INNE

2. Pingpongowy PGE Narodowy. Karierę zakończył Lucjan Błaszczyk

Tenis Stołowy

W drugiej edycji Pingpongowy PGE Narodowy uczestniczyło ponad 7 000 entuzjastów tenisa stołowego.

W rozegranych turniejach udział wzięło przeszło 700 zawodników. Setki osób grały rekreacyjnie, zbierając sprawności, które pozwoliły zdobyć medal dla Pingpongowego Eksperta. Do dyspozycji wszystkich uczestników wydarzenia było aż 100 profesjonalnych stołów do ping-ponga. Podczas sobotniej imprezy karierę zawodniczą oficjalnie zakończył 34-krotny mistrz Polski Lucjan Błaszczyk.

Osią sobotniego święta tenisa stołowego były cieszące się wielkim zainteresowaniem uczestników turnieje dzieci i młodzieży oraz rywalizacja w kategorii open. W szranki stanęło łącznie ponad 700 zawodników i zawodniczek w wieku od 7 do 80 lat.

W Turnieju open zwyciężył Jakub Gierach, w Turnieju Dziennikarzy dominatorem okazał się Mateusz Perzanowski. W kategorii żaków triumfował Mateusz Sakowicz, żaczek Milena Mirecka, młodzików Kacper Turecki, młodziczek Klara Lemańska, kadetów Michał Gawlas, zaś w turnieju kadetek wygrała Julia Czubakowska.

W pierwszym półfinale Turnieju Gwiazd, Władimir Samsonow pokonał Jörgena Perssona 2-1. W drugim meczu, którego stawką był awans do finału, Lucjan Błaszczyk miał zagrać z Wernerem Schlagerem, ale ze względu na trudne warunki pogodowe, lot Niemca mocno się opóźnił i z kończącym karierę zawodnikiem zmierzył się Maciej Kubik. Utalentowany 15-latek, który jest mistrzem Europy kadetów w singlu i deblu, postawił Błaszczykowi trudne warunki. W trzecim secie Kubik prowadził, jednak ostatnie słowo należało do weterana. W wyrównanym finale Samsonow nie sprostał Błaszczykowi i to Polak mógł cieszyć się z triumfu w Turnieju Gwiazd.

W meczu pokazowym rozochocony Maciej Kubik pokonał 2-0 Wernera Schlagera – mistrza świata z 2003 roku.

„Przeżyłem dzisiaj niezwykle wzruszające chwile. Cieszę się, że wiele osób, które miały wpływ na moją karierę, pojawiło się dzisiaj na tym wspaniałym obiekcie. Do rywalizacji zawodowej już nie wrócę. Teraz skoncentruję się na szkoleniu młodzieży w Drzonkowie. Będę też uczestniczył w turniejach pokazowych.” – powiedział Lucjan Błaszczyk.

Prócz pamiątkowej statuetki za zwycięstwo w Turnieju Gwiazd, Błaszczyk otrzymał Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „w uznaniu wybitnych osiągnięć sportowych w roku stulecia odzyskania niepodległości”.

Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń, w ramach tegorocznej edycji Pingpongowy PGE Narodowy, był pokaz ekwilibrystyki pingpongowej, który zaserwowali, głośno reagującym widzom Norbert Stolicki i Lucjan Błaszczyk.

Podczas wydarzenia nie zabrakło też ekspozycji pamiątek związanych z historią tenisa stołowego oraz wystawy Sportowi Patrioci dla Niepodległej.

„Bardzo się cieszę, że mogłem ponownie uczestniczyć w Pingpongowy PGE Narodowy – to piękny obiekt, a entuzjastyczna widownia jest na wyciągnięcie ręki. Po zakończeniu turnieju, żartowaliśmy z Wernerem Schlagerem i Władimirem Samsonowem, że w przyszłym roku liczymy na to, że Polski Związek Tenisa Stołowego zainstaluje na PGE Narodowym 300 stołów, a na trybunach zasiądzie 20 000 widzów.” – powiedział Jörgen Persson.

„Dzisiejsze wydarzenie na płycie głównej PGE Narodowego jest bezprecedensowe. Zrealizowaliśmy nasz cel, którym było połączenie w jednym miejscu światowych gwiazd ping-ponga, uprawiających ten sport dzieci i młodzież oraz amatorów w każdym wieku.” – skomentował Dariusz Szumacher, prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button