15 sierpnia. Obchody Święta Wojska Polskiego

Warszawa

Dziś – na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. – obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wygrana polskiego wojska pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego miała decydujące znaczenie dla losów wojny polsko–bolszewickiej – zadecydowała o zachowaniu niepodległości kraju i uchroniła Europę Zachodnią przed komunistyczną rewolucją.

– To było wielkie zwycięstwo, odniesione dzięki niezwykłemu bohaterstwu i oddaniu polskiego żołnierza; dzięki mądrości i doświadczeniu dowódców – mówił prezydent Andrzej Duda podczas defilady, która była kulminacją obchodów Święta Wojska Polskiego.

– To nie była po prostu wygrana bitwa, to była bezapelacyjnie wygrana polsko–sowiecka wojna, jedyna wojna, jaką przez 74 lata Rosja Sowiecka przegrała, będąc formalnie stroną konfliktu zbrojnego. Tylko odradzająca się Rzeczpospolita Polska zdołała pokonać Sowietów i Armię Czerwoną – podkreślił.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że było to możliwe nie tylko dzięki wojskowym, ale też dzięki odpowiedzialności i zjednoczeniu całej klasy politycznej. – Byli razem, byli w jednym celu, byli absolutnie zdeterminowani. Wszyscy: politycy, żołnierze, obywatele – mówił.

– Zwyciężyli! Zwyciężyli siłą ducha, siłą oręża, siłą niezłomności, mądrością, inteligencją, absolutną determinacją. To właśnie dlatego 15 sierpnia jest Świętem Wojska Polskiego, świętem zwycięstwa polskiego oręża, zwycięstwa polskiego narodu, polskiego ducha. Ten etos nasi żołnierze niosą w sobie do dzisiaj. Są w prostej linii spadkobiercami tamtych bohaterów, którzy pokonali Sowietów, którzy pogonili ich na wschód – akcentował.

Prezydent zwrócił uwagę, że zapłacono za to zwycięstwo wysoką cenę – pochylaliśmy się wczoraj nad grobami bohaterów, przywoływaliśmy wczoraj ich pamięć.

Z tej historii musimy wyciągać wnioski – zaznaczył. – Musimy się tak zabezpieczyć, tak uzbroić, by nigdy nikt nie odważył się nas napaść. To wielkie zadanie, jakie stoi dziś przed rządzącymi – powiedział Prezydent RP.

Warszawa. Święto Wojska Polskiego (fot. KPRP)

Andrzej Duda podziękował obecnej władzy za kontynuację polityki zapoczątkowanej w ostatnich latach, za podpisane umowy na nowy sprzęt wojskowy. – Te zakupy i te programy są dzisiaj niezbędne. Ten sprzęt, najnowocześniejszy na świecie, za chwilę tu przedefiluje. To wielka nasza duma i rosnąca gwarancja naszego bezpieczeństwa – oświadczył.

– Cieszę się, bo z satysfakcją mogłem wczoraj podpisać ustawę, która pozwoli granicę i inne miejsca chronić jeszcze lepiej, jeszcze sprawniej, także z podwyższeniem bezpieczeństwa polskiego żołnierza. To fundamentalnie ważne – wskazywał, dziękując za przygotowanie i przegłosowanie tych przepisów. – Niebawem wejdą w życie. Wierzę w to, że ułatwią ciężką służbę naszych żołnierzy; ułatwią jak najbardziej sprawną realizację zadań – powiedział prezydent.

Jak dodał, liczy też na to, że wkrótce zostanie uchwalona, wniesiona do parlamentu z prezydenckiej inicjatywy, ustawa reformującą system kierowania i dowodzenia, a także reagowania polskiego państwa w sytuacjach zagrożenia. – To są wnioski z kryzysu, z jakim mamy do czynienia od trzech lat. Liczę na to, że w ramach tej wspólnej i jednolitej polityki bezpieczeństwa będę mógł tę ustawę wkrótce podpisać. By polski żołnierz i polski funkcjonariusz mógł służyć sprawniej i lepiej – mówił Andrzej Duda.

