FESTIWALE

14. Tauron Nowa Muzyka Katowice. Dwie nowe sceny: Secret Stage i FAJRANT

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019

Przedostatni weekend czerwca w Katowicach już kusi obfitością muzycznych wrażeń, a program Festiwalu nadal rośnie!

14. edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice wzbogaca się właśnie o scenę Secret Stage oraz FAJRANT, czyli finałowy, czwarty dzień imprezy na Sztauwajerach! Secret Stage zaprezentuje szerokie spektrum brzmień elektronicznych i eksperymentalnych, natomiast FAJRANT to bezpłatny, taneczny maraton na zamknięcie Festiwalu w Dolinie Trzech Stawów. Tym samym do programu dołącza aż 13 nowych artystów!

Największym wydarzeniem Secret Stage będzie bez wątpienia występ wyjątkowego duetu, który stworzą Atom TM & Jacek Sienkiewicz. Dwaj utytułowani artyści współpracowali już przy okazji albumu „Zero Time Collapsing” i kilku występów koncertowych. Ich specjalny set połączy wspólne punkty z autorskich wizji obu muzyków. Zaskakujących brzmień dostarczy także Deena Abdelwahed. Tunezyjka słynie z unikalnej fuzji stylistyk, łączących bass, techno, house, eksperymentalną elektronikę i ludową muzykę arabską. Na Secret Stage zagra hybrydę live act’u i DJ setu.

Niemiecka didżejka Anja Schneider to światowa gwiazda techno i jeden z symboli berlińskiej sceny. Przez lata prowadziła kultową wytwórnię Mobilee, by w 2017 roku opuścić własny label i założyć kolejny, o nazwie Sous Music. Anja Schneider i jej brzmienie są niezmiennie świeże i z pewnością udowodni to podczas setu na Secret Stage.

Bardziej popowe wibracje zapewni austriacki duet HVOB. Wokalistka Anne Müller oraz producent Paul Wallner słyną z rozmarzonych piosenek, łączących techno z electro popem. Dawkę egzotyki dostarczy kenijski DJ Slikback. Artysta reprezentuje głośną w świecie wytwórnię Nyege Nyege, a jego unikalne sety łączą footwork, trap i grime z nowoczesną muzyką afrykańskich ulic. Eksperymentalny wymiar Secret Stage podkreśli występ duetu Ptakh_Jung z Kijowa. Muzyka grupy pełna jest filmowego dramatyzmu i kinowego napięcia, spotęgowanego przez bogate sekwencje klawiszy, elektroniczne rytmy i intensywne dźwięki gitar.

FAJRANT to wielogodzinny, taneczny maraton na Sztauwajerach, który pozwoli zakończyć festiwalowy weekend w niezapomnianym stylu. Sztauwajery wystartowały w 2015 roku i w krótkim czasie wyrosły na jedno z najciekawszych outdoorowych miejsc w Katowicach. Połączenie parkowego zakątka Doliny Trzech Stawów z nowoczesnymi formami relaksu okazało się strzałem w dziesiątkę i zdobyło lojalnych fanów. FAJRANT na Sztauwajerach stanie pod znakiem tanecznej psychodelii i wciągającego, hipnotycznego grania.

Główną gwiazdą czwartego dnia festiwalu będzie uwielbiany w Polsce izraelski duet Red Axes. Obok nich wystąpi niemiecki duet GYRL, słynący z industrialnego downtempo i techno w bujającym, niemal hiphopowym tempie. Obok nich zaprezentuje się czołówka polskiej sceny klubowej. Piotr Bejnar słynie jako ekscentryczny live performer, nieustannie eksperymentujący z różnorodnymi technikami grania. DJ Glasse to weteran, słynący z doskonale zmiksowanych setów i mrocznej stylistyki. Raidho łączy nowoczesną muzykę elektroniczną z elementami etnicznymi i folkowymi z różnych zakątków świata, w tym z Polski. Michał Margański to didżej i dziennikarz znany m.in. z audycji Potrójne Pasmo Przenoszenia w Programie Trzecim Polskiego Radia. Program sceny zamyka Jaromir Kaminski, który prowadzi wytwórnię Polena Recordings skupiającą się na mniej oczywistej muzyce klubowej, określanej czasem jako „balearic music”. Wstęp na FAJRANT jest bezpłatny!

W sprzedaży dostępne są bilety jednodniowe oraz karnety dwudniowe i trzydniowe. Więcej informacji na stronie festiwalu. To wciąż jeszcze nie koniec odsłaniania programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019.

