44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Lokalizacje i nabór filmów do dwóch konkursów

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Teatr Muzyczny w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Kino Helios w Gdyni oraz wybrane instytucje kultury zlokalizowane w centrum miasta – tutaj odbędą się pokazy filmowe 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Helios zamiast gdyńskiego Multikina – wielosalowe kino działające w Centrum Riviera przejmie w tym roku funkcję głównego Kina Festiwalowego dla szerokiej publiczności. Obiekt znany do tej pory uczestnikom Festiwalu przestał istnieć w związku z wyburzeniem Centrum Waterfront. Widzowie uczestniczący w seansach w Heliosie będą mieć okazję, by tam spotkać się z twórcami filmów z Konkursu Głównego.

Najważniejszym obiektem festiwalowym pozostanie Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W jego trzech salach – na Dużej Scenie, Scenie Nowej i Scenie Kameralnej – będą się odbywać pokazy konkursowe 44. FPFF, w tym uroczyste prezentacje filmów z Konkursu Głównego z udziałem ekip filmowych.

Położone tuż obok Teatru Muzycznego Gdyńskie Centrum Filmowe przy Placu Grunwaldzkim, podobnie jak w ostatnich latach, będzie miejscem ważnym dla dziennikarzy obsługujących Festiwal. Sala kinowa Warszawa jest zarezerwowana na pokazy prasowe filmów z Konkursu Głównego i poświęcone im konferencje prasowe. Na miejscu będzie działać Biuro Prasowe. Seanse filmów konkursowych oraz wybranych sekcji pozakonkursowych wypełnią także sale Goplana i Morskie Oko w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Sieć festiwalowych lokalizacji uzupełnią w tym roku: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza przy ulicy Bema, Muzeum Marynarki Wojennej przy Plaży Śródmieście oraz Konsulat Kultury przy ul. Jana z Kolna. Ten ostatni obiekt sprawdził się już podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu.

Cieszący się wielkim powodzeniem najmłodszej widowni przegląd filmowy Gdynia Dzieciom odbędzie się w sali audytoryjnej Centrum Nauki Experyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, przy Alei Zwycięstwa.

– Sukcesem ostatnich lat Festiwalu jest stale rosnąca frekwencja. W 2018 roku w projekcjach, spotkaniach i warsztatach festiwalowych uczestniczyło łącznie około 75 000 widzów. Chcemy odpowiedzieć na to ogromne zainteresowanie i zadbać o optymalną dostępność Festiwalu, który jest nie tylko największym spotkaniem polskiej branży filmowej, ale stał się również wydarzeniem przyciągającym rzesze wiernych widzów i entuzjastów polskiego filmu – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.

Bardziej szczegółowe informacje przekażemy z chwilą ogłoszenia programu Festiwalu. Harmonogram projekcji będzie tak opracowany, by pozwalał uczestnikom Festiwalu łączyć udział w seansach w różnych miejscach. Większość festiwalowych lokalizacji dzielą niewielkie odległości, które można pokonać w czasie kilkuminutowego spaceru.

Pomiędzy Kinem Helios a Placem Grunwaldzkim, gdzie mieszczą się Teatr Muzyczny i Gdyńskie Centrum Filmowe, będzie kursować bezpłatna festiwalowa linia autobusowa.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku.

Dwa konkursy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Konkurs Główny i Konkurs Filmów Krótkometrażowych – w tych dwóch kategoriach o uznanie jurorów i widowni będą rywalizowały najnowsze polskie filmy podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Konkurs Główny jest najważniejszą i wszechstronną prezentacją nowych polskich filmów fabularnych. Budzi też największe zainteresowanie widzów, co potwierdziły badania widowni festiwalowej, jakie przeprowadziliśmy w ubiegłym roku. O prestiżowe nagrody w Konkursie Głównym, których pula w tym roku znacząco wzrośnie, mogą się ubiegać filmy różnorodne gatunkowo, formalnie i tematycznie. Coraz większego znaczenia nabiera również Konkurs Filmów Krótkometrażowych, prezentujący zarówno filmy niezależnych producentów, jak i szkół filmowych – podkreśla Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.

W programie tegorocznego Festiwalu nie będzie Konkursu Inne Spojrzenie.

– Sekcja konkursowa Inne Spojrzenie, powołana kilka lat temu, miała doceniać filmy eksperymentujące, często „galeryjne”, z naciskiem na odmienność i nowatorstwo formalne. W pewnym stopniu inspirowaliśmy się konkursem Un Certain Regard z Festiwalu Filmowego w Cannes. Jednak nasze rodzime doświadczenia pokazały, że polska kinematografia nie jest aż tak bogata, by co roku dostarczać nam nową pulę awangardowych filmów wystarczającą do przeprowadzenia osobnego konkursu – wyjaśnia Wojciech Marczewski, Przewodniczący Rady Programowej FPFF.

Do programu Festiwalu wraca natomiast pozakonkursowa sekcja Panorama Kina Polskiego. Zaprezentuje ona wybrane filmy spośród tych, które zostaną zgłoszone, ale nie zakwalifikują się do Konkursu Głównego.

Nabór filmów do Konkursu Głównego i Konkursu Filmów Krótkometrażowych 44. FPFF trwa. Do obu konkursów można zgłaszać filmy fabularne wyprodukowane w Polsce od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2019 roku.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 maja 2019 roku.
(org.)

Exit mobile version