Złożył też życzenia wszystkim żołnierzom, pracownikom sił zbrojnych oraz ich rodzinom.

Po wystąpieniu prezydenta wystrzelono 25 salw armatnich z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

Dzisiejsza defilada była kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego.

Na warszawskiej Wisłostradzie maszerowało ponad dwa i pół tysiąca żołnierzy Wojska Polskiego, a także ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Towarzyszył im przelot 23 statków powietrznych oraz pokaz ponad dwustu jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego.

15 sierpnia to święto wszystkich Polaków

15 sierpnia 1920 roku lud polski stał się narodem, narodził się nowożytny naród polski, równi obywatele. 15 sierpnia musi być w centrum naszej polityki patriotycznej, polityki historycznej, bo to święto wszystkich Polaków. To święto Wojska Polskiego, ale to święto nas wszystkich. Bo patriotyzm jest dla wszystkich, nie dla wybranych, bo miłość do ojczyzny ma różne odsłony, ale każdy ma prawo do tej miłości i obowiązek. Każdy z tego prawa i obowiązku musi korzystać – powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas głównych uroczystości organizowanych w Warszawie z okazji święta Wojska Polskiego.

Warszawa. Święto Wojska Polskiego (fot. st. kpr. Wojciech Król/CO MON)

15 sierpnia w stolicy pod hasłem „Zapraszamy do wojska”, z udziałem najwyższych władz państwowych i kadry dowódczej sił zbrojnych odbyły się centralne uroczystości obchodów święta Wojska Polskiego. Głównym wydarzeniem była defilada, podczas której zaprezentowało się ponad 2500 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP i prawie 80 pocztów sztandarowych. Obok polskich żołnierzy na Wisłostradzie maszerowali żołnierze wojsk sojuszniczych. Defiladzie pieszej towarzyszył przejazd ponad 200 jednostek sprzętu oraz przelot statków powietrznych.

– Za chwilę z dumą przemaszeruje przed nami wszystkimi jedna z głównych armii NATO, za którą stoi potężny budżet, na który składają się wszyscy obywatele, za którą stoją realne sojusze, za którą stroi realna, prawdziwa miłość narodu i zaufanie. Wojsko Polskie, nasza duma i chluba – zaznaczył podczas przemówienia szef MON.

Szef MON w swoim wystąpieniu wspomniał sierżanta Mateusza Sitka, który w czerwcu tego roku, pełniąc służbę na granicy, został barbarzyńsko zaatakowany przez migrantów i w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

– Polscy żołnierze są wierni do końca swojej przysiędze. Tak jak sierżant Mateusz Sitek, który bronił granicy Polski i oddał za nią życie. To jest nasz bohater. To jest następca żołnierzy spod Modlina, Płocka, Radzymina, Wołomina i Warszawy. Sierżant Mateusz Sitek, nasz bohater. Pierwszy czołg z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który pojedzie w defiladzie będzie nosił jego imię – dodał wicepremier.

Na Wisłostradzie pojawiły się m.in.: wozy rozpoznawcze KLESZCZ, kołowe transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, wyrzutnie HIMARS i HOMAR, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowany polski pojazd minowania narzutowego BAOBAB-K, najnowszy polski bojowy wóz piechoty BORSUK, systemy MAŁA NAREW i PATRIOT. Wśród pojazdów gąsiennicowych zaprezentowały się czołgi Leopard 2A5, M1A1 Abrams i K2 Czarna Pantera, armatohaubice KRAB i K9 Thunder. Na niebie zaprezentowały się samoloty i śmigłowce Wojska Polskiego oraz sojuszników.