Tauron Nowa Muzyka Katowice
20.06 – 22.06.2019

● Kraftwerk ● Skepta ●
● Apparat live ● Rhye ● GusGus ● Jazzanova live ●
● Red Axes ● Yves Tumor ● Matthew Dear ● Gaika ● Roman Flügel ● Laurel Halo ●
● Mariel Ito ● Marie Davidson ● Oscar Mulero ● Thomas Fehlmann ● Bjarki A/V live ●
● Atom & Jacek Sienkiewicz ● Anja Schneider ● Deena Abdelwahed ● HVOB ● GYRL ●
● The Mouse Outfit ● Fatima Al Qadiri live ● Kornél Kovács ● Neon Chambers ●
● Karen Gwyer ● Novo Line ● Lisa Morgenstern ● Kamp! ● Piotr Bejnar ●
● LAFAWNDAH ● Slikback ● Ivo Dimchev ● coucou chloe ● Ptakh_Jung ● Ana Carla Maza ● Brat Star ● AWA ● MUKA ● Glasse ● Raidho ● Tatiana Heuman ● Avtomat ●
● dogheadsurigeri ● Monster ● ISNT ● Mala Herba ● Michał Margański ● Sosky ●
● Wrong Dials ● Jaromir Kaminski ●

NOWI ARTYŚCI:

SECRET STAGE

Jacek Sienkiewicz

Najbardziej znany polski artysta techno. Pochodzi z Warszawy, gdzie w 1999 roku założył działającą do dziś wytwórnię Recognition. Wydawał także nakładem Trapez, Klang Elektronik, Smallville oraz przede wszystkim w należącej do Svena Vätha wytwórni Cocoon, za sprawą której odniósł największy zagraniczny sukces. W 2019 roku opublikował aż trzy albumy.

Atom

Niezwykle płodny kompozytor i producent muzyki elektronicznej, znany także jako Uwe Schmidt. Współtworzy duet Flanger oraz firmuje takie solowe projekty, jak Señor Coconut i Atom Heart. Solo lub we współpracy z innymi artystami nagrał kilkadziesiąt albumów. W muzyce najbardziej fascynuje go fuzja technologii z żywym człowiekiem. Uwe Schmidt yo aktywny twórca od połowy lat 80., kooperował z takimi artystami, jak Bill Laswell, Tetsou Inoue, Harumi Hosono, Pete Namlook, a także Jacek Sienkiewicz, z którym wystąpi na Tauron Nowa Muzyka Katowice.

Deena Abdelwahed

Artystka związana z alternatywną sceną tunezyjską. Jej twórczość ma na celu „wstrzyknięcie dozy innowacji i eksperymentu do elektronicznej muzyki tanecznej”. Łącząc nowoczesne, miejskie rytmy z osobistym podejściem, oferuje awangardową muzykę w energetycznej wersji. Debiutowała w 2017 roku EPką „Klabb”, a rok później ukazał się jej debiutancki album „Khonnar”. Tunezyjka słynie z unikalnej fuzji takich stylistyk, jak bass, techno, house, eksperymentalna elektronika i ludowa muzyka arabska. Na Secret Stage zagra hybrydę live act’u i DJ setu.

Anja Schneider

DJ-ka, producentka, dziennikarka radiowa, szefowa wytwórni płytowych, niestrudzona siła twórcza oraz kreatywny mentor. Jedna z najciężej pracujących osób na scenie klubowej, światowa gwiazda techno i symbol sceny berlińskiej. Przez lata prowadziła kultową wytwórnię Mobilee, by w 2017 roku opuścić własny label i założyć kolejny, o nazwie Sous Music. Nazwa nowej wytwórni jest hołdem dla matki artystki. Pod koniec 2017 roku Anja Schneider opublikowała album „SoMe”, który emanuje ponadczasową klasą. Niemiecka didżejka i jej brzmienie nieustannie ewoluują, wciąż zaskakując świeżością.

HVOB

Austriacki duet, który słynie z wyjątkowych występów na żywo. Ich twórczość oscyluje wokół rozmarzonych piosenek, łączących techno z electro popem. Grupę tworzą wokalistka Anne Müller oraz Paul Wallner, a nazwa HVOB to skrót od „Her Voice Over Boys”. Do tej pory opublikowali 4 albumy, z których ostatni „Rocco” ukazał się w marcu 2019 roku. Album zawiera 13 nagrań dotykających tematu pożegnań i nowych początków.

Slikback

Kenijski DJ i producent związany z kolektywem Nyege Nyege z Ugandy. Odznacza się unikalnym brzmieniem, opartym na mrocznej, ale przystępnej fuzji takich gatunków, jak footwork, trap, grime i afrykańska muzyka uliczna. Debiutował w czerwcu 2018 roku EPką „Lasakaneku”. Slikback rozwija kooperacje z talentami wokalnymi z Kampali w Ugandzie, a także z polską didżejką Morgiana Hz (jako o g n i k i).

Ptakh_Jung

Duet z Kijowa tworzony przez klawiszowca Antona Dechtiarowa oraz gitarzystę Wołodymyr Babuszkina. Sami określają swoją twórczość jako postklasyczny i elektroniczny impresjonizm. Muzyka grupy pełna jest filmowego dramatyzmu i kinowego napięcia, spotęgowanego przez bogate sekwencje klawiszy, elektroniczne rytmy i intensywne dźwięki gitar.

