MOTOSPORT

34. Rally Serras de Fafe e Felgueiras. Andreas Mikkelsen pierwszy. Mikołaj Marczyk z mistrzowskim tytułem

Rajdowe Mistrzostwa Europy ERC

Szósta runda sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy ERC była 34. Rally Serras de Fafe e Felgueiras.

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zostali mistrzami kategorii juniorskiej Rajdowych Mistrzostw Europy Michelin Talent Factory. Świetna jazda w 34. Rally Serras de Fafe e Felgueiras dała tej załodze awans na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej ME.

Andreas Mikkelsen i Elliott Edmondson wygrali w Portugalii.
Drudzy byli Rosjanie Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow. Gospodarze Armindo Araujo i Luisa Ramalho zajęli ostatnie miejsce na podium.

Siódma runda sezonu FIA ERC – Rajd Węgier odbędzie się w dniach 22-24 października.

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (fot. org.)

Portugalska impreza, której baza mieści się w kultowym Fafe, wyłoniła pierwszych mistrzów w tym sezonie ERC.

Rally Serras de Fafe e Felgueiras to już z kolei rajd o nawierzchni szutrowej. Mamy tutaj do czynienia z absolutnie kultowymi 16. odcinkami specjalnymi.

Rajdowym kibicom nazwa Fafe kojarzy się głównie z ogromną hopą blisko finiszu Rajdu Portugalii, rundy Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. To wręcz ikoniczne miejsce na światowej mapie rajdów samochodowych. Warto w tym momencie zauważyć pewne podobieństwa. Oes Senhora da Fé z mistrzostw Europy to to samo, co słynne Vieira do Minho z WRC. Agra to fragment Cabeceiras de Basto itd. Można by tak wymieniać w przypadku każdej próby.

34. Rally Serras de Fafe e Felgueiras był ostatnią rundą Talent Factory – juniorskiej kategorii mistrzostw Europy i kuźni talentów francuskiego producenta opon. Właśnie w Portugalii wyłoniony został mistrz.

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (fot. org.)

Marczyk i Gospodarczyk z pierwszym tytułem w tym roku!

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zostali mistrzami juniorskiej kategorii Rajdowych Mistrzostw Europy – Talent Factory. To był jeden z najbardziej imponujących występów polskiego duetu w tym sezonie.

Szóstą rundą sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy ERC był 34. Rally Serras de Fafe e Felgueiras. Impreza zlokalizowana na północy Portugalii była niezwykle istotna z kilku powodów. Jednym z nich był bez wątpienia fakt, że była to finałowa runda Michelin Talent Factory – juniorskiej kategorii ERC. To właśnie w okolicach Fafe miało się okazać, kto zostanie mistrzem, a szanse na ostateczny triumf miały tylko dwie załogi – w tym Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy tracili do swoich rywali siedem punktów.

Rajd Fafe rozegrany został na trasach, które kibice kojarzą z Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Większość odcinków specjalnych imprezy pokrywała się właśnie z trasami Rajdu Portugalii. To w naturalny sposób premiowało niektórych zawodników. Za przykłady można tu podać chociażby Andreasa Mikkelsena i Daniego Sordo – zawodników bardzo doświadczonych w mistrzostwach świata.

Podczas odcinka kwalifikacyjnego najlepsze wyniki uzyskała wyżej wspomniana dwójka, ale Marczyk i Gospodarczyk zajęli bardzo dobre 6. miejsce, szybko adaptując się do nowych dla siebie warunków. Niestety, już na pierwszym odcinku specjalnym rajdu sytuacja bardzo mocno się skomplikowała. Duet ten złapał kapcia i stracił na mecie ponad minutę. To w kontekście walki o tytuł postawiło bardzo wiele znaków zapytania.

Na koniec dnia z 32. pozycji Miko i Szymon awansowali na… 10. miejsce! Ta pogoń była niesamowicie ważna w kontekście walki dzień później. A tam w wielu momentach obserwowaliśmy prawdziwy koncert, pokaz niezwykłego talentu, umiejętności oraz potencjału Marczyka i Gospodarczyka. 2. miejsce na dziewiątym odcinku specjalnym, 0,3 s za Mikkelsenem, lepiej od Łukjaniuka i Sordo. Po chwili 3. czas na dziesiątej próbie, lepiej od Mikkelsena! Przez cały dzień załoga w Škodzie Fabii Rally2 evo meldowała się w czołówce.

Pomimo niefortunnej przygody na pierwszym odcinku specjalnym rajdu, duet ten udowodnił w Portugalii wielką klasę. Ich tempo w wielu momentach imponowało ekspertom i kibicom. Bez większego respektu Polacy wchodzili między tuzy światowych rajdów i walczyli z nimi jak równy z równym. Taka postawa dała im upragniony triumf w juniorskiej kategorii mistrzostw Europy – Michelin Talent Factory.

Bardzo dobra dyspozycja w Rajdzie Fafe sprawiła, że Mikołaj Marczyk awansował na znakomite 2. miejsce w klasyfikacji kierowców mistrzostw Europy. To jeszcze nic, bowiem Szymon Gospodarczyk jest liderem mistrzostw w klasyfikacji pilotów, a Orlen Team zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji zespołów, m.in. przed zespołem MRF, którego barwy reprezentują gwiazdy mistrzostw świata WRC – Craig Breen, czy Dani Sordo!

W sobotę wydawało mi się, że metę Rajdu Fafe mogę traktować wyłącznie w kategorii marzeń. Warunki były bardzo wymagające – mgły, błoto – prawdziwa szkoła przetrwania. Nam udało się to wytrzymać, a nagrodą był niedzielny, piękny i słoneczny etap na legendarnych trasach Rajdu Portugalii w okolicach Fafe – mówił na mecie rajdu Mikołaj Marczyk.

– Drugiego dnia w moim odczuciu pokazaliśmy znakomitą prędkość. W klasyfikacji generalnej drugiego etapu zajęliśmy 5. miejsce – to wszystko pozwoliło nam przypieczętować tytuł Michelin Talent Factory, juniorskiej kategorii mistrzostw Europy. Jestem bardzo dumny z całego zespołu – daliśmy radę, nie popełniliśmy błędów, a jednocześnie udowodniliśmy prędkość i potencjał. To grunt pod walkę o nasze kolejne marzenia – stanowimy trzon mistrzostw Europy i to jest wspaniałe! – zakończył kierowca.

– Meta tego rajdu to fantastyczne uczucie. W sobotę wydawało mi się, że nie ukończymy tej imprezy. To był rajd przeprawowy, niczym cross-country – jazda po tych odcinkach specjalnych nie sprawiała mi przyjemności. W niedzielę było zupełnie inaczej – było słonecznie, a my mieliśmy dobrą pozycję na drodze – skomentował zmagania Szymon Gospodarczyk.

– Wygraliśmy Michelin Talent Factory – kategorię juniorską ERC. Bardzo się z tego cieszymy. To były dwa różne dni, dwa różne rajdy. Piękne trasy, mnóstwo kibiców, no i tytuł – czego chcieć więcej – zakończył pilot.

Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Europy będzie Rajd Węgier. Niezwykle wymagająca asfaltowa impreza w okolicach miejscowości Nyíregyháza odbędzie się w dniach 22-24 października.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button