42. Rajd Podlaski. Trzecia runda RSMP. Szczegóły

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

Polska czołówka jedzie do Białegostoku – Rajd Podlaski już w ten weekend.

Najlepsze rajdowe załogi z Polski już w ten weekend (2-3 czerwca) zjawią się w Białymstoku, by rywalizować w 42. edycji Rajdu Podlaskiego. Jakie rajdówki będzie można zobaczyć? Gdzie zawodnicy będą się ścigać? Oto najważniejsze informacje.

42. Rajd Podlaski – co to za impreza?

Zawody zorganizowane przez Automobilklub Podlaski to trzecia odsłona rywalizacji w mistrzostwach Polski (RSMP), najważniejszym cyklu rajdowym w naszym kraju. Rok temu Rajd Podlaski powrócił do kalendarza RSMP po długiej, 55-letniej przerwie.
 
Rajdowe załogi będą walczyć o jak najlepsze czasy na dziewięciu odcinkach specjalnych. Osiem z nich wytyczono na szutrowych drogach wokół Białegostoku, a jeden zostanie rozegrany w centrum miasta.
 
W rajdach samochodowych zawodnicy rywalizują wyłącznie na odcinkach specjalnych, czyli wyłączonych z ruchu i profesjonalnie zabezpieczonych trasach. Między odcinkami rajdówki poruszają się w normalnym ruchu ulicznym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami.

42. Rajd Podlaski – gdzie i kiedy będą się ścigać?

Tegoroczna edycja Rajdu Podlaskiego potrwa dwa dni. Zawody rozpoczną się w piątkowe popołudnie, 2 czerwca, od ceremonii startu w Białymstoku. Następnie zawodnicy dwukrotnie zmierzą się na odcinku specjalnym w okolicach miejscowości Małynka, a wieczorem będą się ścigać na ulicach Białegostoku.
 
Na sobotę zaplanowano trzy odcinki specjalne na wschód od Białegostoku: Zubry, Glejsk oraz Kuźnica. Na każdej z tych prób załogi pojawią się dwukrotnie. Zawodników, ich rajdówki oraz mechaników przy pracy będzie można zobaczyć także w przerwie na serwis na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku.
 
Ceremonia zakończenia zawodów i wręczenie pucharów – w sobotę, 3 czerwca, od 18:40 na Placu Jana Pawła II w Białymstoku.

42. Rajd Podlaski – kto wystartuje? Zobacz rajdówki za milion złotych!

Do rajdu zgłosiły się 34 załogi. Aż 20 duetów będzie dysponowało samochodami z napędem na cztery koła, które szutrowe oesy pokonują w spektakularnych poślizgach, oferując kibicom wyjątkowe widowisko. W tym gronie jest 11 załóg, które skorzystają z rajdówek klasy Rally2 i R5. To najszybsze i najbardziej zaawansowane samochody, jakimi można się ścigać w Polsce. Mają ponad 300 KM mocy, stały napęd na cztery koła, zawieszenie o imponującym skoku oraz sekwencyjną skrzynię biegów. Jeden egzemplarz rajdówki Rally2 kosztuje ponad milion złotych!
 
Pierwszy numer startowy przyznano wiceliderom punktacji mistrzostw – Grzegorzowi Grzybowi i Adamowi Biniędzie, którzy wystartują Skodą Fabią Rally2 evo. W ubiegłym roku ten duet wywalczył na Podlasiu piąte miejsce. Z dwójką do rywalizacji ruszą Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo), a trzeci numer na rajdówkę nakleją Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (również Fabia Rally2 evo). Płachytka, aktualnie trzeci w punktacji mistrzostw, ma do rachunki do wyrównania z Podlaskimi szutrami. Rok temu nie dotarł do mety po awarii układu przeniesienia napędu. Załoga numer cztery to bracia Jarek i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5), dla których będzie to już trzeci start w Rajdzie Podlaskim. W pierwszej piątce zgłoszonych załóg są jeszcze Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, którzy zaprezentują kibicom jedynego w stawce Forda Fiestę Rally2.
 
Na start w nadchodzących zawodach nie zdecydowali się Martins Sesks i Renars Francis, a więc aktualni liderzy mistrzostw Polski. To oznacza, że po Rajdzie Podlaskim zapewne poznamy nowych liderów tabeli. Pod nieobecność Łotyszy prowadzenie w klasyfikacji RSMP przejąć mogą Grzegorz Grzyb, Sylwester Płachytka, Łukasz Byśkniewicz lub Jarosław Kołtun.
 
