FESTIWALEFILM I SERIALE

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczęty

Trójmiasto

Uroczysty pokaz „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka, w stulecie urodzin reżysera, oficjalnie otworzy 46. edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wieczorem 20 września 2021 roku.

Jednak już na wiele godzin przed galą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zaplanowaną na godzinę 19.00, rozpoczynają się pokazy filmowe – zarówno konkursowe, jak i w ramach sekcji i wydarzeń towarzyszących.

„Ciotka Hitlera” w reż. Michała Rogalskiego, „Prime Time” Jakuba Piątka oraz „Lokatorka” Michała Otłowskiego – trzy filmy z Konkursu Głównego 46. FPFF rozpoczynają festiwalowy tydzień pokazów prasowych w Gdyńskim Centrum filmowym. Bezpośrednio po seansach w sali kinowej „Warszawa” zaplanowano konferencje prasowe z udziałem przedstawicieli ekip filmowych. Twórcy uczestniczą również w pokazach uroczystych w Teatrze Muzycznym na Dużej Scenie.

W Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w Kinie Helios od poniedziałkowego poranka ruszają także seanse w ramach pozostałych dwóch sekcji konkursowych – Konkursie Filmów Mikrobudżetowych i Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Są też pokazy pozakonkursowe. O godzinie 16.00 w Sali kinowej „Goplana” w Gdyńskim Centrum Filmowym rozpocznie się pokaz filmu „Kobieta w nocy” – prezentowanego w sekcji Polonica – połączony ze spotkaniem z reżyserem, Rafałem Kapelińskim oraz autorem zdjęć, Marcinem Koszałką.

Na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego już przed godziną 9.00 pojawią się najmłodsi uczestnicy Festiwalu, czyli grupy szkolne i przedszkolne, bo rozpoczyna się przegląd „Gdynia Dzieciom”. Tegoroczny program tej sekcji – tradycyjnie przygotowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – przebiegać będzie pod znakiem muzyki, a w rolach głównych wystąpią filmowi kompozytorzy:  Andrzej Korzyński („Akademia pana Kleksa”), Krzesimir Dębski („W pustyni i w puszczy”) oraz Michał Lorenc („Ptaszka”).

Barbara Krafftówna w Gdyni

Swoje pierwsze role w karierze zagrała u Haliny i Iwo Gallów w 1946 roku w ówczesnej siedzibie Teatru Wybrzeże, czyli w miejscu dzisiejszego Teatru Muzycznego w Gdyni. Właśnie tutaj, na Scenie Nowej w poniedziałek o godzinie 13.00 rozpocznie się jubileusz 75-lecia pracy artystycznej Barbary Krafftówny.

Wydarzenie uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli, autora książki pod tym samym tytułem. Wezmą oni udział w spotkaniu wraz ze swoją Bohaterką. Wśród udzestników będą też aktorka Katarzyna Figura i Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Uczestników powitają: Dyrektor FPFF Leszek Kopeć i Dyrektor Artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz, a rozmowę poprowadzi Grażyna Torbicka. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Gdynia Industry

Zielona produkcja filmowa jest pierwszym dużym tematem podejmowanym w tym roku podczas wydarzeń branżowych na Festiwalu w Gdyni. W poniedziałek, 20 września, podpisany zostanie otwarty manifest „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu”.

46. FPFF

Do Konkursu Głównego 46. FPFF zakwalifikowało się szesnaście filmów. Jest wśród nich sześć pełnometrażowych debiutów reżyserskich i trzy drugie filmy reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowały się 24 filmy wyprodukowane przez szkoły filmowe, Studio Munka oraz producentów niezależnych. Konkurs Filmów Mikrobudżetowych obejmuje natomiast filmy pełnometrażowe zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Przez trzy kolejne festiwalowe wieczory, od 21 do 23 września 2021 roku, w przestrzeni plenerowej Gdyńskiego Centrum Filmowego muzykę filmową zagrają młodzi artyści wywodzący się z Trójmiasta. Muzyczną kulminacją Festiwalu 24 września będzie piątkowy występ połączonych sił Rebel Babel Film Orchestra i zaproszonych muzyków, solistów oraz filmowców pod kierownictwem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Wspólnie wykorzystają twórczość największych polskich kompozytorów muzyki filmowej, takich jak Krzysztof Komeda, Henryk Kuźniak, Andrzej Korzyński.

Podczas Festiwalu oglądać będzie można trzy wystawy. W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zostanie zaprezentowana część ekspozycji multimedialnej poświęconej Krzysztofowi Kieślowskiemu, przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Muzeum Miasta Gdyni pokaże wystawę prac Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”. Z kolei na Forum Studenckim Gdyńskiego Centrum Filmowego można oglądać niezwykłe kostiumy z filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego autorstwa Magdaleny Tesławskiej i Krzysztofa Tyszkiewicza.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button