2. Kraków International Green Film Festival. Ekologia najważniejsza. Program

Kraków International Green Film Festival

Już w najbliższą niedzielę 18 sierpnia startuje 2. Kraków International Green Film Festival i potrwa 8 dni.

To międzynarodowy festiwal filmów o tematyce ekologicznej i święto kina i ludzi, którym nie są obojętne losy naszej planety. Jak przystało na festiwal ekologiczny – wszystkie pokazy filmów konkursowych odbędą się w plenerze – w miasteczku festiwalowym zlokalizowanym na Bulwarze Czerwieńskim obok Wawelu. Pokazy filmowe będą darmowe. Po emisjach filmów planowe są rozmowy z twórcami i zaproszonymi gośćmi.

2. Kraków International Green Film Festival będzie trwał od 18 do 25 sierpnia z czego pierwsze sześć dni to pokazy konkursowe. Każdy dzień festiwalu to inny temat.

18 sierpnia – filmamy dot. ZMIAN KLIMATU. 16:00. Festiwal otwiera bieg Zielona 5 – czyli 5 km po Bulwarach Wiślanych, start z Bulwaru Czerwieńskiego na wysokości pomnika Psa Dżoka. 17.30 Otwarcie Festiwalu. Tego dnia zobaczymy m.in. głośny film pokazywany wcześniej w konkursie główny festiwalu Sundace w Utah – KIRIBATI TONIE [Anote’s Ark] pokazujący historię kraju na Pacyfiku, którego mieszkańcy muszą przenosić się na inne wyspy, bo ich domy są zalewane. Tego dnia zobaczymy także film LIVING IN THE FUTURE’S PAST gdzie w rolę narratora wcielił się zdobywca Oscara – Jeff Bridges. Oprócz tego 12 innych filmów z całego świata. Po filmach będą miały miejsce dyskusje z twórcami i ekspertami. Będziemy mogli też wziąć udział w wykładzie nt. „Czy ludzkość wyginie?” autorstwa Kamila Wyszkowskiego z United Nations Global Compact Poland. Pokazy w 3 plenerowych kinach na Bulwarze Czerwieńskim zaczynamy o 17:30, a wcześniej bo o godzinie 16:00 zapraszamy na 5-kilometrowy bieg po bulwarach ZIELONA 5, który otwiera Festiwal.

19 sierpnia WODA ŻYCIA. Filmy dotyczące problematyki wody, zanieczyszczenia rzek, przełowienia oceanów, o kryzysie wodnym. Pokazy otworzy francuska produkcja pokazująca problem rybaków z Senegalu, którzy łowiąc w tradycyjny sposób borykają się z problemem przełowionych łowisk ze względu na operowanie na wodach przybrzeżnych przemysłowych trałowców z Azji i Europy. Przed pokazami przez cały dzień odbędę się warsztaty organizowane przez Wodociągi Krakowskie. O godzinie 14:00 zaczynamy akcję wymiany jednorazowych butelek PET na wielorazowe bidony. Przez cały dzień będzie można także wziąć udział w degustacjach wód mineralnych z uzdrowisk Małopolski.

20 sierpnia PLANETA PLASTIKU. Jednorazowy plastik jak jeden z największych problemów współczesnego świata „zasłużył” sobie na specjalny dzień. Zobaczymy jak z tym problemem radzą i nie radzą sobie w takich krajach jak Anglia, Włochy, Niemcy i USA. Porozmawiamy tez oczywiście o recyklingu, a na finał obejrzymy głośny film WELCOME TO SODOM pokazujący wysypisko w Ghanie, gdzie trafiają elektrośmieci z USA i Europy. W ciągu dnia w Miasteczku Festiwalowym odbędą się warsztaty ZeroWaste organizowane przez ekoMałopolska, będzie można skorzystać z pierwszego w Polsce Kosmetomatu. Na terenie Miasteczka będzie też stanowisko foodsharingowe, a to tylko część atrakcji tego dnia.

21 sierpnia KATASTROFY EKOLOGICZNE. Pokazy tego dnia rozpocznie blok filmów nt. SMOGU, który jest tak uciążliwy dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Po projekcji dyskusje. A wieczorem dwa wspaniałe filmy – pierwszy konkursowy AMERICA FIRST NATURE LAST pokazujący jak polityka Donalda Trumpa ułatwiająca działanie przemysłu wpływa na naturę Stanów Zjednoczonych – drugi pozakonkursowy KLĄTWA OBFITOŚCI Ewy Ewart opowiadający historię parku Yasumi w Ekwadorze, gdzie władze mają dylemat czy zachować dziewiczą puszczę czy wydobywać ropę, która tam jest jednocześnie niszcząc środowisko. W ciągu dnia warsztaty o odnawialnych źródłach energii.