Zacięta rywalizacja czeka kibiców w klasie 3. To kategoria przeznaczona dla zawodników w samochodach Rally3. Są to wyczynowe, widowiskowo jeżdżące rajdówki z napędem na cztery koła. Napędzane są jednak słabszymi silnikami niż auta Rally2. Do Białegostoku przyjedzie sześć załóg dysponujących takimi konstrukcjami. Prowadzenia bronić będą Piotr Parys i Damian Syty (57 pkt), za którymi plasują się Marek Roefler i Marek Bała (55 pkt), Jakub Matulka i Damian Dymurski (53 pkt), Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek (47 pkt), Wiktor Abramowski i Michał Poradzisz (35 pkt) oraz Marcin Kowal z Sebastianem Lenkowskim (35 pkt).
 
Z kolei w gronie zawodników w samochodach z napędem na jedną oś (klasa 2WD) nie zabraknie liderów tej kategorii – Gracjana Predko i Michała Jurgały (Peugeot 208 Rally4). Olsztynianin ma komfortową, 21-punktową przewagę nad sklasyfikowanymi na drugim miejscu Hubertem Kowalczykiem (Peugeot 208 Rally4), który wraz z Jarosławem Hryniukiem także pojawi się w Białymstoku. Po przerwie na Rajd Polski do rywalizacji wraca Grzegorz Bonder (Renault Clio Rally4), którego tym razem będzie pilotować Paweł Pochroń.

42. Rajd Podlaski – rajdowa legenda wystartuje w Białymstoku

Dla kibiców nie lada atrakcją będzie możliwość spotkania prawdziwej legendy Polskich rajdów – Macieja Wisławskiego. Pochodzący ze Skierniewic pilot największe sukcesy w karierze odnosił w duecie z Krzysztofem Hołowczycem. Razem dwukrotnie sięgnęli po tytuł rajdowych mistrzów Polski, a w 1997 roku, jako pierwsi Polacy od 26 lat, zostali mistrzami Europy.
 
Wisławski ma na swoim koncie ponad 320 rajdów, w tym 195 rund krajowego czempionatu. 42. Rajd Podlaski będzie jego 196 startem w RSMP. 79-letni „Wiślak” pojedzie Toyotą Celiką GT-4 wraz z Andrzejem Kalitowiczem.

Rajd Podlaski – jak było w 2022 roku?

W poprzednim sezonie puchar za zwycięstwo w podlaskiej rundzie RSMP odbierali Szwedzi – Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) – późniejsi zdobywcy tytułu rajdowych mistrzów Polski 2022. Na drugiej pozycji finiszowali reprezentanci ORLEN Team – Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo), a na najniższym stopniu podium stanęli Maciej Lubiak i Grzegorz Dachowski (również Fabia Rally2 evo).
 
Z kolei rywalizację w klasie 3 wygrali Kamil Bolek z Łukaszem Jastrzębskim (Ford Fiesta Rally3). W gronie zawodników w samochodach z napędem na jedną oś (kategoria 2WD) najszybciej odcinki specjalne pokonali Gracjan Predko i Sebastian Sadowski (Peugeot 208 Rally4).

42. Rajd Podlaski – co, gdzie i kiedy można zobaczyć?

Piątek, 2 czerwca:
 
Od 15:25: rajdówki i zawodników podczas uroczystego startu rajdu
Gdzie: (Plac Jana Pawła II, Białystok)
 
Od 16:30: ściganie (1. przejazd) na odcinku Małynka (14,1 km)
Gdzie: w miejscowościach Małynka, Białki i Saki [LINK: mapa]
 
Od 17:40: ściganie (2. przejazd) na odcinku Małynka (14,1 km)
Gdzie: w miejscowościach Małynka, Białki i Saki [LINK: mapa]
 
Od 18:53: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku
 
Od 19:25: ściganie w centrum Białegostoku (1,5 km)
Gdzie: przy Placu NZS [LINK: mapa]
 
Od 19:40: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku
 
Sobota, 3 czerwca:
 
Od 8:50 i od 10:40: ściganie na odcinku Zubry (17,15 km)
Gdzie: okolice miejscowości Zubry, Mostowlany, Gobiaty [LINK: mapa]
 
Od 9:45 i 11:35: ściganie na odcinku Glejsk (8,9 km)
Gdzie: okolice Glejska, gmina Gródek [LINK: mapa]
 
Od 12:55: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku
 
Od 15:03: ściganie (1. przejazd) na odcinku Kuźnica (14,4 km)
Gdzie: okolice miejscowości Wojnowice, Kuźnica, Wyzgi [LINK: mapa]
 
