187 km długości i 5,5 metra wysokości. Szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej

Granica Polski z Białorusią

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji przedstawił szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Na tym odcinku granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, do I połowy 2022 roku zostanie wybudowana 187 km zapora.

Zapora będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą.

Dodatkowo wzmocni naszą granicę nowa grupa funkcjonariuszy. 750 nowych etatów dla Straży Granicznej zostanie przeznaczonych na wzmocnienie granicy wschodniej.

Pełnomocnikiem ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej został Marek Chodkiewicz.

– Zapora będzie wykonana głównie ze stali. Przewidujemy postawienie słupów stalowych i paneli stalowych, w zależności od warunków gruntowych.
Na końcu planujemy zamontowanie dwóch małych kątowników, pomiędzy które zostanie zamontowany drut stalowy ostrzowy – concertina. Dodatkowo jeden zwój drutu będzie zamontowany poniżej, od białoruskiej strony zapory, tak, aby utrudnić przejście przez barierę – powiedział Chodkiewicz.

Granica polsko-białoruska. Zapora (fot. SG)

Szef MSWiA Kamiński:

„Dziś wchodzi w życie ustawa o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. Będziemy się z Państwem spotykać regularnie, żeby przekazywać opinii publicznej informacje, dotyczące tego strategicznego z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa przedsięwzięcia.

Zapora jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów zdecydowanego ograniczenia masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju. To rozwiązanie jest oparte o analizę tego, co na świecie się w tym zakresie dzieje.

W kilkudziesięciu państwach na świecie są zapory graniczne, których celem jest ograniczenie skali masowej nielegalnej migracji. Zarówno Litwa, Łotwa, jak i Estonia zamierzają budować skuteczne zapory inżynieryjne.

Zapora, którą chcemy postawić na naszej granicy z Białorusią, jest także symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju.

Nasze państwo nie pozwoli na to, żeby przez Polskę wiódł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy. Nie ma i nie będzie na to zgody. W każdy możliwy, dostępny i racjonalny sposób będziemy temu przeciwdziałać.

Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią na terenie Podlasia. Na Lubelszczyźnie mamy naturalną zaporę w postaci rzeki Bug i tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę.

Naszym celem jest to, żeby zapora powstała do końca I półrocza 2022 roku.”

Zastępca komendanta głównego SG gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska:

„System, który zostanie wybudowany na polsko-białoruskiej granicy, został zaplanowany w taki sposób, aby w czasie rzeczywistym wykrywać wszystkie naruszenia lądowego odcinka granicy.

System będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek.

Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu.

Wszelkie próby wtargnięcia na pas drogi granicznej czy naruszenia ogrodzenia będą sygnalizowane do naszych centrów nadzorów. Tam operatorzy będą pełnili służbę przez całą dobę.”

Exit mobile version