POLSKA

13 nowych czworonożnych funkcjonariuszy Straży Granicznej

Psy w służbie

Straż Graniczna zakończyła wybór 13 nowych psów do służby – to owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie.

Akcja zakupu psów służbowych rozpoczęła się w połowie czerwca. Przez ponad dwa tygodnie hodowcy z całej Polski prezentowali funkcjonariuszom SG swoich czworonożnych podopiecznych. Z kilkudziesięciu psów zostało wybranych 13 najlepszych.

Zgodnie z tradycją formacji, wszystkie zakupione w tym roku psy dostały imię zaczynające się od tej samej litery. Wkrótce więc służbę na granicy rozpoczną: HANKA, HOBBIT, HEKSA, HEKTOR, HELIA, HOLLY, HIRA, HIRO, HOGAN, HEJKA, HARY, HANA, HEKSOGEN.

Część z nich będzie służyć jako psy służbowe specjalne, czyli te do wyszukiwania narkotyków, kolejne do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni, a kolejne jako psy tropiące. Psy mają już swoich opiekunów i partnerów w służbie – funkcjonariuszy przewodników psów służbowych. Nowi czworonożni funkcjonariusze po zakończeniu półrocznego szkolenia trafią do oddziałów SG: Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego i Nadodrzańskiego.

Nowi czworonożni funkcjonariusze SG (fot. OSS SG w Lubaniu)

Niełatwo było wybrać przyszłego psiego eksperta w służbie

Zakupy psów odbywały się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Tam psy były sprawdzane przez funkcjonariuszy i pracowników z Zakładu Kynologii OSSSG w Lubaniu. Komisja złożona m.in. z lekarzy weterynarii, instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów szczegółowo sprawdzała kondycję psów oraz ich predyspozycje do służby. Pod uwagę był brany wiek zwierzęcia, jego budowa, stan zdrowia oraz wyniki testów predyspozycji psychicznych i fizycznych. Do szkolenia kwalifikowane są psy w wieku od 12 do 24 miesięcy.

Podczas zakupu psów byli również obecni funkcjonariusze SG – kandydaci na przewodników psa. Na tym etapie przewodnik mógł sam wybrać dla siebie psa, swojego przyszłego partnera w służbie.

Przed rozpoczęciem służby psy oraz ich przewodnicy wspólnie przechodzą półroczne szkolenie w ośrodku w Lubaniu. Samo szkolenie to dla psa i jego przewodnika nowe doświadczenia w świecie komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem — budowanie więzi, zaufania, kształtowanie wzajemnych relacji i zrozumienia.

Podczas szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności z zakresu tresury oraz zasad wykorzystania psa w służbie, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Uczą się między innymi jak udzielać psu pierwszej pomocy oraz jak odczytywać jego zachowania.

W Straży Granicznej pełni obecnie służbę ponad 250 czworonożnych funkcjonariuszy, 15 psów odbywa aktualnie szkolenie w ośrodku w Lubaniu. Dominują owczarki niemieckie (ponad 60%) oraz owczarki belgijskie (prawie 30%). Formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie. Ciągle wprowadzane są do służby nowe rasy psów. Kadra instruktorska z OSS SG w Lubaniu podkreśla, że to nie rasa, ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w SG służą pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. terier walijski, jack russel terier, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier. Kilka lat temu do służby trafiły owczarki holenderskie, które mają doskonałe predyspozycje i świetnie sprawdzają się również jako psy specjalne.

Tylko w Straży Granicznej pełnią służbę psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni, które zgodnie z przepisami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego mogą być wykorzystane w kontroli bezpieczeństwa pod kątem wyszukiwania niebezpiecznych materiałów i przedmiotów.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button