CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

2019 rokiem świni. Warsztaty i ferie w łódzkim ZOO

Łódzkie ZOO

Według horoskopu chińskiego rok 2019 jest rokiem świni, w nawiązaniu do tego faktu, 10 lutego w łódzkim ogrodzie zoologicznym odbędą się warsztaty poświęcone tej interesującej grupie zwierząt.

Podczas spotkania będzie można usłyszeć o przedstawicielach rodziny świniowatych (babirus, guziec, świnia rzeczna), przedstawione zostaną zwyczaje tych sympatycznych zwierząt. Poznamy przysłowia o świniach i dowiemy się jakimi cechami charakteru obdarzone są osoby urodzone w roku świni w horoskopie chińskim.
Rodziny wezmą także udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których stworzą rodzinę sympatycznej świnki Pepy.

Zajęcia zakończy rodzinny konkurs wiedzy dotyczący rodziny świniowatych. Nagrodą główną będzie możliwość przygotowania posiłku dla świnek wisajskich oraz osobistego zaserwowania go na ich wybiegu. Świnki te są przedstawicielami wymierającego na Filipinach gatunku i są jednymi z pierwszych zwierząt, które zamieszkają w orientarium.

W sąsiedztwie wybiegu dla świnek wisajskich (wiata edukacyjna) będzie można podziwiać wykonaną specjalnie na to spotkanie świnkę – Halinkę z lodu.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11. 00, w pawilonie Świat Ptaków.
Udział w imprezie jest bezpłatny, należy jednak wykupić bilety wstępu do zoo.

ZIMOWA AKADEMIA ZWIERZĄT CZYLI FERIE W ŁÓDZKIM ZOO

Jak co roku, ZOO organizuje zajęcia warsztatowe podczas ferii zimowych, które kieruje do dzieci i młodzieży szkolnej, zarówno do grup zorganizowanych jak i do osób, które chciałyby indywidualnie przyjść ze swoimi pociechami. Harmonogram zajęć przedstawiony jest poniżej:

HARMONOGRAM WARSZTATÓW DLA DZIECI

Poniedziałek 11. 02. 19 JAK ZOSTAĆ KUCHARZEM W MAŁPIM GAJU?

Podczas warsztatów dzieci samodzielnie przygotowują posiłek dla wybranych gatunków małp. Poznają skład „małpiej” diety oraz dowiadują się jak wygląda dzień pracy opiekuna tych zwierząt. Wykonane przez uczestników kulinarne „dzieła” opiekunowie zwierząt podają swoim podopiecznym, a młodzi kucharze mają możliwość obserwacji małpich apetytów, gustów kulinarnych i zwyczajów podczas jedzenia.

Środa 13.02. 19 STOP NUDZIE U ZWIERZĄT!

Poznajemy potrzeby psychiczne wybranych grup zwierząt i przeciwdziałamy nudzie. Warsztaty, polegają na wykonaniu zabawek dla zwierząt, które będą oferowane wybranym mieszkańcom zoo, na oczach wykonawców.

Czwartek 14. 02. 19 KULINARNE PODRÓŻE Z LEMURAMI I PANDAMI

Zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy poznają skład diety ulubionych bohaterów filmu „Madagaskar” i „Kung fu Panda” oraz samodzielnie przygotowują dla nich posiłki. Zajęcia połączone z wizytą w pawilonie lemurów i podglądaniem jedzenia pand małych.

Poniedziałek 18. 02. 19 PRACA NA FARMIE ZWIERZAT

Zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy próbują swoich sił w przygotowaniu karmy dla pawi, dzioborożców i kóz. Samodzielnie podają karmę pawiom.
Uwaga: na zajęcia należy się ciepło ubrać.

Środa 20. 02.19 KUCHENNE ZOO-EWOLUCJE

Zajęcia edukacyjno-warsztatowe, podczas których uczestnicy dowiedzą się co jedzą niewielkie małpki – sajmiri wiewiórcze, łódzkie żyrafy i wielbłądy. Pod okiem przewodnika przygotują dla nich posiłki i przyjrzą się, czy smakują one zwierzętom. Wizyta na zapleczach pawilonów, gdzie mieszkają sajmiri i żyrafy oraz samodzielne karmienie wielbłądów.

Czwartek 21. 02. 19 POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

Uczestnicy warsztatów poznają które ptaki odlatują, a które przylatują na zimę (i dlaczego to robią). Oglądają materiał zdjęciowy z roślinami, które warto posadzić w ogrodzie, aby w przyszłym roku ptaki mogły mieć tam stołówkę. Poznają upodobania kulinarne dokarmianych ptaków i przygotowują z materiałów ekologicznych proste karmniki, które zabierają ze sobą do domów.

Zajęcia są kierowane do dzieci w wieku 7+.

