43. FPFF: czwartkowe spotkania z twórcami. Piątek w Gdyni [ZDJĘCIA]

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Za nami kolejny dzień na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W Gdyni po raz pierwszy zobaczyliśmy filmy „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz „Zabawa Zabawa” Kingi Dębskiej, uczestniczące w Konkursie Głównym.

Pokazy w Konkursu Głównego to również okazja, by osobiście porozmawiać z twórcami najnowszych polskich produkcji. Spotkania zaplanowano po uroczystych pokazach w Teatrze Muzycznym. Na Dużej Scenie zostały zaprezentowane filmy: „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, „7 uczuć” Marka Koterskiego i „Zabawa Zabawa” Kingi Dębskiej. Na czwartek zaplanowano też spotkania po filmach „Kler”, „Krew Boga”, „Eter”, „7 uczuć”.

Piątek, 21 września 2018 roku, na 43. FPFF

W przeddzień finałowych rozstrzygnięć na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych widzowie nadal mogą oglądać większość filmów z Konkursu Głównego. Uroczyste pokazy na Dużej Scenie Teatru Muzycznego, połączone ze spotkaniami z twórcami, to w piątek, 21 września: o godzinie 10.00 „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, o godzinie 12.30 „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, o godzinie 15.30 „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka a godzinie 18.00 w „Eter” Krzysztofa Zanussiego. Widzowie uczestniczący w pokazach festiwalowych w Multikinie również mogą spotkać się z twórcami. Będzie tak po seansie „Zabawy zabawy” Kingi Dębskiej o godzinie 16.00, a następnie „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej o godzinie 19.30. Oba pokazy w sali nr 2.

W ramach sekcji Czysta Klasyka 21 września o godzinie 11.00 zapraszamy na film „Sanatorium pod Klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Po seansie w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie można spotkać się z operatorem zdjęć, Witoldem Sobocińskim. W tym samym miejscu o 14.30 organizator zaprezentuje jeden z wybitnych filmów kina moralnego niepokoju, „Bartwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego. Reżyser weźmie udział spotkaniu po filmie. Festiwal jest okazją, by na kinowym ekranie obejrzeć także inne znakomite polskie filmy, odnowione cyfrowo. W sali Goplana w piątek organizator pokaże również „panny z Wilka” Andrzeja Wajdy i „Eroicę” Andrzeja Munka, o godzinie 17.30 i 22.45.

Sekcja Polonica w piątek to aż cztery projekcje w gdyńskim Multikinie. O godzinie 12.30 organizator zaprasza na „Szron” w reżyserii Sharunasa Bartasa oraz spotkanie po filmie, w którym udział weźmie Andrzej Chyra. O godzinie 18.00 z kolei organizator zaprasza na „W cieniu drzewa” Hafsteinna Gunnara Sigurdsonna. Filmy te można zobaczyć w Multikinie. Zapraszamy również na film „Żniwa” Etienne Kallosa, który wyświetlimy o godzinie 17.00. O godzinie 20.00, w tej samej sali, organizator zaprezentuje też „Kawki na drodze” w reżyserii Olmo Omerzu. Po filmie zapraszamy na spotkanie z Natalią Grzegorzek, producentką filmową.

W ramach historycznej sekcji 100 Lat Niepodległości w piątek zapraszamy do Konsulatu Kultury na bezpłatny pokaz filmu Stanisława Różewicza z 1967 roku „Westerplatte”, uznanego przez krytyków za jeden z najwybitniejszych rodzimych filmów o wojnie. Pokaz rozpocznie się w samo południe. Do tego samego miejsca warto też wybrać się na pokazy filmów z Konkursu Inne Spojrzenie: „53 wojny” Ewy Bukowskiej, „Moja polska dziewczyna” Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka, „Nina” Olgi Chajdas oraz „Okna, okna” Wojciecha Solarza. Z kolei „Monument” Jagody Szelc pokażemy przed południem w Multikinie, a „dzień czekolady” Jacka piotra Bławuta w sali Goplana GCF.

Dopełnieniem filmowego programu dnia jest wieczorny plener filmowy na Placu Grunwaldzkim. O godzinie 20.00 organizator pokaże nagrodzony Złotymi Lwami przed dwoma laty debiutancki film Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”.

Po raz pierwszy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się debata „Twarzą w twarz”. Jej bohaterem będzie Radosław Śmigulski, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Podczas spotkania wykorzystane zostaną wybrane pytania, które uczestnicy Festiwalu mogli nagrywać w ostatnich dniach w specjalnym punkcie w Teatrze Muzycznym. Rozmowę poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Max Cegielski, zapraszając też do zadawania kolejnych pytań osoby zgromadzone na sali. Udział w debacie, która odbędzie się o godzinie 14.00 w Hotelu Mercure Gdynia Centrum (sala Omega), może wziąć każdy uczestnik festiwalu posiadający akredytację branżową lub medialną. Obowiązują rezerwacje.

Dwie godziny później, również w Hotelu Mercure (sala Tango), odbędzie się otwarte posiedzenie Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członkowie Rady chcą wsłuchać się w głosy różnych środowisk w kinematografii, rozeznać obszary, które nie są w działalności PISF zaadresowane lub w których Instytut mógłby działać lepiej. Pierwsze Otwarte Posiedzenie Rady na Festiwalu w Gdyni będzie służyło również wstępnemu podsumowaniu dotychczasowych konsultacji w sprawie PO 2019.

Program na piątkowe festiwalowe popołudnie to również trzy promocje książek w Galerii Gdyńskiego centrum Filmowego. O godzinie 15.00 Joanna Kos-Krauze i Aleksandra Pawlicka opowiedzą o książce „Jest życie po końcu świata”. O 16.30 spotkanie poświęcone będzie książce „Opowieści filmowe” Tomasza Brzozowskiego i Michała Komara. Z kolei na godzinę 18.00 zapraszamy na spotkanie z tomem „Faraon. Rozmowy o filmie” pod redakcją Seweryna Kuśmierczyka.

Kulminacyjnym wydarzeniem Festiwalu w piątek będzie Młoda Gala, która rozpocznie się o godzinie 19.00 w Teatrze Muzycznym na Scenie Nowej. Publiczność pozna werdykt Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych, które w tym roku pracuje w składzie: Maria Sadowska, Norah McGettigan i Leszek Starzyński. Poznamy laureatów Nagrody im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film w KFK, Nagrody Specjalnej oraz innych nagród. Po zakończeniu Młodej Gali na Scenie Nowej ze swoim recitalem wystąpi Leszek Możdżer. Zarówno na Galę, jak i na koncert obowiązują osobne zaproszenia.
(org.)

Exit mobile version