– Mundur polski nie może być przedmiotem gier, nienawiści i pogardy. Zjednoczeni z mundurem. Tylko wtedy będziemy zwyciężać. (…) Dziś musimy być gotowi na wszystkie scenariusze. Dlatego trwa transformacja Wojska Polskiego. Ostatnie trzy dni to kolejne kontrakty dla wojska. Zamówienie wyrzutni, śmigłowców Apache i transporterów Kleszcz. Ale przed nami nowe wyzwania, z których największym będzie stworzenie wielkiej armii wojsk bezzałogowych – dronów powietrznych, naziemnych, nawodnych i podwodnych. To jest wyzwanie współczesności i to wyzwanie przyjmujemy. (….) Transformacja Wojska Polskiego nie zaczęła się dziś i nie zakończy się jutro. To jest proces ciągły, który musi być kontynuowany. To jest miara naszej odpowiedzialności. Wspólnotowej odpowiedzialności – zaznaczył szef MON.

Na zakończenie wystąpienia szef MON skierował podziękowania do żołnierzy oraz wszystkich Polaków, którzy ich wspierają.

– Dziękuję wszystkim żołnierzom i kombatantom, dziękuję ich Rodzinom. (…) Nasza jedność i wasza obecność tutaj to wyraz wdzięczności dla każdego żołnierza, weterana i kombatanta, dla Wojska Polskiego, dla wszystkich tych, którzy tworzą wielką wspólnotę armii polskiej. Polska zwyciężyła w 1920 roku i będzie zwyciężać – mówił szef MON.

– Dziękuję wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej a także premierowi, szefowi rządu, za słowa o jedności w sprawie bezpieczeństwa i absolutnie wspólnej, jednolitej polityce – które przed chwilą padły. (…) Dziękuję za wszystkie podpisane w ostatnich dniach umowy, za 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache – najlepszych na świecie, które będą przychodziły do naszego kraju i budowały gigantyczny potencjał polskiej armii. Dziękuję za nowe, lekkie transportery opancerzone rozpoznawcze, na które umowę podpisano przedwczoraj. Dziękuję za rozpoczęcie już produkcji wyrzutni M903 do 6 baterii systemu Patriot, które są częścią realizacji II fazy programu Wisła. Dziękuję za kontynuację zakupów, które wcześniej zostały rozpoczęte i wszystkich tych programów, które realizujemy – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Do kwestii wyzwań, przed którymi stoi Wojsko Polskie i polskie społeczeństwo odniósł się także premier Donald Tusk.

– Dzisiaj musimy to sobie bardzo wyraźnie powiedzieć: budujemy wielkim wysiłkiem wszystkich Polaków – bo wszyscy składają się co miesiąc na ten wielki wysiłek, także finansowo – nie tylko jedną z największych armii europejskich, ale budujemy także i jedną z najnowocześniejszych formacji obronnych na świecie. (….) Musimy dzisiaj obiecać rodakom, ale także żołnierzom Wojska Polskiego, że zbudujemy armię najnowocześniejszą, której przesłaniem będzie innowacyjność, bo dzisiaj innowacja to jest siła – powiedział szef rządu.

15 sierpnia, w godzinach porannych szef MON złożył kwiaty pod tablicą pamięci gen. Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego oraz pod pomnikiem Wincentego Witosa. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy.

W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego z udziałem wicepremiera odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego, podczas której żołnierze oddali hołd bohaterom walk o niepodległość Rzeczypospolitej.

Równolegle przed Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli trwał pokaz współczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym sprzętu armii sojuszniczych. Na scenie wystąpili artyści-amatorzy działający w klubach wojskowych Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Uczestnicy wydarzenia mogli również zapoznać się z ofertą różnych form służby wojskowej. Swoje stoiska promocyjno – informacyjne wystawiły, m.in. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Centralny Wojskowy Zespół Sportowy oraz wszystkie uczelnie wojskowe. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych i tradycyjnej wojskowej grochówki.

Exit mobile version