24. rocznica dołączenia Polski do Sojuszu Traktatu Północnoatlantyckiego. Szkolenie „Trenuj z NATO” w Wesołej

We are NATO

W 24. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), premier Mateusz Morawiecki udał się do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem, szef rządu spotkał się z uczestnikami szkolenia „Trenuj z NATO”. Jednodniowe szkolenie wojskowe dla cywili było wyjątkowo prowadzone z udziałem instruktorów z wojsk sojuszniczych, które stacjonują w naszym kraju. Szef rządu podkreślił, że musimy zadbać o to, aby Polska zawsze była gotowa bronić swojej wolności i niepodległości. Dlatego zachęca wszystkich do udziału w szkoleniach, bo ćwiczymy z naszymi sojusznikami i wyposażamy naszych żołnierzy w najnowszy sprzęt.

NATO w Polsce (fot. KPRP)

„Rozbudowujemy potencjał obronny naszego kraju”

Rozbudowujemy Wojsko Polskie i doposażamy w najnowocześniejszy sprzęt, ponieważ wiemy, że demokracja, wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. Dbałość o te wartości wymaga gotowości do ich obrony – również militarnej. Zapewniamy naszej armii zdolność do obrony polskiej ziemi.

Upowszechniamy równocześnie wiedzę o bezpieczeństwie wśród cywili – każdy może dobrowolnie przejść szkolenie wojskowe w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub jednodniowych szkoleń „Trenuj z Wojskiem”. W poprzednich dwóch edycjach projektu z wojskiem trenowało ponad 11 tys. Polek i Polaków. Ponad 98,5% uczestników oceniło, że szkolenie spełniło ich oczekiwania i że warto wziąć w nim udział.

– My także zachęcamy wszystkich obywateli, aby uczestniczyli w przeszkoleniach posługiwaniu się bronią, żeby odwiedzali strzelnicę, uczyli się strzelać, żeby uczestniczyli w takich ćwiczeniach jak to – “Trenuj z wojskiem” i “Trenuj z NATO” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szkolenie wojskowe dla każdego chętnego – Trenuj z Wojskiem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z uczestnikami właśnie takiego szkolenia. Z okazji 24. rocznicy dołączenia Polski do Sojuszu, swoją wiedzą z biorącymi udział w szkoleniu dzielili się również instruktorzy z wojsk sojuszniczych krajów NATO. To wspaniała okazja do wymiany doświadczeń.

– Cieszę się bardzo, że młodzi ludzie rozumieją, czują doskonale na czym polega wartość niepodległości, wartość wolności i, że coraz więcej młodych ludzi chce tej wolności – tego bezcennego daru, który jest dany i zadany – że chce go bronić – powiedział szef rządu po rozmowach z uczestnikami szkolenia.

„Trenuj z NATO” (fot. KPRM)

Nowoczesna armia i silne sojusze

Bezpieczeństwo naszego kraju opiera się dzisiaj na własnych zdolnościach obronnych oraz na gwarancjach bezpieczeństwa ze strony naszych sojuszników. Dzięki stabilnym finansom publicznym inwestujemy w Wojsko Polskie i nasz przemysł zbrojeniowy. W 2023 r. wydamy 4% PKB na obronność. To stawia nas w czołówce krajów NATO pod względem nakładów na bezpieczeństwo.

– Dzisiaj mamy ćwiczenia “Trenuj z NATO”, ponieważ Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. To dlatego jesteśmy bezpieczni. Spotykamy się tutaj razem z grupą osób, które zgłosiły się do tych ćwiczeń w 24. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. To 12 marca 1999 roku, Polska stała się częścią tego sojuszu – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

W naszym kraju obecnie stacjonuje ok. 11 tys. żołnierzy państw sojuszniczych – między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Rumunii czy Chorwacji. Oprócz tego, w Polsce obecne są siły sojusznicze w ramach Grupy Batalionowej wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej. Prowadzimy z naszymi sojusznikami wiele wspólnych ćwiczeń i misji, co gwarantuje nam pełną interoperacyjność.

Polska w NATO – ramię w ramię od 24 lat

Wieloletnie starania dyplomatyczne oraz reformy przeprowadzone m.in. w sferze obronności zaowocowały 12 marca 1999 r. przyjęciem Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ostatnie 24 lata pozycja Polski w NATO stale rosła. Jesteśmy solidnym partnerem, aktywnie kształtującym dyskusje i decyzje w Sojuszu. Polscy żołnierze uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych wraz z sojusznikami. Jesteśmy również obecni w strukturach tzw. wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance, na Łotwie i w Rumunii.