22 sierpnia DZIKA PRZYRODA I GINĄCE GATUNKI. Tylko 2% ssaków na Ziemi to dzikie gatunki – reszta to ludzie oraz zwierzęta hodowlane. 200 lat temu proporcje były odwrotne … I o tym są filmy pokazywane tego dnia. STOLEN APES o przemycie małp i ich nieludzkim traktowaniu w niewoli, STROOP o prawdziwej walce z kłusownikami wybijającymi nosorożce na zlecenie chińskich kontrahentów, czy THE PYTHON CODE o zabijaniu węży na zamówienie przemysłu modowego. Tego dnia będzie też coś o Polsce – film z podróży Marka Kamińskiego przez Tatry NO TRACE TATRA.

23 sierpnia HODOWLA i ŻYWNOŚĆ a EKOLOGIA. Produkcja żywności, a w szczególności mięsa odpowiada za 18% światowej emisji CO2. W odróżnieniu od produkcji jaka dominowała jeszcze 20-30 lat temu obecna produkcja przemysłowa żywności jest kompletnie niezrównoważona ekologicznie, wyniszczająca środowisko i zdominowana przez własność tzw. przedsiębiorstw szarańczy. Jak to możliwe, że w naszych osiedlowych sklepach są produkty pochodzące z miejsc oddalonych od naszego domu o kilkanaście tysięcy kilometrów i kosztują grosze? Co się z stało z lokalną produkcją żywności? Czy mamy świadomość, że świnie hodowlane jedzą pasze z soi rosnącej w Brazylii, a krowy jedzą sardynki z oceanu w formie mączki rybnej? I wreszcie czy dokonując takich, a nie innych wyborów konsumenckich jesteśmy świadomi, że przyczyniamy się do cierpień zwierząt? O tym wszystkim będziemy dyskutować, oglądać filmy 23 sierpnia.
Dwa rewelacyjne dokumenty o hodowli świń – M6NTHS pokazujący całe życie świni w hodowli przemysłowej tj. tytułowe 6 miesięcy, a także SOYALISM pokazujący kulisy hodowli przemysłowej świń w Chinach i USA.

24 sierpnia POKAZY SPECJALNE. W sobotę 24 sierpnia będzie miała miejsce Gala Wręczenia Nagród KIGFF 2019, ale w Miasteczku Festiwalowym pokazy trwają nadal. Zobaczymy tam filmy laureatów 1.edycji Festiwalu, a także głośny film z udziałem Leonardo di Caprio „Czy Czeka Nas Koniec?”.

25 sierpnia POKAZY LAUREATÓW. Ostatni dzień Festiwalu to pokazy nagrodzonych filmów. W ciągu dnia w Miasteczku Festiwalowym zapraszamy na festiwal kuchni wegańskiej i wegetariańskiej VEGE FIESTA!

Inne stałe atrakcje Miasteczka Festiwalowego

1. STREFA WOLNA OD JEDNORAZOWEGO PLASTIKU. Miasteczko Festiwalowe stanowi strefę wolną od jednorazowego plastiku, a ewentualne opakowania potraw czy napoi są zbierane, segregowane i poddawane recyklingowi. Atrakcją festiwalowego baru jest fakt, że wszystkie produkty w nim sprzedawane mają policzony ślad węglowy, przez co można sprawdzić na ile to co jemy jest uciążliwe dla środowiska.

2. WYSTAWA NATIONAL GEOGRAPHIC Przez cały okres festiwalu w Miasteczku Festiwalowym działa wystawa fotografii przygotowana przez National Geographic o ginących gatunkach.

3. FOODSHARING. Przez cały okres Festiwalu w Miasteczku Festiwalowym będzie działać specjalny namiot z lodówkami foodsharingowymi, które będą uzupełniane towarem z krótkim okresem ważności, jaki pozostał w sklepach i restauracjach.

Ale to jeszcze nie koniec! Jesienią 2019 Festiwal jedzie w podróż po 10 miastach Małopolski, gdzie zaprezentowane zostaną filmy laureatów. Szczegóły jesiennej trasy filmowej już wkrótce!

Exit mobile version