Opłata za warsztaty wynosi 12 zł za każde dziecko.
Każde dziecko biorące udział w zajęciach musi pozostawać pod opieką pełnoletniego opiekuna, którego uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Wszystkie osoby uczestniczące w zajęciach są zobowiązane do zakupu biletów wstępu do zoo.
Zgłoszenia, przesłane z 24-godzinnym wyprzedzeniem, w których podaje się ilość i wiek dzieci zamierzających brać udział w zajęciach, należy wysyłać na adres: [email protected] W przypadku przyjęcia i potwierdzenia rezerwacji, zgłaszający otrzymuje w mailu unikatowe hasło, które podaje w kasie zoo.
Otrzymany z kasy paragon fiskalny z opłatą za zajęcia dla dziecka, zwiedzający okazuje pracownikom działu dydaktycznego bezpośrednio przed ich rozpoczęciem (należy go zachować).
Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń mailowych.
ZOO zapewnia wszystkie materiały do wykonania warsztatów.
Ubrania podczas wykonywania zajęć warsztatowych mogą ulec pobrudzeniu.
Warsztaty będą się rozpoczynać o godz. 12.00 – po wejściu do zoo, w pawilonie Świat Ptaków. Prosimy o punktualne przybycie.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW DLA SZKOLNYCH GRUP ZORGANIZOWANYCH

JAK ZOSTAĆ KUCHARZEM W MAŁPIM GAJU?

Podczas warsztatów dzieci samodzielnie przygotowują posiłek dla wybranych gatunków małp. Poznają skład „małpiej” diety oraz dowiadują się jak wygląda dzień pracy opiekuna tych zwierząt. Wykonane przez uczestników kulinarne „dzieła” opiekunowie zwierząt podają swoim podopiecznym, a młodzi kucharze mają możliwość obserwacji małpich apetytów, gustów kulinarnych i zwyczajów podczas jedzenia.

TROPY I ŚLADY ZWIERZĄT

Podczas zajęć dzieci dowiadują się jakie ślady zostawiają po sobie zwierzęta, jak je odróżniać i co ciekawego można z nich wyczytać. Oglądają wypluwki sów, zgryzy bobrowe i poroża jeleniowatych. Na podstawie zaprezentowanych zdjęć dzieci w mniejszych grupach rozpoznają odciski tropów w piasku i wypełniają kartę pracy.

DZIKIE OWADY ZAPYLAJĄCE

Podczas tego spotkania przybliżymy dzieciom świat przyjaznych i pożytecznych owadów zapylających, mało znanych i niedocenionych, choć zamieszkujących nasze ogródki i działki. Odpowiemy na pytania dlaczego owady giną i jak możemy im pomóc, czy są w Polsce pszczoły, które nie żądlą? Uczestnicy będą mogli własnoręcznie konstruować „hotele” dla dzikich owadów zapylających i dowiedzą się jak stworzyć przyjazny ogród dla pożytecznych zwierząt, nie tylko latających.

POMAGAMY PTAKOM KRAJOWYM PRZETRWAĆ ZIMĘ

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z zasadami prawidłowego dokarmiania ptaków, dowiedzą się, które ptaki odlatują, a które przylatują zimą do Polski. Poznają skład ptasiej diety i różne rodzaje karmników. Uczestnicy samodzielnie wykonują ekologiczne karmniki dla ptaków.

FUTRO CZY PIÓRA, ŁUSKI CZY SKÓRA, CZYLI CO KOMU DAŁA NATURA

Podczas zajęć dzieci oglądają skóry zwierząt (np. tygrysa, kangura, kajmana), pióra wybranych gatunków ptaków, wylinki węża, ptasie jaja i in. Uczą się rozpoznawać typy włosów u ssaków, odróżniają poroża od rogów. Dowiadują się dlaczego węże linieją, a pióra ptaków są tak wielobarwne. Dopasowują eksponat do gatunku zwierzęcia.

TAJEMNICZY ŚWIAT BEZKRĘGOWCÓW

Podczas zajęć dzieci mają możliwość poznania i obserwacji takich zwierząt jak: tropikalne wije, patyczki, ślimaki achatiny. Możliwość bezpośredniego kontaktu z bezkręgowcami pozwala uczniom przełamać stereotypy myślowe nt. robali oraz lepiej poznać ciekawe zwyczaje ich życia. W drugiej części warsztatów – z dostępnych materiałów plastycznych (drewno, bibuła, plastelina) uczestnicy samodzielnie wykonują pamiątkowy wizerunek dowolnego owada lub innego bezkręgowca.

Max. ilość uczestników w grupie – 29 osób
Czas trwania zajęć: 90 – 120 min.
Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10:00.
Koszt zajęć: 8,00 zł – bilet wstępu ulgowy, 8,40 – udział w zajęciach edukacyjnych/os.
Opiekunowie wchodzą do zoo nieodpłatnie (1 opiekun/ 10 osób)
Zgłoszenia na zajęcia przyjmujemy drogą telefoniczną +42 632 75 79 wewn. 292 (rezerwacja wstępna) oraz elektroniczną (rezerwacja ostateczna).
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button