– Dzisiaj, tutaj, te ćwiczenia organizowane są również przez tych, którzy brali udział w misjach wojskowych. A właśnie na tych misjach wojskowych nie tylko żołnierze poznają się nawzajem, nabierają doświadczenia, obcują ze nowoczesnym sprzętem z innych armii, pracują nad interoperacyjnością sprzętu, ale także tam rodzą się różne koncepcje i strategie dotyczące obrony na przyszłość – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Polscy żołnierze razem z sojusznikami z NATO prowadzą szkolenie wojskowe dla ochotników

„Dzisiaj kolejna edycja naszego programu „Trenuj z wojskiem”, ale dzisiaj trenujemy z NATO. Instruktorami obok żołnierzy Wojska Polskiego są m.in. żołnierze z wojsk Stanów Zjednoczonych. Ale to nie jest święto. To jest dzień pokazujący naszą drogę do wolności, dzień pokazujący również nasze wysiłki i naszą troskę o to, żeby Polska była wolna, żeby się rozwijała. Żeby tak było, Polska musi być bezpieczna. Dzięki temu, że wzmacniamy Wojsko Polskie, powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe, dzięki temu, że Wojsko Polskie rozwija się liczebnie, dzięki temu, że jest wyposażane w nowoczesną broń, Polska jest bezpieczna – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania z Uczestnikami akcji „Trenuj z NATO”.

W niedzielę 12 marca br. w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, Premier RP Mateusz Morawiecki i wicepremier Mariusz Błaszczak spotkali się z uczestnikami projektu „Trenuj z NATO”.

„Polska jest silna również w sojuszach, czego dowodem obecność żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i chorwackich na polskiej ziemi. Ale czego dowodem jest także obecność żołnierzy polskich w Rumunii czy na Łotwie i w innych miejscach, wszędzie tam gdzie Sojusz Północnoatlantycki zdecydował o tym, żeby wspierać naszych sojuszników” – zaznaczył wicepremier.

„Trenuj z NATO” (fot. KPRM)

Szkolenie wojskowe dla osób cywilnych w ramach specjalnej edycji projektu „Trenuj z wojskiem” zorganizowano z okazji 24. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas jednodniowego szkolenia wykwalifikowani wojskowi instruktorzy zapoznawali chętnych z podstawami: obsługi broni palnej, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, udzielania pomocy medycznej, zachowania podczas alarmu.

W edycji specjalnej „Trenuj z NATO” część zajęć dla uczestników poprowadzili żołnierze wojsk sojuszniczych, którzy na co dzień służą na terytorium Polski.

„Dziś do programu „Trenuj z wojskiem”, realizowanego właśnie tu w Wesołej zgłosiło się prawie 500 osób. To jednodniowa edycja, najliczniejsza jeśli chodzi o zgłoszenia. Wiosną rozpoczniemy kolejną już, trzecią edycję naszego programu. W jesiennej i zimowej edycji ponad 11 tysięcy osób skorzystało z naszego szkolenia. To szkolenie, które skoncentrowane jest na przekazywaniu podstawowych zasad obsługi broni, zasad pierwszej pomocy medycznej, zasad przetrwania – np. rozpalania ogniska czy uzdatniania wody. Jest też możliwość nabycia umiejętności, tych podstawowych umiejętności dotyczących walki wręcz, podstaw samoobrony” – podkreślił wiceperemier.

Szkolenia realizowane dla ochotników projektu są bezpłatne i bezpieczne – zajęcia odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorów wojskowych, często weteranów misji zagranicznych. To dobrze spędzony czas i prawdziwa, wojskowa przygoda. 

„Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. Musimy  mieć armię tak silną, żeby miała wystarczającą siłę odstraszania. Budowa silnej armii zaczyna się na silnych finansach publicznych. To właśnie z polskiego budżetu finansujemy dzisiaj armię polską, zakupy za granicą, dokapitalizowanie naszych polskich zakładów zbrojeniowych. (…) Będziemy wzmacniać polską armię, bo jesteśmy przekonani właśnie o takiej strategii działania. Ona musi być taka silna, żeby najlepiej nigdy nie musiała być użyta” – mówił premier M. Morawiecki.

Szef MON przypomniał, że do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej trafią wkrótce  najnowocześniejsze czołgi Abrams.

To właśnie w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, jeszcze w tym roku będą czołgi Abrams. Będą w rękach naszych żołnierzy, będą strzegły naszego bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego i we wschodniej Polsce” – powiedział.

„Trenuj z wojskiem”

Poprzednie edycje projektu „Trenuj z wojskiem” cieszyły się dużą popularnością. Podczas jesiennej edycji przeszkoliliśmy 4 tys. ludzi, a podczas szkoleń w ferie – 7 tys. chętnych. Ponad 98,5% uczestników deklaruje, że szkolenie spełniło ich oczekiwania i że warto się na nie zgłosić.
 
1 Warszawska Brygada Pancerna wchodzi w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jest oddziałem z garnizonami położonymi w Warszawie – Wesołej, Siedlcach oraz Białej Podlaskiej. Zasadniczym sprzętem warszawskiej brygady są czołgi Leopard w wersji 2PL oraz 2A5. Według zapowiedzi wicepremiera-ministra obrony narodowej, to właśnie do tej jednostki już w tym roku trafią pierwsze czołgi Abrams.