FAJRANT

Red Axes

Dwaj przyjaciele z Tel Awiwu oraz ich “maszyny, mikstury i bezwarunkowa pasja do muzyki”. Red Axes kleją ze sobą pozornie nieprzystające do siebie wątki, zachwycając świat nową falą powolnych, hipnotycznych beatów. Bardzo płodni, w krótkim czasie opublikowali ponad 20 wyborowych wydawnictw. Ich historia rozpoczęła się w postpunkowym zespole Red Cotton, który z biegiem czasu przepoczwarzył się w duet didżejsko-producencki. W zeszłym roku Red Axes opublikowali drugi album w dorobku grupy. „The Beach Goths” to rozległa podróż pełna psychodelicznych wątków i żywych gitar i perkusji. W lipcu 2018 roku Red Axes nagrali dwugodzinny miks dla prestiżowej audycji BBC Essential Mix.

GYRL

Duet didżejów i producentów z Lipska prezentujący zbasowane, bujające downtempo. W ciągu kilku lat działalności Nikolas Noam i Garstique zdołali wyrobić sobie mocną markę w Niemczech i poza ich granicami. Brzmienie duetu obficie czerpie z industrialnego techno, zaskakując nieoczywistymi dla downtempo rozwiązaniami. GYRL wydawali nakładem takich wytwórni, jak Drossel i Heimlich. Unikalne sety GYRL można usłyszeć w całej Europie, byli także jednym z odkryć zeszłorocznej edycji festiwalu Melt.

Piotr Bejnar

Producent, live-performer, DJ, dźwiękowiec, założyciel Otake Records i 2529 KM. Jedna z najbardziej ekscentrycznych postaci polskiej sceny klubowej. Pierwszą imprezę zagrał w wieku 16 lat. Jako live performer eksperymentuje z różnorodnymi nowatorskimi technikami grania. Wiosną 2017 roku ukazała się debiutancka płyta zatytułowana po prostu „Album”. Wystąpili na niej m.in. Krystyna Czubówna i Baasch. Piotr Bejnar nagrywa także pod pseudonimem N1KT.

Glasse

Za gramofonami od 1996 roku. Aktywnie współtworzył rodzącą się polską scenę klubową. Sygnował swoim nazwiskiem jedną z pierwszych kompilacji z muzyką house „Feeva!”, prowadził audycję Houserka w Radiostacji. Zaczynał od wokalnego house’u z elementami soulful i funky, by później skierować się w stronę głębszych i mrocznych brzmień.

Michał Margański

Didżej i dziennikarz radiowy, promotor jazzu i muzyki elektronicznej. Obecnie pracuje w Programie Trzecim Polskiego Radia, gdzie prowadzi audycję Potrójne Pasmo Przenoszenia. Wcześniej pracował m.in. w Radiu Jazz. Fascynują go cyfrowe dźwięki tworzone przy pomocy komputerów, ale nie wyobraża sobie życia bez gramofonu i płyt winylowych.

Raidho

Pseudonim artysty pochodzi od jednej z 24 run, symbolizującej zmiany i rozwój we wszystkich sferach życia. Raidho to manifestacja rytmu i kosmicznej równowagi, wyznaczanej przez cykliczny ruch wschodów i zachodów słońca. Jego twórczość łączy nowoczesną muzykę elektroniczną z elementami etnicznymi i folkowymi z różnych zakątków świata, w tym z Polski. Artysta wydawał nakładem amerykańskiej wytwórni Sol Selectas, a także niemieckich Acker Records i Bar25 Music. Jego muzyka regularnie trafia na listę najlepiej sprzedających się nagrań w sklepie Beatport w kategorii Electronica/Downtempo.

Jaromir Kaminski

Producent, DJ i wydawca z Gdańska. Tworzy z krótkich sampli z różnych źródeł, zwykle głęboko przetworzonych cyfrowo. W setach preferuje bujające, niższe tempa. Wcześniej współtworzył duet Ptaki, a od maja 2018 roku prowadzi Polena Recordings. Wytwórnia skupia się na mniej oczywistej muzyce klubowej, publikując do tej pory 8 dobrze przyjętych wydawnictw.

Sekretna scena i czwarty dzień festiwalu
Tauron Nowa Muzyka Katowice

Secret Stage – piątek, 21 czerwca

● Atom TM & Jacek Sienkiewicz ● Anja Schneider ● Deena Abdelwahed

Secret Stage – sobota, 22 czerwca

● HVOB ● Slikback ● Ptakh_Jung

FAJRANT na Sztauwajerach – niedziela, 23 czerwca

● Red Axes ● GYRL ● Piotr Bejnar ● Glasse ● Michał Margański ● Raidho
● Jaromir Kaminski
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button