Od 16:20: ściganie (2. przejazd) na odcinku Kuźnica (14,4 km)
Gdzie: okolice miejscowości Wojnowice, Kuźnica, Wyzgi [LINK: mapa]
 
Od 18:40: rajdówki i zawodników podczas uroczystego zakończenia rajdu
Gdzie: (Plac Jana Pawła II, Białystok)

42. Rajd Podlaski – jak kibicować bezpiecznie?

Rajdy samochodowe to sport widowiskowy, emocjonujący, ale także niebezpieczny. Dla waszego bezpieczeństwa ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i podstawowych zasad kibicowania.
 
1. Nie wchodź na trasę rajdu, nie przechodź ani nie przebiegaj przez drogę.
2. Podporządkuj się wszystkim poleceniom i instrukcjom służb porządkowych.
3. Pod żadnym pozorem nie stawaj w miejscach szczególnie niebezpiecznych – na zewnętrznych zakrętów, za hopami, na końcu prostych i zbyt blisko drogi.
4. Przy trasie rajdu nie pozostawiaj dzieci i zwierząt bez opieki.
5. Nie rzucaj żadnych przedmiotów na drogę.
6. Nie śmieć.
7. Szanuj cudzą własność – nie stawaj na polach uprawnych, trawnikach i innych, które można zniszczyć.
8. Nie blokuj dojazdów do trasy rajdu, w szczególności dróg ewakuacyjnych.
9. Poinformuj służby porządkowe, jeśli widzisz zagrożenie lub niebezpieczne zachowanie.
10. Kibicuj na stojąco i w miejscach umożliwiających ucieczkę, by w razie zagrożenia szybko przemieścić się w bezpieczne miejsce.

Rajd Podlaski

Początki Rajdu Podlaskiego sięgają jeszcze zorganizowanego w 1963 roku Rajdu Ziemi Białostockiej, który można uznać za ojca założyciela obecnych zawodów. W minionym sezonie Rajd Podlaski powrócił do kalendarza RSMP po ponad 50 latach. W tym roku do imprezy zgłosiło się 35 załóg, a organizatorzy przygotowali 9 odcinków specjalnych o łącznej długości trochę ponad 110 kilometrów.

Rywalizacja rozpocznie się w piątkowe popołudnie od dwukrotnego przejechania oesu Małynka (14,10 km), a następnie rajdówki pokonają, najkrótszą w całym rajdzie, miejską próbę Białystok (1,5 km). W sobotę, która również zakończy zmagania na Podlasiu, załogi będą miały do przejechania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 81 kilometrów. Kierowcy i ich maszyny wyruszą na trasę około godziny 8:50 i przed południem zmierzą się z najdłuższym odcinkiem rajdu, czyli Żubry (17,15 km) i Glejsk (8,9 km). Oba te oesy załogi przejadą dwa razy. Chwilę po 15:00 rozegrane zostaną dwa ostatnie oesy, którym będzie pokonywany dwukrotnie odcinek Kuźnice (14,4 km). Nieoficjalne wyniki zmagań w 42. Rajdzie Podlaskim poznamy więc w sobotę 3 czerwca około godziny 17:00.

Kalendarz RSMP 2023:

RSMP 2023 – punktacja po 79. Rajdzie Polski (runda 2/7):

1. Sesks/Francis 60 pkt.
2. Grzyb/Binięda 55 pkt.
3. Płachytka/Gerber 49 pkt.
4. Byśkiniewicz/Siatkowski 39 pkt.
5. Marczyk/Gospodarczyk 28 pkt.
6. Kołtun/Pleskot 28 pkt.
7. Szeja/Szeja 21 pkt.
8. Parys/Syty 15 pkt.
9. Predko/Jurgała 15 pkt.
10. Roefler/Bała 13 pkt.
11. Terlecki/Marczewski 11 pkt.
12. Krotoszyński/Martynek 9 pkt.
13. Kwiatkowski/Kozdroń 9 pkt.
14. Matulka/Dymurski 7 pkt.
15. Ociepa/Kuśnierz 7 pkt.
16. Długosz/Majewski 5 pkt.
17. Tochowicz/Białowąs 5 pkt.
18. Kowalczyk/Hryniuk 5 pkt.
19. Pindel/Pietruszka 4 pkt.
20. Bonder/Heller 3 pkt.
21. Gazda/Mikuliszyn 2 pkt.
22. Nowak/Sadowski 1 pkt.

Exit mobile version