Plenerowe pokazy sekcji Dźwięki muzyki w Kinie pod Wawelem to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od wtorku do piątku (1- 4 czerwca), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć najciekawsze ekranizacje dokumentalnych filmów muzycznych.

Pokazy w plenerowym Kinie pod Wawelem otworzył w niedzielę 30 maja światowa premiera filmu “Siostry rzeki” Cecylii Malik poprzedzona warsztatami i happeningami artystycznymi. W poniedziałek, 31 maja widzowie plenerowego kina będą mieli okazję zobaczyć film laureata Oscara Kevina Macdonalda “Dzień z życia 2020” stworzony z ponad 300 tysięcy amatorskich nagrań z całego świata.

Tradycyjnie w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy fascynujących filmów naukowych i spotkania pod wspólnym tytułem SOLARIS będą tym razem inspirowane twórczością Lema. Tradycyjnie czekają nas także projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach – Laureaci festiwali. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth. Kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata – Opowieści ze świata oraz fascynujące produkcje europejskie w sekcji Gdzieś w Europie.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział 1000 gości z całego świata. W programie, już po raz siódmy znajdzie się m.in. sesja Doc Lab Poland, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
(Artur Rakowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button