59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Rozmowy o pomocy dla Ukrainy

Munich Security Conference

Na 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa omówiono pomoc dla Ukrainy w obliczu wojny z Rosją.

 

Monachium. Morawiecki i Władimir / Witalij Kliczko (fot. KPRM)

Rośnie świadomość o rosyjskiej agresji

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podkreślił, że 24 lutego 2022 r., a więc niemal równo rok temu, wolny świat, Europa Zachodnia, NATO pozbyły się złudzeń wobec Rosji. W obliczy rosyjskiej agresji coraz więcej polityków, przywódców, liderów jest przekonanych o tym, że wolny świat nie może pozwolić, żeby kremlowski reżim zwyciężył.

Działania obecnej Rosji przywracają na myśl wspomnienia związane z kolonializmem, imperializmem, nacjonalizmem i szowinizmem. Dlatego, by zatrzymać wojenną machinę Putina, warto pomagać Ukrainie. Od jej zwycięstwa z agresorem zależy przyszłość całej Europy.

Monachium. Morawiecki, Urusla von der Leyen i Witalij / Władimir Kliczko (fot. KPRM)

– Jeżeli chcemy zapewnić trwały pokój w Europie, trwałe bezpieczeństwo, to Ukraina musi być zintegrowana z wolnym światem, zintegrowana z Unią Europejską, a ostatecznie zintegrowana również z NATO. To są podstawy i podstawowe wartości, które doprowadzą nas do długoterminowego pokoju – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Militarne wsparcie Ukrainy

Od początku rosyjskiej agresji, Polska wraz z wieloma innymi krajami, konsekwentnie wspiera Ukrainę. Przekazujemy pomoc humanitarną i wojskową. Nasza presja i wysiłki dyplomatyczne, aby dostarczyć Ukrainie zachodni sprzęt wojskowy, w tym czołgi, odnosi wymierne rezultaty. Przywódcy państw Zachodniej Europy, w ślad za nami, również przekażą swoje czołgi. Nowoczesny sprzęt posłuży do jeszcze lepszej obrony w wojnie z Rosją.

– Usłyszałem bardzo wiele ciepłych słów pod adresem Polski ze strony licznych tutaj obecnych kongresmenów, czy senatorów amerykańskich, ale także przywódców, premierów świata Zachodniego, że Polska tak konsekwentnie budowała koalicję dla Ukrainy, która będzie dostarczać nowoczesne czołgi Leopard – zaznaczył szef polskiego rządu.

Monachium. Morawiecki, Urusla von der Leyen i Witalij / Władimir Kliczko (fot. KPRM)

Liczne spotkania dwustronne i rozmowy kuluarowe

W tegorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wzięło udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów, ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o budowie sił szybkiego reagowania i odstraszania. To ważne zapowiedzi wzmacniania bezpieczeństwa, które zostały omówione już wcześniej podczas szczytu NATO w Madrycie. Dodatkowo w trakcie szczytu poruszono temat europejskiej produkcji amunicji.

– Rozmawiamy także o bardzo konkretnych projektach. Z panią przewodniczącą von der Leyen rozmawialiśmy o projektach produkcji amunicji. To był temat poruszany na ostatniej Radzie Europejskiej w Brukseli – powiedział szef polskiego rządu. I dodał: – jednocześnie też konstruujemy koalicję państw, które byłyby gotowe wspólnie produkować i współfinansować produkcję amunicji – o tym rozmawiałem też z panią premier Estonii.

Szef polskiego rządu spotkał się również z prezydentem Kurdystanu Nechervan Idris Barzani, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem oraz z merem Kijowa Witalijem Kliczko. Nasza ofensywa dyplomatyczna cały czas trwa.

Monachium. Rishi Sunak i Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Od 1963 r. organizowana jest Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, czyli Munich Security Conference, MSC. To prestiżowe forum dyskusji, na którym omawiane są obecne problemy związane z bezpieczeństwem międzynarodowym. W konferencji uczestniczą szefowie państw i rządów, ministrowie spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzyści oraz przedstawiciele nauki.

Exit mobile version