2 maja. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Polonii i Polaków za Granicą

Światowy Dzień Hasła

2 maja to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków.

Każdego roku świętujemy wówczas Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia eksponujemy „Biało-Czerwoną” w oknach, na masztach czy na balkonach mieszkań i domów. Ten gest to wyraz naszego patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

„Biało-Czerwona” jest symbolem, który jednoczy rodaków, jest świadectwem naszej przynależności narodowej i symbolem polskiej państwowości. Flaga towarzyszy nam zarówno w wydarzeniach wyjątkowo podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam, gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą. 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Już po raz 20. świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone 2 maja święto ustanowione zostało na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP 20 lutego 2004 r. Celem Dnia Flagi RP jest rozpowszechnianie wiedzy na temat polskich symboli narodowych oraz zachęcanie obywateli do manifestowania swojej dumy z biało-czerwonych barw.

„Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie” – stanowi przepis ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z przepisami biało-czerwoną flagę podnosi się na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, prezydent RP oraz Prezes Rady Ministrów i Rada Ministrów. Podnosi się ją również także przed budynkami, w których obradują rady gmin, miast, powiatów i sejmików województw – w trakcie ich sesji. Z okazji uroczystości oraz świąt państwowych flagi zdobią także budynki urzędów państwowych i samorządowych.

W Dniu Flagi RP oraz podczas Święta Narodowego Trzeciego Maja gmachy Sejmu ozdabia specjalna biało-czerwona iluminacja.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto będące dowodem uznania dla naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Dzień ten ma na celu umacnianie poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej.

Światowy Dzień Hasła – zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci

W dobie powszechnego korzystania z usług internetowych, takich jak bankowość elektroniczna czy media społecznościowe, bezpieczeństwo naszych danych staje się kluczowym aspektem. Aby uniknąć ryzyka kradzieży tożsamości lub środków finansowych, niezbędne jest stosowanie silnych haseł. Z tej okazji, zgodnie z obchodzonym 2 maja Światowym Dniem Hasła, przypominamy o fundamentalnych zasadach tworzenia i zarządzania nimi.

Nowe konto = nowe hasło

Aby stworzyć skuteczne hasło, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba unikać używania jednego hasła do wielu kont, ponieważ w przypadku jego wycieku grozi to dostępem do wielu usług. Należy również zadbać o długość hasła – im dłuższe, tym trudniejsze do złamania. Eksperci z CSIRT NASK zalecają hasła mające co najmniej  14 znaków, najlepiej w postaci znanego tylko nam zdania lub frazy składającej się z co najmniej pięciu słów.  

Menadżer haseł

Istnieje wiele sposobów na budowanie silnych haseł. Jednym z nich jest np. korzystanie z menedżerów haseł. To narzędzia i aplikacje, które nie tylko zarządzają hasłami i danymi logowania do różnych witryn i usług, lecz także je generują. Przechowują one informacje w bezpiecznej i zaszyfrowanej bazie danych. Aby z nich korzystać, wystarczy stworzyć jedno, mocne hasło dostępu. 

Podstawowe zasady bezpiecznych haseł to:

•    Każde hasło powinno być unikatowe 
•    Nie podawaj informacji osobistych w hasłach, takich jak imiona czy daty urodzenia 
•    Unikaj prostych wzorców na klawiaturze czy powtarzających się ciągów znaków 
•    Nigdy nie podawaj swojego hasła osobom trzecim, nie wysyłaj go do nikogo 
•    Dobrze jest korzystać z uwierzytelnienia dwuskładnikowego, szczególnie w przypadku poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych
 
W przypadku podejrzeń o włamanie się na konto, natychmiast zmień hasło i zgłoś incydent administratorowi serwisu. Dbaj również o regularną aktualizację sprzętu i oprogramowania, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa w sieci.

Exit mobile version